Led tv usb çıkışı & şerit led

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Arkadaşlar led tv arkasına üç taraflı şerit led döşedim. Fakat gücünü prizden adaptör ile sağlıyor. Bu da doğal olarak TV'yi kapatınca gidip fişide çekmem gerekiyor. Aslında usb çıkışında olsa TV'yi kapatınca Led ışıkta kapanacak fakat şerit uzun olduğu zayıf kalıyor. Usb çıkışını anahtar görevi görecek bir devre olabilir mi? (usb çıkışına takılan ledler satılıyor demeyin)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
USB yerine kablosuz olarak anahtar görevi gören devreler var.
Bu tip bir devre edinirseniz daha kolay olur.
Hatta daha kolayı RGB şerit ledlerin kumandalı denetleyicileri (kontrolcüleri) var.
Belki sizdeki beyaz LED ile de kullanabilirsiniz.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
USB yerine kablosuz olarak anahtar görevi gören devreler var.
Bu tip bir devre edinirseniz daha kolay olur.
Hatta daha kolayı RGB şerit ledlerin kumandalı denetleyicileri (kontrolcüleri) var.
Belki sizdeki beyaz LED ile de kullanabilirsiniz.
Tv yi kumandadan kapatınca kapanmıyor ama değil mi? Yada..

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Usb çıkışını anahtar görevi görecek bir devre olabilir mi?
Ben köydeki, 32'' led tvye çevirdiğim çin malı lcd tvde devamlı yanan ledleri tv açılınca yanan,kapatılınca sönen devresini kendim yapmıştım,hatta tvnin içine yerleştirdim ,12v röleli,transistörle tetikleniyor,gücünü beslemeden almıştım,sen usbden alacağın 5v ile transistör +tristör tetiklemeli basit bir devre kurabilirsin,tvnin arkasına koyarsın, kimse de görmez,çoluk-çocuk içinde tehlike arz etmez :ok
Bu konuda google de çok devre var,baktım da bendekini sanırım sildim,onu 5v göre yapardın veya yaptırırdın.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Ben bu şekilde humax alıcıda usals motorla diseqC (12 volt röleyle)vayrımı yapıyordum ,motor yetmiyordu ya o kadar uyduya :haha1
Ah HUMAX ah. Şimdilerde de var HUMAX ama fason gibi be abi, isim hakkı satıldı da ucuz üretim mi başladı yoksa?

Uydu dünyasını pek sevmediğim için uzağım o yüzden sana sorayım dedim :ok

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Ah HUMAX ah. Şimdilerde de var HUMAX ama fason gibi be abi, isim hakkı satıldı da ucuz üretim mi başladı yoksa?

Uydu dünyasını pek sevmediğim için uzağım o yüzden sana sorayım dedim :ok
Elbette eskiden humax'tı,şimdilerde "humaks" diyebilirim,gerçi bende uzun zamandır ilgilenmiyorum uydu alıcılarıyla,ama eskiden tek kelimeyle süperdi humax,tabii ne anlamda "humaks" yazdığımı da anlamışındır sevgili adem,şunu da ekliyeyim,düne kadar köydeki usals motoru çevirmek için kullanıyordum,artık onun yerinde a101den alınma mini uydu alıcısı var ,o çeviriyor.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Röle denemekte fayda var o zaman :ok
Peki bağlantı şekli usb + röle + led şeklinde mi olacak?

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
5V luk röleye usb kablosunu kesip kablonun + - sini röle bobinine bağla,kontak ucuna da 220den gelen bir kabloyu rölenin bacağına,rölenin çıkıştan da ledleri yakan adaptöre gireceksin ,yani duvardan gelen 220 kablosunda röle anahtar görevi görecek,tv açıldığında röle çekecek,ledler yanacak,tv kapandığında röle de off olacak,ledlerde sönecek :ok

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
https://tavsiyeforumu.com/konu/tip-31-devresi-ile-televizyona-kattigim-renk.2491/
zamanında böyle birşey yapmıştım,
voltajı tv giriş beslemesinden alabilir, adaptörü tv içine yada dışına sabitliyebilirsin, ben şu anda besleme 12v çıkışından alıyorum bu nedenle tv kapanınca kapanıyor tv açılınca açılıyor, ayrıca bi tane de buton koydum üstüne istemediğim zamanlarda kapalı.
dip not düşeyim, ben ses entegresinden yaptım ses algılayınca ışık yanıyor vs vs. yinede fikir oluşsun diye dedim

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
5V luk röleye usb kablosunu kesip kablonun + - sini röle bobinine bağla,kontak ucuna da 220den gelen bir kabloyu rölenin bacağına,rölenin çıkıştan da ledleri yakan adaptöre gireceksin ,yani duvardan gelen 220 kablosunda röle anahtar görevi görecek,tv açıldığında röle çekecek,ledler yanacak,tv kapandığında röle de off olacak,ledlerde sönecek :ok
Teşekkür ederim. Röle temin edip denemek lazım o zaman..
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

https://tavsiyeforumu.com/konu/tip-31-devresi-ile-televizyona-kattigim-renk.2491/
voltajı tv giriş beslemesinden alabilir, adaptörü tv içine yada dışına sabitliyebilirsin, ben şu anda besleme 12v çıkışından alıyorum bu nedenle tv kapanınca kapanıyor tv açılınca açılıyor, ayrıca bi tane de buton koydum üstüne istemediğim zamanlarda kapalı.
dip not düşeyim, ben ses entegresinden yaptım ses algılayınca ışık yanıyor vs vs. yinede fikir oluşsun diye dedim
Aslında tv garantisi bitmiş olsa içinden 12v bağlantısı yapılabilir. Sizin çalışmanızda güzel olmuş. Teşekkür ederim.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Benim yaptığım lcd->led olduğundan,tvyi standby alınca ledler gece lambası gibi yanmaya devam ediyordu sevgili fikoloji :) (çin malı,uydusuz hiç bir özelliği olmayan bir tv)
Teşekkür ederim. Röle temin edip denemek lazım o zaman..
:ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt