LG SJ4

S Çevrimdışı

simeli

Aktif Üye
15 Tem 2023
58
57
Merhaba Arkadaşlar,

Forum her ne kadar tavsiye forumu olsa da, bir istisna yaparak, ben de bir ürünü tavsiye etmeyeyim dedim. Ürün LG SJ4 2+1 soundbar.
Aldığım güne üzüntülerimi sunduğum cihaz, tam bir hayal kırıklığı. Artısı olmayan ürünün, tesbit edebildiğim eksilerini yazayım da, ola ki, başka arkadaşlar da tongaya düşmesin.
1. Ürünün, muadil Samsung'a göre, ekolayzer özelliği yok
2. Tiz özelliği de yok. Sonradan, internetten LG'nin kendi programını telefona indirip, onun vasıtasıyla +5 derece yükselttim, ama gene de yetersiz.
3. Max. sesi çok (!) düşük. Samsung'u olan arkadaşım, kendi sistemine kıyasla dinleyip, ses düşüklüğü ve renksizliğini görünce şaşırmıştı. Ben de gidip onun sistemini dinleyince daha da çok şaşırdım.
4. Dünya'da muhtemelen olmayan bir özelliği (!) de, belli belirsiz zamanlarda, bluetooth özelliğinin, Tv'nin açık olup olmaması farketmeksizin, aniden açılıp keyfine göre müzik falan çalması. Üstelik kapatması da biraz sıkıntılı.. Kapatıyorsunuz, kendi kendine hemen açılıyor. Bir kaç deneme yapmanız gerekiyor. Mesela haber izlerken, ses olarak müzik dinlemek ya da Tv kapalı olduğu halde dostunuzla sohbet ederken, birden bluetooth'un açılıp, sohbete katılması biraz tuhaf oluyor tabii, ama LG bu.
5. Dediğim gibi, Tv'den optik bağlantıyla soundbar'dan aldığım ses, hem max ses seviyesi hem de ses zenginliği açısından zaten sıkıntılı. Son zamanda, Tv'nin dahili uydu alıcısı bozulduğu için, next uydu alıcı aldım. Bir de ne göreyim... Uydu üzerinde Tv izleyince, zaten normalde düşük olan ses seviyesi daha da düşüyor. Sesi max seviyeye çıkarsanız bile, normal bir sounbar sisteminin, belki başlangıç - orta ses seviyelerine ancak çıkabiliyor.
6. Dedim, şunda bir de usb'den müzik dinleyeyim, belki moralim biraz yerine gelir.. Usb bellek'ten parça dinlerken, ses seviye ve kalitesi, tv'deki duruma göre biraz farklı ama gene de tatmin edici değil.
7. Haydi dedim, şu LG'yi bir de bilgisayara bağlayıp, ses kalitesini orda deneyelim. İşte orda, muhtemelen media player'ın ayarlarından olsa gerek, ses hissedilir derecede, hem ses şiddeti hem de ses rengi açısından farklılaştı. Bilgisayar bağlamış olduğum, 50 küsür watt'lık 2+1 microlab'ı burun farkıyla (!) da olsa geçiyor gibi. Gerçi 300 Watt'ın 50 Watt'ı geçmesi de normal ya, neyse.
8. Bu arada, ürünü ilk aldığımda, max ses düşüklüğü, ses kalitesizliği ve özellikle de, zırt pırt kendi kendine açılıp, kapanmamakta da ısrar eden bluetooth şikâyeti ile 2 kez servise gittim. Anakart'ı ve bluetooth modülünü de değiştirdiler. Tabii dertler aynı kaldı.. Ha değişmiş ha değişmemiş gibi.
9. Yine bu arada, LG'ye, birden fazla ağır ifadeler içeren e posta yolladım .Bana mısın demediler.
10. Kısaca, LG SJ4 mü ? Aman ha ! Ben yandım el yanmasın.

S Çevrimdışı

simeli

Aktif Üye
15 Tem 2023
58
57
Ben sj3’ü satabilmiştim siz de satarsınız her malın alıcısı vardır.
Aklımdan geçti amma, "kusurunu söylesem kimse almaz, söylemesem...." diye düşündüm. Sonunda vazgeçtim. Bilgisayarın 2+1 microlab'ı bozulursa ( ki ondan da, bir alt modeline göre memnun değilim ) onun yerine korum diye bekliyorum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Ürün bence arızalı veya etrafta Bluetooth ile önceden eşleşmiş bir cihaz var.
O tetikliyor olabilir.
Bana kalsa işlemci arızalı derim.

Soundbar mevzusu özellikle giriş seviye, pazarlamadan ibaret.
Bas var, tabi ne kadar var o ayrı konu, ama tiz yok mid yok.
En ucuz Subwoofer'lı Sony soundbar bile öyle.
Sadece bas isteyen JBL MKII modeline bakabilir, videolardan gördüğüm kadarıyla bas konusunda epey güçlü.

Henüz almadım ama Samsung Q800, Q900 gibi üst serileri gözüme kestirdim.
Muhitimizde Samsung mağazası açıldığında tesadüfen gezme fırsatı bulmuştum.
O zamanlar Q80T sanırım, Harman Kardon logolu, bas performansını beğenmiştim.
Şimdi Q80C'yi gözüme kestirdim.
RTINGS incelemesi yanıltıcı değilse, müzik dinleme konusunda da iş gören bir ürün.
Henüz dinleme fırsatım olmadı.
Tiz ayarının olması büyük avantaj.

Bütçe olsa, seçenek çok.
Ses dünyası bu, başı belli; sonu belirsiz.
Tamamen para-çokomel ilişkisi. :hihi

Yamaha, Bose, Bowers & Wilkins, Sennheiser, Klipsch gibi firmalara bakabilirsiniz.
Bose'un ses rengini seviyorum ama ürünleri konusunda planlı eskitme uzmanı olduğunu söyleyenler var.
Ürün işini yapar ama günün birinde mutlaka sorun çıkartır diyorlar.

Bowers Wilkins zaten başka bir seviye, zannediyorum ki parlak tiz ve midlere sahip bir ses profili var.
Ama bas konusunda kesinlikle işini hakkıyla yapacaktır diye düşünüyorum.

Sennheiser zaten Ambeo ile özel istekleri olana hitap edecek ürün yaptı.
Daha sonra bu model iki çeşite ayrıldı, Ambeo Plus ve Ambeo Max.
Bir de subwoofer eklediler, kullanıcıları istedi muhtemelen.

Bahsettiğim ürünleri yerinde gidip dinlemedim, sadece incelemeler sonucu çıkardığım kişisel izlenimler.

S Çevrimdışı

simeli

Aktif Üye
15 Tem 2023
58
57
Ürün bence arızalı veya etrafta Bluetooth ile önceden eşleşmiş bir cihaz var.
O tetikliyor olabilir.
Bana kalsa işlemci arızalı derim.

Soundbar mevzusu özellikle giriş seviye, pazarlamadan ibaret.
Bas var, tabi ne kadar var o ayrı konu, ama tiz yok mid yok.
En ucuz Subwoofer'lı Sony soundbar bile öyle.
Sadece bas isteyen JBL MKII modeline bakabilir, videolardan gördüğüm kadarıyla bas konusunda epey güçlü.

Henüz almadım ama Samsung Q800, Q900 gibi üst serileri gözüme kestirdim.
Muhitimizde Samsung mağazası açıldığında tesadüfen gezme fırsatı bulmuştum.
O zamanlar Q80T sanırım, Harman Kardon logolu, bas performansını beğenmiştim.
Şimdi Q80C'yi gözüme kestirdim.
RTINGS incelemesi yanıltıcı değilse, müzik dinleme konusunda da iş gören bir ürün.
Henüz dinleme fırsatım olmadı.
Tiz ayarının olması büyük avantaj.

Bütçe olsa, seçenek çok.
Ses dünyası bu, başı belli; sonu belirsiz.
Tamamen para-çokomel ilişkisi. :hihi

Yamaha, Bose, Bowers & Wilkins, Sennheiser, Klipsch gibi firmalara bakabilirsiniz.
Bose'un ses rengini seviyorum ama ürünleri konusunda planlı eskitme uzmanı olduğunu söyleyenler var.
Ürün işini yapar ama günün birinde mutlaka sorun çıkartır diyorlar.

Bowers Wilkins zaten başka bir seviye, zannediyorum ki parlak tiz ve midlere sahip bir ses profili var.
Ama bas konusunda kesinlikle işini hakkıyla yapacaktır diye düşünüyorum.

Sennheiser zaten Ambeo ile özel istekleri olana hitap edecek ürün yaptı.
Daha sonra bu model iki çeşite ayrıldı, Ambeo Plus ve Ambeo Max.
Bir de subwoofer eklediler, kullanıcıları istedi muhtemelen.

Bahsettiğim ürünleri yerinde gidip dinlemedim, sadece incelemeler sonucu çıkardığım kişisel izlenimler.
Arızalı diyelim, değişen parçalarda mı arızalı ? Ürün hakkında biraz internet araştırması yaptığımda, hariçten (!)bluetooth açılma özelliği (!) ile ilgili başka mağdurlar da olduğunu öğrendim.
Pahalı markalara gelince, evet, imkân meselesi. Benim için şu an zor. Ama, sıradan, giriş seviyesi vs. ne olursa olsun, birbirine yakın iki marka olan Samsung ve LG'nin, üstelik de birbirine muadil ürünlerinde, bu kadar kalite farkı olması, fiyattan dolayı değil bence. LG'nin, müşteriye karşı saygısızlığından olsa gerek.

Geri
Üst Alt