lenovo IdeaPad Gaming 3 - adaptör sorunu

lemon Çevrimdışı

lemon

Aktif Üye
31 Eki 2020
416
37

15 gün önce lenovo IdeaPad Gaming 3 intel i5 11300h rtx 3050Ti 16 gb ramli güzel bir bilgisayar aldım. gayet konforlu güzel bir kullanımı var ama kutudan çıkan adaptör 135 watt normal kullanımda hiç bir sorun yok. prize takılı oyun oynarken pilin tükendiğini farkettim.
Adaptörün gücü yüksek oyunlarda ekran kartı işlemci ve anakartı besleyemiyor ve laptop prize takılıyken aynı anda pilden de tüketim yapıyor. bu sürekli böyle.
diğer laptobum o da yine lenovo ideapad fakat o daha üst model ve onun adaptörü 170 watt. onu takarak oyun oynadığımda zerre sorun yok. adaptör değişimi ve daha üst model adaptör temini için yasal olarak ne yapılablir? A Adem Helvacı

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Servise göndermen yaşadığın sorunu belirtmen gerekli yada önce lenovo müşteri hizmetlerine yaz..

kendileri yardımcı olursa bunun bir sorun olduğuna ikna olurlarsa üst model adaptör verebilirler.

Laptop batarya pil ile çalıştığı için adaptör pili şarj etmek için kullanılır diye çamura da yatabilirler ..

Firma ile çözmeye çalış olmadı parasını verip bir adaptör alacaksın THH'ye giderse reddedilir gibi..

Ama firma ile sorunu çözemezsen THH şikayet et bilirkişi atanırsa seni haklı bulursa adaptör değişimi yapılır..

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Böyle bir şey mümkün değil. Lenovo Vantage yazılımına baktınız mı? Soketin oturduğuna emin misiniz? Sorunun adaptör yetersizliğinden olacağını sanmıyorum. Üretici böyle bir hata yapmış olamaz. Ürünü aldığınızda kutuda güvenlik etiketi var mıydı?

lemon Çevrimdışı

lemon

Aktif Üye
31 Eki 2020
416
37
Böyle bir şey mümkün değil. Lenovo Vantage yazılımına baktınız mı? Soketin oturduğuna emin misiniz? Sorunun adaptör yetersizliğinden olacağını sanmıyorum. Üretici böyle bir hata yapmış olamaz. Ürünü aldığınızda kutuda güvenlik etiketi var mıydı?
şimdi kutudan çıkan adaptör 135 watt
işlemci intel 11300h 35 watt
ekran kartı rtx 3050 ti 90 watt
ikisinin toplamı 125 watt yapıyor
35+90=125
135-125=10
tam yükte geriye kalan 10 watt
ama laptobun geri kalan bileşenleri
Ekranı , içindeki ssd, wifi kartı, hoparlörleri, anakartı en basiti usb 3.1 çıkışları bu kalan 10 wattla beslenemediği için tam yükte pilden de tüketiyor. burda bu olayı size ispatlamak yerine yasal süreci öğrenmek istiyorum.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Emanet de olsa bir güç tüketim cihazı temin edebilme imkanı olursa süper olur zira burada yasal talepte bulunurken eğer mümkünse yanında ispat da sunmak çok etkili olur.

Bir güç monitöründe ürün oyun modunda kaç watt çekiyor bu durum kayıt altına alınır, aynı kayıt içerisinde firmanın verdiği adaptörün 135watt olduğu da dahil edilir ve önce satıcı ile irtibat kurulup teknik açıklama sonrası yasal talepte bulunulur. Firma gerekeni yapmaz ise yaşanan sorunun ispatı ile birlikte hakem heyetine müracaat yeterli olur. Sizden ricam şu; Heyetlerdeki üyelerin teknik donanımı sizler kadar değil o nedenle artık kime diye isimlendirirsiniz bilmiyorum ama ona anlatır gibi tane tane (Mesela yukarıda yazdığınız yazı gibi rakamsal detaylar) izah edin ki heyet konuyu anlasın, gereksiz yere bilirkişi vs konu uzamasn.

Sizin yasal hakkınız var ve anlattığınız durum ürünün AYIPLI olduğuna işaret ediyor olsa da ne yazık ki ispat yükümlülüğümüz olduğu gerçeği kaçınılmaz :ok

Ömer Çolak Çevrimiçi

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Emanet de olsa bir güç tüketim cihazı temin edebilme imkanı olursa süper olur zira burada yasal talepte bulunurken eğer mümkünse yanında ispat da sunmak çok etkili olur.

Bir güç monitöründe ürün oyun modunda kaç watt çekiyor bu durum kayıt altına alınır, aynı kayıt içerisinde firmanın verdiği adaptörün 135watt olduğu da dahil edilir ve önce satıcı ile irtibat kurulup teknik açıklama sonrası yasal talepte bulunulur. Firma gerekeni yapmaz ise yaşanan sorunun ispatı ile birlikte hakem heyetine müracaat yeterli olur. Sizden ricam şu; Heyetlerdeki üyelerin teknik donanımı sizler kadar değil o nedenle artık kime diye isimlendirirsiniz bilmiyorum ama ona anlatır gibi tane tane (Mesela yukarıda yazdığınız yazı gibi rakamsal detaylar) izah edin ki heyet konuyu anlasın, gereksiz yere bilirkişi vs konu uzamasn.

Sizin yasal hakkınız var ve anlattığınız durum ürünün AYIPLI olduğuna işaret ediyor olsa da ne yazık ki ispat yükümlülüğümüz olduğu gerçeği kaçınılmaz :ok
Abi tahminimce adaptör darboğaz yaşıyor ve haliyle cihazda 120watt+ güç tüketimi gözükmeyecek aşağı yukarı. Ama pilden de aldığı destekle laptop 130watt bile tüketse 45Wh bataryayı 5 saat gibi bir sürede şarj takılıyken bitirebilir.

Gerçi daha yazarken fark ettim, ispatı hem 135 hem 170 ile ölçerek rahatlıkla yapabilir :hoba1

lemon Çevrimdışı

lemon

Aktif Üye
31 Eki 2020
416
37

cvp için teşekkeür ederim elimdeki basit akıllı prizden watt değerlerini görebiliyorum hocam. priz takılı tam yükte maksimum 135 te sabit ve aynı anda pilden de tüketiyor. bu sorunu yaşayan bir çok kişi var. müşteri hizmetlerini aradım pilinizi ölçelim aşınma durumuna göre pil değişimi yaparız dedi :) yani iş üst mercilere başvurmaktan geçiyor. bakalım belki iade ederim.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
geriye kalan 10 watt

ama laptobun
Ekranı , içindeki ssd, wifi kartı, hoparlörleri, anakartı en basiti usb 3.1 çıkışları bu kalan 10 wattla beslenemediği için tam yükte pilden de tüketiyor. burda bu olayı size ispatlamak yerine yasal süreci öğrenmek istiyorum

anladım hocam bu seri

cvp için teşekkeür ederim elimdeki basit akıllı prizden watt değerlerini görebiliyorum hocam. priz takılı tam yükte maksimum 135 te sabit ve aynı anda pilden de tüketiyor. bu sorunu yaşayan bir çok kişi var. müşteri hizmetlerini aradım pilinizi ölçelim aşınma durumuna göre pil değişimi yaparız dedi :) yani iş üst mercilere başvurmaktan geçiyor. bakalım belki iade ederim.
Ne münasebet yahu pil değiştirmek :alala

Anayola kurt kapanı kuran belediyenin, parçalanan lastiğimiz için ''Yenisini takalım sorun düzelsin'' demesi gibi bir şey.

Yahu yenisini takacasksın zaten de, kurt kapanı ne olacak be adam? Kurt kapanı sökülmeden bu lastik yeniden parçalanır.
Sen bataryayı değiştirsen de güç kaynağının gücü yetmiyor ise yeni batarya yine soruna devam edecektir.

Yedikleri naneyi , yaptıkları hatayı düzeltmek yerine Milletin aklı ile dalga geçen kim varsa Allah onu bildiği gibi yapsın yahu.

lemon Çevrimdışı

lemon

Aktif Üye
31 Eki 2020
416
37
Ne münasebet yahu pil değiştirmek :alala

Anayola kurt kapanı kuran belediyenin, parçalanan lastiğimiz için ''Yenisini takalım sorun düzelsin'' demesi gibi bir şey.

Yahu yenisini takacasksın zaten de, kurt kapanı ne olacak be adam? Kurt kapanı sökülmeden bu lastik yeniden parçalanır.
Sen bataryayı değiştirsen de güç kaynağının gücü yetmiyor ise yeni batarya yine soruna devam edecektir.

Yedikleri naneyi , yaptıkları hatayı düzeltmek yerine Milletin aklı ile dalga geçen kim varsa Allah onu bildiği gibi yapsın yahu.

eğer bendeki adaptörü direkt değiştirirse bir anlamda bu listedeki bütün cihazların adaptörünün değiştirmesi gerekir. aynı problem hepsinde var. forumlarda yazılıp çiziliyor ama pek netice alan üzerine giden yok

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
35+90=125
135-125=10
tam yükte geriye kalan 10 watt
ama laptobun geri kalan bileşenleri
Ekranı , içindeki ssd, wifi kartı, hoparlörleri, anakartı en basiti usb 3.1 çıkışları bu kalan 10 wattla beslenemediği için tam yükte pilden de tüketiyor. burda bu olayı size ispatlamak yerine yasal süreci öğrenmek istiyorum.
Böyle bir eşekliği yaptılarsa yuh derim. Maliyet hesabının ucu kaçmış. Ürünü bence iade edin. Ya da universal bir adaptör alın. FSP nin eskiden vardı, hala var mı bilmiyorum.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
eğer bendeki adaptörü direkt değiştirirse bir anlamda bu listedeki bütün cihazların adaptörünün değiştirmesi gerekir. aynı problem hepsinde var. forumlarda yazılıp çiziliyor ama pek netice alan üzerine giden yok
O zaman etkili bir dilekçe ile bu işi hakem heyetine götürüp, konunun takipçisi olup, yasal hakkınızı almanız sonrası bütün sosyal mecrada bu bilgiyi yayalım, hatta içerik üretip yayınlayalım, binlere, olursa onbinlere ulaştıralım bu bilgiyi ki meydanın boş olmadığını anlasınlar. (Yalnız ürün ne kadar bilemiyorum, umarım heyet sınırları içerisindedir)

lemon Çevrimdışı

lemon

Aktif Üye
31 Eki 2020
416
37
O zaman etkili bir dilekçe ile bu işi hakem heyetine götürüp, konunun takipçisi olup, yasal hakkınızı almanız sonrası bütün sosyal mecrada bu bilgiyi yayalım, hatta içerik üretip yayınlayalım, binlere, olursa onbinlere ulaştıralım bu bilgiyi ki meydanın boş olmadığını anlasınlar. (Yalnız ürün ne kadar bilemiyorum, umarım heyet sınırları içerisindedir)
hocam ben ürünü amazondan 15.200 liraya aldım iade etme imkanım var ama diğer satıcılardan alanlar iade edemez. üst seviye farklı bir modelde aynı sorunu yaşayan ve yorumlarda yazan birinin msjını alıntılıyorum buraya

lenovo legion 5 adaptör sorunu
Cihaz 230w adaptör ile geliyor. Normalde 300 olması lazım. Adaptör laptopu besleyemiyor, laptop prizdeyken bataryadan güç çekiyor. Bataryadan çektiği gücü tekrar şarj etmeye çalışırken oyunlarda anı fps düşüşleri oluyor. Örneğin 85 fps'den bir anda 40lara düşüyor. Batarya şarjını kullanıp sürekli şarj etmek zorunda olması pilin bir süre sonra ölmesine sebep olacaktır. Bataryası da ölünce bu defa şarj edip kullanma konusunda laptopun bir hayrı kalmayacaktır. 300 wat adaptör yurtiçinde satılmıyor. Yurtdışında satılmakta. Konuyla ilgili müşteri hizmetlerini aradım, kişi bana prizde kullanma diye tavsiye verdi. Yanlış anladı heralde deyip tekrar aradım. Bu defa başka biri statik elektrik almayı tavsiye etti. Lenovo Türkiye forumunda da bir kişinin bu sorunu yazdığını gördüm. Verdiği tavsiye güçlü bir şarj aleti almaktı. Alakasız çözüm önerileri veren bir desteği var. Kimse ürünü gönder şarj aletini yükseltelim demedi. Sorunu kabul etmeyen tavırlar mevcut. O kadar para verdikten sonra bir de bunların arkasına düşmek istemediğim için iade ettim. Aynı zamanda ekranın orta alt ve sol üst köşesinde rahatsız etmeyecek şekilde ışık sızması mevcuttu, buna takılmadım, çok dikkatli bakınca ancak görünüyordu.

Ömer Çolak Çevrimiçi

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Konuyla ilgili müşteri hizmetlerini aradım, kişi bana prizde kullanma diye tavsiye verdi.
45wH ile 500 şarj döngü ömrü olduğunu (22500Wh) varsaysak (ki genelde 300-400) ve günde sadece 4 saat oyun oynansa (480Wh) batarya 45 günde ölüyor. Sonra ne yapılmasını öneriyor acaba bu akıllı müşteri hizmetleri?

İşini layıkıyla yapabilecek vasıflı insanlar garson/barmen, torpili/tanıdığı olan bilgisiz insanlar yetkili veya en azından danışman.

İdeali %80+ şarj etmeyerek şarjda kullanmak (çoğu laptobun biosunda vardır şarj limitleme özelliği ve yeni elektrikli araçlarda da bir standarttır) ve gerekmedikçe şarjdan sökmemek.

Örnek kendi kullanımım;
Ekran-goruntusu-2022-04-20-155240.png

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt