LG Anakart Arızası

D Çevrimdışı

Dracos

Yeni Üye
12 May 2019
1
34
Arkadaşlar merhaba, elimde 3-4 yıl öncesinden bir televizyon var. Geçtiğimiz günlerde yakınlarda bir yere yıldırım düşünce bazı elektronik aletler pert oldu, bu vatandaş da aynı şekilde standby konumdayken maruz kaldı. Avometre ile güç kartını kontrol ettiğimde herhangi bir sorun görünmüyor, tüm çıkışlardaki voltaj değeri olması gerektiği gibi, zaten prize takınca tv yine güç alarak standby konumda kalıyor. Fakat kumandası ya da alttaki paneli etki etmiyor. Ancak cihazı prize takar takmaz anakartın üzerindeki XD Engine yazan entegresi inanılmaz şekilde ısınarak birkaç sn içinde koku yapmaya başlıyor. Bu yüzden standby konumda o derece ısınması anormal olduğu için sıkıntının burada olduğunu düşünüyorum, entegrede ya da bacaklarında bir sorun var diye tahmin ediyorum.

LG'nin işçilik konusunda özellikle telefonlarda da aynı sıkıntı yüzünden bootloop sorunları yaşadığı malum bilinen bir gerçek. O yüzden acaba entegreyi söküp direkt Çin'den yenisini alarak değiştirmek mi yoksa bga reball sonrası aynısını tekrar kullanmak mı daha mantıklı olur? Bilgisi ya da deneyimi olan görüşlerini paylaşabilirse sevinirim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
XD engine yazan chip büyük ihtimal işlemcidir. BGA formunda bağlantıya sahipse onu evde sökmeniz zor olur diye düşünüyorum.
Bir fotoğraf atabilir misiniz anakattan?

Anakart ile işlemci arasında fiyat farkı fazla değilse yeni kart alıp takın derim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt