Laptop panel değişimi hakkında uzmanlık sorusu

C Çevrimdışı

caglaryk

Yeni Üye
3 Şub 2020
11
40
Merhaba. Laptopumun ekranı bozuldu. Panelde simsiyah görüntü var sadece. HDMI kablo ile bağlayınca monitörde görüntü normal. Ekranı söktüm. 15.6 inç 40 pin slim 1366x768 led paneli var. Değiştirmek istiyorum ama slim paneller çok pahalı. Uygun fiyata 40 pin standart paneller var. Standart panel taksam çalışmaz mı? İlla ki slim panel mi almak zorundayım? Bilen birisi cevaplarsa çok sevinirim.

Çözüm
Ayni durumda olan bir arkadaşın cihazı bende duruyor.
Temiz 24" uygun monitör denk getirebilirsek harici olarak bağlantı yapıp kullanacak.
Giriş seviye makina olduğu için ekran takmaya değmiyecek.

sizin olaya gelecek olursak panel daha kalın olacağı için panel plastik trimleri kapanmayacaktir.
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
Ayni durumda olan bir arkadaşın cihazı bende duruyor.
Temiz 24" uygun monitör denk getirebilirsek harici olarak bağlantı yapıp kullanacak.
Giriş seviye makina olduğu için ekran takmaya değmiyecek.

sizin olaya gelecek olursak panel daha kalın olacağı için panel plastik trimleri kapanmayacaktir.

Çözüm
C Çevrimdışı

caglaryk

Yeni Üye
3 Şub 2020
11
40
Cevaplar için teşekkürler. Sizleri yoruyorum ama sormam lazım. 2. Nesil intel Pentium 2117u işlemci, 8750m ekran kartı, 4gb ddr3 ram, 240 gb ssd var cihazda. Açıkçası niyetim tamir edip satmaktı. Tamir etmenin fiyatta masrafı kadar getirisi olur mu bilemedim. Şu durumda kararsız kaldım. Bu haliyle satmak mı mantıklı yoksa tamir etmeden satmak mı?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Cevaplar için teşekkürler. Sizleri yoruyorum ama sormam lazım. 2. Nesil intel Pentium 2117u işlemci, 8750m ekran kartı, 4gb ddr3 ram, 240 gb ssd var cihazda. Açıkçası niyetim tamir edip satmaktı. Tamir etmenin fiyatta masrafı kadar getirisi olur mu bilemedim. Şu durumda kararsız kaldım. Bu haliyle satmak mı mantıklı yoksa tamir etmeden satmak mı?
Ekranı ucuza bulamazsanız değmeyebilir.
Bir de piyasa şehirden şehire de değişir yani.
Sadece pin sayısı ile uyum olur mu bilmem, panel kodunu verin bir de biz bakalım.
Kasaya oturtamadıktan sonra kasayı kapatamazsınız onu unutmayın.
Dış çerçeve kapanmaz kalınlık nedeniyle.
Bu hali ile ilana koyun bence, alan düşünsün.
Monitörle kullanan da var sonuçta.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611

Buradan Datasheet'e bakarak aynı bağlantı tipine sahip başka panel de bulmayı deneyebilirsiniz.
Panel Aliexpress'de var ama üç aşağı beş yukarı 1000 lira civarına mal oluyor.
Bu bilgisayara da 1000 lira harcamaya değmez bence.
RAM'i 4+4 8 yapın, eğer destekliyorsa, ilana koyun satın gitsin.

C Çevrimdışı

caglaryk

Yeni Üye
3 Şub 2020
11
40
Teşekkürler cevaplar için. Şansımı deneyeceğim. Aynı özelliklere sahip sağlam bir laptop takip ettim 2400 den satıldı. 1400 lira civarı bir şansımı deneyeyim bari.

Y Çevrimdışı

yusufar123

Yeni Üye
7 Eyl 2022
7
24
8A52AE54-C6E0-4A7B-AD3D-CD834F7BFC9B.png
laptobumda böyle bi arıza var bazen kendi kendine oluyor bazen ekranı kımıldatınca böyle olduğu anlarda donuyor ayrıca

MutluTEKİR Çevrimdışı

MutluTEKİR 

Aktif Üye
29 Tem 2022
215
33
8A52AE54-C6E0-4A7B-AD3D-CD834F7BFC9B.png
laptobumda böyle bi arıza var bazen kendi kendine oluyor bazen ekranı kımıldatınca böyle olduğu anlarda donuyor ayrıca
Sanki lvds kablosunda temassızlık var gibi. Anakarttaki veya panele giren konektörde temassızlık, ufak bir korozyon olabilir. Ya da direk kabloda ekran aç kapa sonucunda ufak bir kırık oluşmuş olabilir. Eliniz yatkınsa paneli söküp lvds i söküp alkol ve diş fırçasıyla temizleyin, aynı işlemi anakarta giren lvds konektörü için de deneyin.

A Çevrimdışı

ardabey

Yeni Üye
24 Mar 2023
7
53

Buradan Datasheet'e bakarak aynı bağlantı tipine sahip başka panel de bulmayı deneyebilirsiniz.
Panel Aliexpress'de var ama üç aşağı beş yukarı 1000 lira civarına mal oluyor.
Bu bilgisayara da 1000 lira harcamaya değmez bence.
RAM'i 4+4 8 yapın, eğer destekliyorsa, ilana koyun satın gitsin.
İyi akşamlar, lp156whb-tld1kodlu tn bir panel var, görüş açıları çok kötü, va yada ips bir panel önerebilir misiniz + alabileceğim orijinal ürün satan bir site?

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
İyi akşamlar, lp156whb-tld1kodlu tn bir panel var, görüş açıları çok kötü, va yada ips bir panel önerebilir misiniz + alabileceğim orijinal ürün satan bir site?
Konuda birçok detay verilmiş ama ben yine sorayım, söz konusu panel neyin paneli, neye göre değişecek, panel monitör gibi değişir mi?

Panel değişikliği mümkün olduğunca aynı marka model ile olur. LVDS girişi uyar, T-con çıkışı uymaz, hepsi uyar, panel güç beslemesi farklıdır v.b. gibi. Öncelikle lütfen detay paylaşınız.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri