Lcd Televizyon - Toshiba 40LV655P Ses Var Görüntü Yok

M Çevrimdışı

Muratttt

Yeni Üye
13 Şub 2019
4
41
Merhabalar Arkadaşlar.
Lcd televizyonumda oluşan bir arıza var. Televizyondan Ses geliyor fakat ekran karanlık-görüntü yok.
Kendi cabalarımla bir şey yapmaya çalışıyorum da aklıma takılan birkaç husus oldu, müsaade ederseniz onlarla alakalı bir iki sorum olacak:
Elimde bir LCD televizyon var(6-7 senelik), televizyon izlenirken görüntü gidiyor geliyor bir kere, ardından tekrar gidiyor ve hiç gelmiyor şu an. Fakat ses gelmekte.
Yani ses var görüntü yok... Videolardan izlediğim kadarıyla 1. Lcd floresanları 2. inverter kart a odaklamış durumdayım. Kendi yapabileceğim basit kontrolleri yapıp düzeltmeye çalışacağım olmazsa bir tv tamircisi arkadaşa bakacağım etrafımda.

a) Panele dışarıdan ışık tutuyoruz, içeride oynayan hayal meyal bir görüntü görürsek tamam panelde sıkıntı yok mu diyoruz ( arıza kartlardan ya da aydınlatma lambalarından (led,lcd) vs kaynaklanmıştır diyoruz? ). Eğer ekranda oluşan hayal bir meyal dahi görüntü yoksa ne diyoruz? Panel arızalıdır sonucu mu çıkıyor direkt?
b) Panel ömrü dediğimiz şey televizyonun türüne göre içinde olan floresan lambaların ya da led lambaların ömrü mü? Yoksa lambalar hepsi değişse dahi bu ince özel cam ekranın kendi ömrü oluyor mu? ( Okuduklarımdan izlediklerimden sanki panelin de bir ömrü var gibi anlıyorum )
c) İnverter kartı söktük, paneli indirdik diyelim. Floresanlar önümüzde duruyor ayrı ayrı hatlar var, bu hatlardaki lambaların çalışıp çalışmadığını ayrı ayrı denemek istiyorum. Nasıl güç vereceğim ben bunlara denemek için ( Floresanların 1000 V gibi oldukça yüksek ve tehlikeli voltajlarda ışık verdiği söylendiğinden ters bir şey yapmayım diyorum. Videolarda batarya pili şekilli bir adaptörle falan yaptıklarını gördüm ama anlamadım tam ne olduğunu kaç volt kaç amperde çalışır vs. )

Tv şu an kapağı ve kabloları sökülmüş halde bekliyor :) ( Biraz merak ve basit aletler var multimetre havya vs gibi ama teknik bilgim çok yok )
Basitçe cevaplayabilirseniz sevinirim...

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
A) Dışarıdan ışık tuttuğunuzda panelde görüntü görebiliyorsanız, üründe aydınlatma veya içerisindeki kartlardan birinde arıza vardır. Görüntü göremiyorsanız ya panel sorunludur ya da panelle ilişkisi olan herhangi bir kart veya kablo sorunludur.

B)LCD televizyonlar önceden Floresan ile aydınlatılırdı, sonra incelik yarışı ve enerji tüketimi nedeniyle LED chiplerden oluşan arka aydınlatma sistemlerine geçildi. Dolayısı ile arka aydınlatmada kullanılan floresan çubukların veya led chiplerin de kendilerince bir ömrü vardır. Onun haricinde görüntü LCD denilen ince kristal cam parçada oluşturulur. Buna CELL veya hücre denir. Bu parçanın da kendince bir ömrü vardır. Yani aydınlatma ve kristal hücre birbirinden ayrı şeylerdir.

C)Buna dair net bir yorum yapmam söz konusu değil, ürünün servis manuelini bulabiliyorsanız bulun internetten derim. Onun haricinde floresanlar seri mi yoksa paralel mi bağlanıyor bilmiyorum ama, beslemeden floresan'a giden çıkış sağlam mı onu bilmekte yarar var derim. Bence net bir bilgi alana kadar cihazı kurcalamayın derim.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Merhabalar Arkadaşlar.
Lcd televizyonumda oluşan bir arıza var. Televizyondan Ses geliyor fakat ekran karanlık-görüntü yok.
Kendi cabalarımla bir şey yapmaya çalışıyorum da aklıma takılan birkaç husus oldu, müsaade ederseniz onlarla alakalı bir iki sorum olacak:
Elimde bir LCD televizyon var(6-7 senelik), televizyon izlenirken görüntü gidiyor geliyor bir kere, ardından tekrar gidiyor ve hiç gelmiyor şu an. Fakat ses gelmekte.
Yani ses var görüntü yok... Videolardan izlediğim kadarıyla 1. Lcd floresanları 2. inverter kart a odaklamış durumdayım. Kendi yapabileceğim basit kontrolleri yapıp düzeltmeye çalışacağım olmazsa bir tv tamircisi arkadaşa bakacağım etrafımda.

a) Panele dışarıdan ışık tutuyoruz, içeride oynayan hayal meyal bir görüntü görürsek tamam panelde sıkıntı yok mu diyoruz ( arıza kartlardan ya da aydınlatma lambalarından (led,lcd) vs kaynaklanmıştır diyoruz? ). Eğer ekranda oluşan hayal bir meyal dahi görüntü yoksa ne diyoruz? Panel arızalıdır sonucu mu çıkıyor direkt?
b) Panel ömrü dediğimiz şey televizyonun türüne göre içinde olan floresan lambaların ya da led lambaların ömrü mü? Yoksa lambalar hepsi değişse dahi bu ince özel cam ekranın kendi ömrü oluyor mu? ( Okuduklarımdan izlediklerimden sanki panelin de bir ömrü var gibi anlıyorum )
c) İnverter kartı söktük, paneli indirdik diyelim. Floresanlar önümüzde duruyor ayrı ayrı hatlar var, bu hatlardaki lambaların çalışıp çalışmadığını ayrı ayrı denemek istiyorum. Nasıl güç vereceğim ben bunlara denemek için ( Floresanların 1000 V gibi oldukça yüksek ve tehlikeli voltajlarda ışık verdiği söylendiğinden ters bir şey yapmayım diyorum. Videolarda batarya pili şekilli bir adaptörle falan yaptıklarını gördüm ama anlamadım tam ne olduğunu kaç volt kaç amperde çalışır vs. )

Tv şu an kapağı ve kabloları sökülmüş halde bekliyor :) ( Biraz merak ve basit aletler var multimetre havya vs gibi ama teknik bilgim çok yok )
Basitçe cevaplayabilirseniz sevinirim...

Selamlar;

Geçmiş olsun öncelikle.

A) Panel dediğimiz şey bütünün kendisi oluyor yani Hücre+Polarizer+Havuz+Backlıght
A-1) Backlıght 2 ye ayrılır, LED ve CCFL
B) Panel ömrü yine 2 ye ayrılır Hücre ömrü, Led Chip veya CCFL içerisindeki Neon ömrü.
B-1) Hücre ömrü en önceki cell dediğimiz kısımdır, hücre likit duvarların yıkılması arızasıdır.
B-2) Led veya CCFL kısmı arka taraftki aydınlatma bölümünün lümen değerini yitirmesi veya açıkdevre/kısadevre olmasııdr.
C) Floresanlar nadiren arıza yapıyor, genel olarak arıza yapan inverter kartı üzerindeki mosfet veya balastlar olur :ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri