LG 42LM615S Model televizyonda Bu Fonksiyon Şuan Uygun Değil hatası

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
LG 42LM615S Model televizyonum var.

Hiçbir tuşa dokunmadığım halde giriş listesine giriyor ayarlara giriyor kendi kendini kapatıyor.sürekli ekrana bu fonksiyon şu an uygun değil hatası veriyor.aynı sorunu kışında yapmıştı internetten bakmıştım kapağı açın temizleyin saç kurutma makinası tutun demişlerdi yapmıştım.düzelmişti fakat şimdi gene yapmaya başladı bu sorunun kesin çözümü ne acaba.adem bey.teşekkürler.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Yanlış hatırlamıyorsam yan tarafında bir tuş takımı bloğu olmalı, önce onun soketini ayırıp deneyin. Sonrasında ise bilinen BGA REWORK sorunu olabilir yani ne yazık ki yine işlemciye ısı uygulanması gerekir.

Aslında biliyorsunuz bu ısı uygulama geçici çözüm, normalde bga rework station denen makinede işlemcinin sökülüp altının temizlenip yeniden lehimlenmesi gerekiyor.

Siz haricen ısı uygulayıp duurma göre 3-5 ay sorunu ötelemiş oluyorsunuz.

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
Yanlış hatırlamıyorsam yan tarafında bir tuş takımı bloğu olmalı, önce onun soketini ayırıp deneyin. Sonrasında ise bilinen BGA REWORK sorunu olabilir yani ne yazık ki yine işlemciye ısı uygulanması gerekir.

Aslında biliyorsunuz bu ısı uygulama geçici çözüm, normalde bga rework station denen makinede işlemcinin sökülüp altının temizlenip yeniden lehimlenmesi gerekiyor.

Siz haricen ısı uygulayıp duurma göre 3-5 ay sorunu ötelemiş oluyorsunuz.
cevap için teşekkürler.fakat şöyle ilginç bir durum var.hdmı den 2 adet farklı uydu alıcıları bağlıyorum.bu sorunu yapıyor..fakat işin garip yanı hdmden 2 adet farklı andoid box bağlıyorum hiç sorunsuz tv çalışıyor.bufonksiyon uygun değil hatası hiç vermiyor.sorun tvde fakat neden android boxlarda sorunsuz çalışıyor uydu alıcısı bağlayınca sorun yapıyor.adem hocam sizin fikriniz nedir bu konuda teşekkürler.

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,622
cevap için teşekkürler.fakat şöyle ilginç bir durum var.hdmı den 2 adet farklı uydu alıcıları bağlıyorum.bu sorunu yapıyor..fakat işin garip yanı hdmden 2 adet farklı andoid box bağlıyorum hiç sorunsuz tv çalışıyor.bufonksiyon uygun değil hatası hiç vermiyor.sorun tvde fakat neden android boxlarda sorunsuz çalışıyor uydu alıcısı bağlayınca sorun yapıyor.adem hocam sizin fikriniz nedir bu konuda teşekkürler.
Soketlerde sorun var ya da da bağladığınız cihazların topraklamasında.

O cihazları başka TV ye takıp kontrol edin. Orda da sorun çıkıyorsa o uydu alıcıları sorunludur.

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
Soketlerde sorun var ya da da bağladığınız cihazların topraklamasında.

O cihazları başka TV ye takıp kontrol edin. Orda da sorun çıkıyorsa o uydu alıcıları sorunludur.
tvnin arka kapağını söktüm biraz güneşlendirdim .(kışında aynı işlemi yapmıştım 3-4 ay çalışmıştı).şimdi gene taktım sorunsuz uydu alıcılarıda çalıştı tv o sorunu şimdilik yapmıyor.dediğiniz gibi uydu alıcıların topraklaması sorunlu olsa tv güneşlenincede aynı sorun yapması lazım değilmi.şimdilik sorun çözüldü.fakat baklaım ne kadar gidecek.bu arada 2 adet uydu alıcısını diğer odadaki samsung tvde denedim o tvde sorun yapmıyorlar.

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,622
tvnin arka kapağını söktüm biraz güneşlendirdim .(kışında aynı işlemi yapmıştım 3-4 ay çalışmıştı).şimdi gene taktım sorunsuz uydu alıcılarıda çalıştı tv o sorunu şimdilik yapmıyor.dediğiniz gibi uydu alıcıların topraklaması sorunlu olsa tv güneşlenincede aynı sorun yapması lazım değilmi.şimdilik sorun çözüldü.fakat baklaım ne kadar gidecek.bu arada 2 adet uydu alıcısını diğer odadaki samsung tvde denedim o tvde sorun yapmıyorlar.
O zaman BGA lehim sorunu. İşi bilen biri TV işlemcisini söküp lehimlerini değiştirip lehimleyecek. İşi bilmeyen işlemciyi bozar.

Hata aslında LG'nin. İşlemcinin soğutması yetersiz.

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
adem hocam lg tv gene aynı sorunu yaptı bu sefer dediğiniz gibi kabloyu söktüm (tuş takımına gelen)düzeldi.inşallah bir daha yapmaz cepler bu aralar herkesin olduğu gibi bizimde boş tv alacak paralar kalmadı.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Mesajı okurken benim ilk aklıma gelen yan paneldeki tuşlar veya kumandadaki tuşlardan bir veya bir kaşının basılı kalması veya sürekli iletime geçmesi gibi bir problem gelmişti. Muhtemelen de CEC protokolü ile ilgili olabilir diye düşündüm çünkü uydu alıcılar CEC desteği sunmazken android boxlar CEC desteği sunuyor.

LM serisi yaklaşık 10 yaşına gelmiş bir ürün olduğunu göz önüne alırsak tuşlarında bu tarz problem olabileceğini düşünüyorum.

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
kumandayla ilgili sorun yok kumandanın pillerini çıkarsanda kumandayı başka odayada götürsen tv aynı sorunları yapıyor 3-4 seferdir yapıyordu arkasını açıp kurutunca veya güneşe biraz koyunca bir müddet idare ediyordu3-4 ay gidiyordu. fakat bu sefer çabuk tekrarladı adem beyin dediği gibi tuş takımına giden kablonun soketini söktüm şimdilik sorun çözüldü .normalde hiç uğraşmam alırdım yenisini fakat fiyatlar uçmuş cepte parada uçmuş bu nedenle mecbur gittiği yere kadar devam.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt