LG 37LE5300 arızası

D Çevrimdışı

dr. lagom

Yeni Üye
28 Ağu 2021
12
40
Merhaba kıymetli hocalarım. LG 37LE5300 model televizyonumuz 10 yıllık kesintisiz hizmetinin ardından geçtiğimiz günlerde yıldırım düşmesi sonucu kendisine bağlı olan uydu alıcısı ile birlikte bozuldu. Babam TV'nin fişini çekmiş olmasına rağmen uydu kablosu takılı kaldığı için uydu alıcısı ile birlikte tv de bozulmuş. Güç ışığı yanıyor ama ekrana görüntü gelmiyordu. Babam TV'yi yereldeki tamirciye götürmüş Tamirci "televizyonun ana kartı yanmış. değişmesi lazım. ama onu da bulamazsınız, boşuna uğraşmayın." demiş. Böyle söylenince TV eve dönmüş. Geçenlerde aile ziyareti yaptık ve tv'yi alıp kendi evime getirdim. İnternetten anakartı buldum ve taktım. Ekrana ışık geldi ama görüntü yerine ekteki fotoda görülen gri beyaz çizgiler geldi. Ustanın söylemine göre hareket edip başka herhangi bir kontrol yapmamıştım. Bu işlerden çok anladığım söylenemez ama benim tahminime göre besleme kartında da sorun var. Kendim yeni bir şey yapmadan önce siz değerli hocalarımın görüşlerine başvurmak istedim. Acaba sorun panelde mi? boşuna besleme kartı ile uğraşmasam mı?

TV---hata.jpg

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,504
Anakarttaki yazılımın uyumsuzluğu ,tcon ,panel ,panele sıvı teması resimdeki hatayı yapar. Panel (Tcon) ile anakart arası kablo iyi takılmamışsa yine bu ve buna benzer hata ortaya çıkar.

D Çevrimdışı

dr. lagom

Yeni Üye
28 Ağu 2021
12
40
Anakarttaki yazılımın uyumsuzluğu ,tcon ,panel ,panele sıvı teması resimdeki hatayı yapar. Panel (Tcon) ile anakart arası kablo iyi takılmamışsa yine bu ve buna benzer hata ortaya çıkar.
Hocam sıvı teması yok, ondan eminim. Yazılım konusunda şüphem var. Çünkü aynı anakart 42, 47 inç modellerde de kullanılıyor. Bu kart diğer modellerden çıkma ise bu soruna yol açabilir mi? Ve eğer sorun buysa yazılım uyumsuzluğunu nasıl düzeltebilirim?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Hocam sıvı teması yok, ondan eminim. Yazılım konusunda şüphem var. Çünkü aynı anakart 42, 47 inç modellerde de kullanılıyor. Bu kart diğer modellerden çıkma ise bu soruna yol açabilir mi? Ve eğer sorun buysa yazılım uyumsuzluğunu nasıl düzeltebilirim?
Panel yazılımı atılarak olabilir ama LG'nin yazılımı dışarıda bulunabilir mi bilmiyorum.
LVDS kabloyu kontrol edin önce.
Bir de anakartları görsel olarak karşılaştırın.

D Çevrimdışı

dr. lagom

Yeni Üye
28 Ağu 2021
12
40
Panel yazılımı atılarak olabilir ama LG'nin yazılımı dışarıda bulunabilir mi bilmiyorum.
LVDS kabloyu kontrol edin önce.
Bir de anakartları görsel olarak karşılaştırın.
Kabloyu kontrol ettim tekrar, sonuç değişmedi. Anakartı tan yana koyup tekrar detaylıca baktım, birebir aynı. eski anakartı takınca ekran tamamen gidiyor, simsiyah oluyor. Yenisini takınca da yukarda görüntü geliyor. Acaba yeni anakart da mı bozuk???
Yazılım işi LG servisine kaldıysa yandık...

Bu arada cevap veren herkese teşekkür ederim.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,504
Kabloyu kontrol ettim tekrar, sonuç değişmedi. Anakartı tan yana koyup tekrar detaylıca baktım, birebir aynı. eski anakartı takınca ekran tamamen gidiyor, simsiyah oluyor. Yenisini takınca da yukarda görüntü geliyor. Acaba yeni anakart da mı bozuk???

Birebir aynı görünse de yazılımsal faklılık vardır.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609

Sizin modele ait yazılımın bir şekilde atılması lazım.
LG'nin sitesinden indirip deneyin olmadı.
En kötü brick olur herhalde.

D Çevrimdışı

dr. lagom

Yeni Üye
28 Ağu 2021
12
40
Sizin modele ait yazılımın bir şekilde atılması lazım.
LG'nin sitesinden indirip deneyin olmadı.
En kötü brick olur herhalde.
Peki hocam bu yüklemeyi nasıl yapacam? RS232 ile mi denemeliyim? LG'nin sitesinde herhangi bir yazılım göremedim, ingilizce versiyonda bir yazılım görüp indirdim. USB ile yüklemeye çalıştım ama olmadı. Ekranda görüntü olmadığı için hiçbir şey yapamadım.

Modelin tam adı: LG 37LE5300 - ZA

Bu arada, anakart görsel olarak birebir aynı, ama 42 inç modelden sökülmüş. Bu durumda uygun yazılım atılırsa düzelme ihtimali olur mu?

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,457
49
Peki hocam bu yüklemeyi nasıl yapacam? RS232 ile mi denemeliyim? LG'nin sitesinde herhangi bir yazılım göremedim, ingilizce versiyonda bir yazılım görüp indirdim. USB ile yüklemeye çalıştım ama olmadı. Ekranda görüntü olmadığı için hiçbir şey yapamadım.

Modelin tam adı: LG 37LE5300 - ZA

Bu arada, anakart görsel olarak birebir aynı, ama 42 inç modelden sökülmüş. Bu durumda uygun yazılım atılırsa düzelme ihtimali olur mu?
Ana kartı EAX koduna göre sipariş etmeniz gerekirdi. Özel aparatla yazılım atılıyor bildiğim kadarıyla. EAX koduna göre NAND flash ın yazılıp denenmesi lazım . Elinizde scart to scart kablo ve 2. bir tv varsa 2. tv yi AV ye alıp arızalı tv den scart kablo ile 2. tv ye görüntü aktarmayı deneyin

D Çevrimdışı

dr. lagom

Yeni Üye
28 Ağu 2021
12
40
Ana kartı EAX koduna göre sipariş etmeniz gerekirdi. Özel aparatla yazılım atılıyor bildiğim kadarıyla. EAX koduna göre NAND flash ın yazılıp denenmesi lazım . Elinizde scart to scart kablo ve 2. bir tv varsa 2. tv yi AV ye alıp arızalı tv den scart kablo ile 2. tv ye görüntü aktarmayı deneyin
Hocam siparişi ona göre verdim de, gelen anakartın üzerindeki barkodda 42LE53LGD yazıyor. Oysa ki orjinalinin etiketinde 37LE53LGD yazıyor. Bunun dışında kartlar arasında bir fark yok. Her iki kartın da EAX kodu: EAX61766102 (11) Ekteki fotolardan da görüleceği gibi tarihleri bile aynı.

Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla benim ev ortamında yazılım işini halletmem mümkün görünmüyor. Scart to scart işini denemeye çalışacağım ama evdeki diğer tv'de scart girişi yok. komşulardan destek almaya çalışacağım.

İlginiz için çok teşekkür ederim.

Bu orjinal anakart:

anakart-28d51107c295e43ad.jpg

Bu yeni gelen kart:

anakart-1.jpg

Burda da kartların görsel karşılaştırması var:

anakart-395037cb8af1ec530.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Hocam siparişi ona göre verdim de, gelen anakartın üzerindeki barkodda 42LE53LGD yazıyor. Oysa ki orjinalinin etiketinde 37LE53LGD yazıyor. Bunun dışında kartlar arasında bir fark yok. Her iki kartın da EAX kodu: EAX61766102 (11) Ekteki fotolardan da görüleceği gibi tarihleri bile aynı.

Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla benim ev ortamında yazılım işini halletmem mümkün görünmüyor. Scart to scart işini denemeye çalışacağım ama evdeki diğer tv'de scart girişi yok. komşulardan destek almaya çalışacağım.

İlginiz için çok teşekkür ederim.

Bu orjinal anakart:

anakart-28d51107c295e43ad.jpg

Bu yeni gelen kart:

anakart-1.jpg

Burda da kartların görsel karşılaştırması var:

anakart-395037cb8af1ec530.jpg
O zaman güvenilir bir tamirci bulup halletmeniz lazım.
NAND flashı programlayacak parça kaç TL'dir bilmiyorum.
Bir de o nand flashı sökmeniz gerekecek vs.

M Çevrimdışı

Misafir

Aktif Üye
10 May 2021
85
42
Bu anakart çok hassas lvds dönerlerini tam oturtmadan takarsanız böle duruma geçer bu ve bunun türevleri den çok onardım senın buna yazılım atarak düzeltme olasılığın sıfır kendi anakartı onarılırdı

D Çevrimdışı

dr. lagom

Yeni Üye
28 Ağu 2021
12
40
O zaman güvenilir bir tamirci bulup halletmeniz lazım.
NAND flashı programlayacak parça kaç TL'dir bilmiyorum.
Bir de o nand flashı sökmeniz gerekecek vs.
Bilgi için teşekkür ederim. Küçük bir ilçedeyim. Bulunduğum yerde dediğiniz işleri becerebilecek bir tamirci yok. Anca bir gün il merkezine gidersem denerim. Ya da hiç uğraşmayıp TV'yi deney malzemesi yaparım. :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri