LG OLED55CS6LA oled yanığı

lospepes Çevrimdışı

lospepes

Yeni Üye
21 Ara 2022
16
24
LG OLED55CS6LA model TV almak istiyorum ama oled yanığı yaşanıcak diye çok korkuyorum LG'nin 2018 2019 model Tv'lerde bu sorun çok yaşanmış benim alıcağım model 2022 çıkışlı sizce oled yanığı oluşurmu LG buna bir çözüm buldumu Almalımıyım?

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
Kullanım amacınızı da yazın ona göre cevap versinler; Günde kaç saat açık kalacak, normal uydu yayını mı izlenecek yoksa Netflix gibi platformları mı kullanacaksınız, konsol ile oyun mu oynanacak gibi...

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,697
Oled ve Amoled kaderinde yanmak var ama.!!!

Kısa bilgilendirmek yapmak istiyorum. Bildiğiniz üzere telefonlar da amoled yanığı meşhurdur. Bende uzun yıllardır Amoled ekranlı telefonlar kullandım ama hiçbirinde yanık oluşmadı Neden.

1. Ekran ışığını en üst düzeye alıp ekranın ısınmasına izin vermedim.
2. statik görüntüleri ekranda uzun süre bekletmedim.

benimle aynı zamanda, aynı model telefonu alan arkadaşımın ekranın heryerinde ikon yanıkları var. :)

lospepes Çevrimdışı

lospepes

Yeni Üye
21 Ara 2022
16
24
Kullanım amacınızı da yazın ona göre cevap versinler; Günde kaç saat açık kalacak, normal uydu yayını mı izlenecek yoksa Netflix gibi platformları mı kullanacaksınız, konsol ile oyun mu oynanacak gibi...
Yaklaşık 8-9 saat arası kullanım olucak ulusal kanalda Netflix Disney plus gibi platformlarıda kullanıcaz

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
556
OLED benim gözümde bu işin ferrarisidir. Ferrari ile bakkala ekmek almaya gidilmediği gibi ferrari ile uzun yola da gidilmez. Çok özel çok spesific içerikler içindir bence OLED. Fazla km yapmaya gelmez, kısa mesafeye de gitmez.

Bence OLED alınacaksa evde birden fazla TV olmalı. Diğer işler için alternatif ekran kullanılmalı. Şöyle keyifle bluray kalitesinde içerikler izlemek için de OLED olmalı.

Tabi ben belki fantazi kısmındayım. OLEDim yok ya kıskanıyor da olabilirim :haha

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
Yaklaşık 8-9 saat arası kullanım olucak ulusal kanalda Netflix Disney plus gibi platformlarıda kullanıcaz
Sizin kullanım senaryonuz bana biraz riskli gibi geldi. Oled ekranlarda statik görüntü her zaman tehlikeli. Özellikle kanal logolarının bulunduğu yerlerdeki pikseller, veya haber kanallarında hiç durmadan kayan altyazılar, ekranın diğer kısımlarına göre sürekli olarak aynı resmi gösterdiği buradaki pikseller çabuk yıpranıyor. Her ne kadar piksel kaydırma, temizleme yapıyoruz deseler de bana göre yeterli değil.

Bir de işin psikolojik boyutu var. Oled aldığınızda ''Yandı mı, yanacak mı'' diye sürekli bir tedirginlik psikolojisi içinde olma ihtimaliniz var. Ben sadece akşamları Netflix'ten film seyredeceğim deseydiniz, o zaman gözüm kapalı size Oled gider derdim. Fair Play Fair Play in söylediklerine katılıyorum, eğer yakın tarihte mikro led teknolojisi ucuzlayıp yaygınlaşmaz ise, ben oled tv'yi 2. tv olarak satın alıp sadece film izlemek için kullanacağım.

Apple gibi çok yüksek mühendislik kapasitesine sahip bir firmanın bile akıllı saatlerinde yanık şikayetleri var. Ben Garmin kullanıyorum, mesela forumda Garmin'in amoled ekranlı saatleri için de yanık şikayetleri var, kaldı ki akıllı saat ekranı tv kadar çok açık kalmıyor;

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
O zaman miniled veya QLED bakın.
OLED 3 yıl ya gider ya gitmez.
TR şartlarında değişim vs de zor olur.
Canınızı sıkmanıza değmez.
OLED'in kontrastı çok güzel ama parlak panel olması beni soğutmuştu.
TCL miniled'ler aklımı çeliyor mesela.

lospepes Çevrimdışı

lospepes

Yeni Üye
21 Ara 2022
16
24
O zaman miniled veya QLED bakın.
OLED 3 yıl ya gider ya gitmez.
TR şartlarında değişim vs de zor olur.
Canınızı sıkmanıza değmez.
OLED'in kontrastı çok güzel ama parlak panel olması beni soğutmuştu.
TCL miniled'ler aklımı çeliyor mesela.
Daha uzun yıllar gitmesi için herhangi bir tavsiyeniz varmı acaba çünkü oled paneli gerçekten çok istiyorum

Geri
Üst Alt