Lenovo-IdeaPad-S145-15AST pembe ekran oldu!

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
Ram arızalı lenovoyu kayınvalidem hala kullanıyor. Hatta ekran kartında da sorun var ara ara artifact atıyor, bazen devreden çıkıyor ekran kartı. Garanti bitiminden 1 ay sonra farkettiğimiz için birşey yapamadık. Apu' nun vidası soğutucunun vidası olabilir mi?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Daha önce işlem gördü mü bu lenovo,panel çerçevesini söküp panele giden soketi çıkartıp tekrar tak bakalım,benim çalınan sonyde kapağı kapatıp açtıkça o soket nedense yerinden oynuyordu,yani acaba dedim :alala

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Ram arızalı lenovoyu kayınvalidem hala kullanıyor. Hatta ekran kartında da sorun var ara ara artifact atıyor, bazen devreden çıkıyor ekran kartı. Garanti bitiminden 1 ay sonra farkettiğimiz için birşey yapamadık. Apu' nun vidası soğutucunun vidası olabilir mi?
Konu dışı ama o artifakt sorunu bga lehim kaynaklı olabilir.
Lehimler iletkenliğini kaybetmiş olabilir.
Ürün ısınınca veya soğuyunca artifakt yapıyor olabilir.
Tabi VRAM arızası da olabilir. (Ekran kartı belleği)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Daha önce işlem gördü mü bu lenovo,panel çerçevesini söküp panele giden soketi çıkartıp tekrar tak bakalım,benim çalınan sonyde kapağı kapatıp açtıkça o soket nedense yerinden oynuyordu,yani acaba dedim :alala
Ayrıca bios da bak,varsa update et, hatta görüntü sürücülerini de kontrol et ,gerekirse update et

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
Konu dışı ama o artifakt sorunu bga lehim kaynaklı olabilir.
Lehimler iletkenliğini kaybetmiş olabilir.
Ürün ısınınca veya soğuyunca artifakt yapıyor olabilir.
Tabi VRAM arızası da olabilir. (Ekran kartı belleği)
Normalde kayınvalidem sistemi genellikle internet için kullanıyor. Dolayısıyla harici ekran kartını çok aktif kullanmıyor. Hatta neredeyse hiç devreye girmiyor. Hatırladığım kadarıyla ( Sistem yanımda değil) Bütünleşik VGA böyle bir sorun yaratıyor ki biliyorsunuz işlemci çekirdeğinde böyle bir sorun olması demek. Intel onboard ekran kartında daha önce benzeri bir sorunla karşılaşmadığımı varsayarsak tamamen üretim kaynaklı bir problem olduğunu düşünüyorum. Ancak BGA konusu mantıklı. Çünkü hatırladığım kadarıyla işlemci de BGA montajlı olması lazım adı geçen modelde. VRAM de shared kullanıldığı için RAM' lerinde işin içinde parmağı olabilir. Ama artifact konusu tamamen VGA çekirdeği ile ilgili. Şimdilik kullanmaya devam ediyor. Trak dediği yerde açıp müdahale edeceğiz.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
C confickerbelasi , benim merak ettiğim apu derken cpu'yumu kast ettin acaba :alala Bu arada konuyu açıp gitmişsin mübarek,nereledesin bari bir şeyler karala :)
Kuvvetle muhtemel CPU soğutucusu notebooklarda vida ile sabitlendiği için ondan bahsediyordur diye düşünüyorum. Yoksa son dönemde eski cpu' lar gibi çıkar tak cpu görmedim pek. (Bildiğim kadarıyla Monster' lar hariç.)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Kuvvetle muhtemel CPU soğutucusu notebooklarda vida ile sabitlendiği için ondan bahsediyordur diye düşünüyorum. Yoksa son dönemde eski cpu' lar gibi çıkar tak cpu görmedim pek. (Bildiğim kadarıyla Monster' lar hariç.)
İşte gelip bir şeyler karalasa anlayacağız da,yoksa kızdı da laptopu balkondan aşağı mı attı :kiskis

C Çevrimdışı

confickerbelasi 

Yasaklı Üye
27 Eyl 2021
677
47
kırmızı renkleri eksik olunca kullanması zor soğutucu vidası gevşekti buna rağmen apu çoşmadı kapanma olmadı 1300 verip 1080p ekran almak isterdim ama kaynak yok rami tek slot 4 var onu satıp 16 almak isterdim kaynak yok..

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
kırmızı renkleri eksik olunca kullanması zor soğutucu vidası gevşekti buna rağmen apu çoşmadı kapanma olmadı 1300 verip 1080p ekran almak isterdim ama kaynak yok rami tek slot 4 var onu satıp 16 almak isterdim kaynak yok..
Hoş geldiniz. Cpu vidasını sıkmışsınızdır zaten diye tahmin ediyorum. Renklerle ilgili yukarıda paylaşılan flat kabloyu kontrol ettiniz mi? Yerinden çıkma, kopma, kırılma durumlarında da öyle bir problem olabiliyor. Bir de RAM 4gb dediniz, anakart özelliklerine baktınız mı? 16 GB destekliyor mu?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri