Led Gergi Tavanlardaki İlginç Durum

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
Merhaba değerli arkadaşlar,

Mutfaktaki ledler çalışırken, antredeki ledler ilginç şekilde çok sönük bir biçimde de olsa yanıyor.

Antredeki anahtarlardan tuvalet bölümünün lambasını yakınca, antredeki ledlerin o düşük yanma seviyesi daha da azalıyor.

Antredeki ledleri yaktığımda mutfaktaki ledler pırpır yapıyor.

Durum karışık. :mutlu

Video yükledim:

Teşekkürler…

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
Öncelikle geçmiş olsun.

Şu adımları izlermisin

evdeki PC, Notebook, TV fişi çekerek ledleri kontrol edin, sorun hala devam ediyorsa led sürücü trafolarının değişmesi gerekiyor.

trafonun amper hesabınıda led mt uzunluğu x 1.2a olarak yapın.

ör: 20mt led x 1.2a = 24amper siz 30amper tercih edin.

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
Öncelikle geçmiş olsun.

Şu adımları izlermisin

evdeki PC, Notebook, TV fişi çekerek ledleri kontrol edin, sorun hala devam ediyorsa led sürücü trafolarının değişmesi gerekiyor.

trafonun amper hesabınıda led mt uzunluğu x 1.2a olarak yapın.

ör: 20mt led x 1.2a = 24amper siz 30amper tercih edin.
Hocam diğer yerler ile alakası nedir benim en çok merak ettiğim kısım bu. Mutfağı yaktığımda antre neden yanar :)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Hocam diğer yerler ile alakası nedir benim en çok merak ettiğim kısım bu. Mutfağı yaktığımda antre neden yanar :)

Önce maliyetsiz işlemden başlayalım
Bazen parazitlenme olabiliyor, bunu anlamak için tv,notebook,pc fişini çekmenizi istedim.
Çok bildiğimden değil ama başımıza geldiğinden yazayım :) ,eğer elektrik şebekesini eve döşerken faz kablosu nötre bağlandı ise yapar,yani bir odanın fazı ,diğer odanın nötürü :)
Biz neler çektik ,ben uydu alıcıya yazılım atmak için adaptörü çıkartıp işlemden sonra prize takıyordum,tabii uzun sürüyordu işlem,ben de 3lü duvar prizine anahtar bağladım(mini anahtar) ,yazılım atmadan önce anahtarı kapatıp açıyordum,bir de usb üzerinden yaptığımdan yazılım atma işlemini tabii kısa sürede 6-7 yazılım atmaya başlayınca oğlum gelip şikayette bulundu "benim pcye bağlı tv ve monitör kapanıp açılıyor çok sık" diye,Hadi uzatmayayım,sorun yazdığım problemden çıktı,tek tek tüm prizleri ve hatta anahtarları kontrol ettik, hatalıları değiştirdik.O günden beri sıkıntı yok.Bunu "muhabbet olsun" konusunda da anlatmıştım :)
Tabii %100 bundan olacak değil ama Sota Sota nın dediğini denemek lazım :ok

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Buradan bulabileceğiniz bir çözüm şu an yok bence. Kullanılan malzemeler ne, tesisat nasıl çekilmiş görmeden bilmeden karanlıkta göz kırpmaya benzer her tahmin. Önce açıp bakacaksınız nasıl bir işçilikle hangi malzemeler bir araya getirilmiş.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Buradan bulabileceğiniz bir çözüm şu an yok bence. Kullanılan malzemeler ne, tesisat nasıl çekilmiş görmeden bilmeden karanlıkta göz kırpmaya benzer her tahmin. Önce açıp bakacaksınız nasıl bir işçilikle hangi malzemeler bir araya getirilmiş.
+1 :ok ,bunu yaşadık işte ,üstelik 30 yıllık evde son 1.5 yıl önce de öğrendik :)

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Çok bildiğimden değil ama başımıza geldiğinden yazayım :) ,eğer elektrik şebekesini eve döşerken faz kablosu nötre bağlandı ise yapar,yani bir odanın fazı ,diğer odanın nötürü :)
Biz neler çektik ,ben uydu alıcıya yazılım atmak için adaptörü çıkartıp işlemden sonra prize takıyordum,tabii uzun sürüyordu işlem,ben de 3lü duvar prizine anahtar bağladım(mini anahtar) ,yazılım atmadan önce anahtarı kapatıp açıyordum,bir de usb üzerinden yaptığımdan yazılım atma işlemini tabii kısa sürede 6-7 yazılım atmaya başlayınca oğlum gelip şikayette bulundu "benim pcye bağlı tv ve monitör kapanıp açılıyor çok sık" diye,Hadi uzatmayayım,sorun yazdığım problemden çıktı,tek tek tüm prizleri ve hatta anahtarları kontrol ettik, hatalıları değiştirdik.O günden beri sıkıntı yok.Bunu "muhabbet olsun" konusunda da anlatmıştım :)
Tabii %100 bundan olacak değil ama Sota Sota nın dediğini denemek lazım :ok

Her evde mutlaka olması gereken cihaz. 🙂

IMG_5151.jpg

C Çevrimdışı

carso

Yeni Üye
25 Eki 2019
22
39
Sorun içindeki kondansatörden kaynaklanıyor bendekide "kesik flasör " gibi yanıyordu (led driver) düşük sonuç verdiği için değiştirdim halen kullanıyorum 2 aydır

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
Sorun içindeki kondansatörden kaynaklanıyor bendekide "kesik flasör " gibi yanıyordu (led driver) düşük sonuç verdiği için değiştirdim halen kullanıyorum 2 aydır
Kesik flaşör gibi sadece kondansatörle çözülmeyebiliyor. Kondansatörlerin tamamını (yüksek akım dahil) değiştirdim. 3 ayak potans değişmeden aynı problem devam etti.

C Çevrimdışı

carso

Yeni Üye
25 Eki 2019
22
39
Kesik flaşör gibi sadece kondansatörle çözülmeyebiliyor. Kondansatörlerin tamamını (yüksek akım dahil) değiştirdim. 3 ayak potans değişmeden aynı problem devam etti.
Üzerinde mosfet var yanılmıyorsam 4 bacaklı drain source arası kısa devre var mı ona bakın bir problem yoksa source gate ayakları arasında kısa devre var mı son olarak drainde kırmızı prob olcak source siyah bu şekilde baktıktan sonra birde diyot modunda bakın doğru voltaj( bunu kondansatördede deneyin ) çıkıyor mu.Filtre düzgün yapamıyor başka bir sorun olacağını sanmıyorum

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri