Laptop Klavyesinde Bazı Tuşların Çalışmaması

Etzel Çevrimdışı

Etzel

Yeni Üye
18 Kas 2020
9
35
Merhabalar

Elimde 6 yıldır kullandığım Monster Notebook'um var. Çok klasik bir sorun ama belki atladığım, aklıma gelmeyen bir çözüm metodu vardır diye burada sizlere soruyorum.

Bilgisayar açıldıktan sonra bir 5-10 dakika kadar A-D-G ve 5 tuşları çalışmıyor. Sonra çalışmaya başlıyor ki şu anda normal vaziyette yazıyorum. He, oyun esnasında bazen gidip geliyor ama çokta sıkıntı vermiyor.

Neler yaptım? Öncelikle tuşları söküp içlerini temizledim. Hatta neredeyse hiç kullanmadığım aynı boyuttaki farklı tuşların iç mekanizmalarıyla değiştirdim. Yazılım olarak bir kaç defa aygıt yöneticisi üzerinden klavyeyi silip tekrar kurdum. O da yetmedi, laptopun klavyeyi komple anakart bağlantılarıyla beraber söküp, bağlantı noktalarını temizledim. Hiçbiri işe yaramadı.

Şimdi kafamda canlanan sorunlar şunlar; A-D-G ve 5 tuşlarının iletimi ortak bir hat üzerinden sağlanıp, bu bağlantıdaki bir kopukluk sebebiyle çalışmadığı. Tam mekanizmasını bilmediğim için tahminde bulunuyorum sadece. Sonuçta hepsi aynı anda ya çalışıyor ya da çalışmıyor. Hani birinin çalışıp birinin çalışmaması durumu yok. Ama bu durumu yanlışlayacak durum ise, çalıştığı zaman (aralarda kesinti de olsa) ilk açılıştaki o 5-10 dakika hiç çalışmama durumumun bir daha yaşanmaması. Hatta kapatıp açtığımda dahi elektriği prizden tamamen kesmedikçe o çalışmama durumu yaşanmıyor. Servise vermek istemiyorum açıkçası, o yüzden o raddeye gelmeden neler yapabilirim onu öğrenmek istiyorum. Atladığım, bu durumu önceden yaşayıpta çözüme ulaşmış birinin yardımı iyi olur. Şimdiden teşekkürler

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
yazılımsal olabilir mi acaba?Neticede anladığım ilk çalışma dışında sorun yok gibi?Bence live cd başka bir işletim sisteminde dene derim.Yada bios ta deneme şansın varsa bios ekranında bekleyerek dene.

Etzel Çevrimdışı

Etzel

Yeni Üye
18 Kas 2020
9
35
yazılımsal olabilir mi acaba?Neticede anladığım ilk çalışma dışında sorun yok gibi?Bence live cd başka bir işletim sisteminde dene derim.Yada bios ta deneme şansın varsa bios ekranında bekleyerek dene.
hocam hiç yok değil. İlk 5-10 dakika hiç çalışmıyor ama sonrasında da arada takılma yapıyor ama öyle kullanımı etkileyecek düzeyde değil. Bende yazılımsal olduğundan şüpheleniyorum. Belki denediklerim dışında farklı fikir önerileri olur diye konuyu açmış bulundum. Sağolun

dtyakup Çevrimdışı

dtyakup 

Aktif Üye
4 Kas 2020
279
37
benzer bir sorunu ben de yaşadım . ilk başta t y ve backspace çalışmamaya başladı ara ara çalışıyor ara ara gidiyordu . sonra bu tuşlar hiç basmamaya başladı ve diğer tuşlarda da aynı sorun başgösterdi. ben laptopa yeni bir klavye takarak çözdüm sorunu.

Etzel Çevrimdışı

Etzel

Yeni Üye
18 Kas 2020
9
35
benzer bir sorunu ben de yaşadım . ilk başta t y ve backspace çalışmamaya başladı ara ara çalışıyor ara ara gidiyordu . sonra bu tuşlar hiç basmamaya başladı ve diğer tuşlarda da aynı sorun başgösterdi. ben laptopa yeni bir klavye takarak çözdüm sorunu.
Hocam o raddeye gelmek istemiyorum. Malum pandemi süreci, yarının ne olacağı belli değil kemer sıkıyorum.
Ctrl, Shift, Windows logosu, Alt, Alt gr tuşlarından biri basıyor olabilir mi?
Şu siteye girip bir kontrol edin derim;

Onun dışında şu firmadan yeni klavye sipariş edebilirsiniz;
Belki klavye chip'i bozulmuştur.

Link için teşekkür ederim hocam. Şu pandemi sürecini atlatalım hayırlısıyla, değerlendireceğim inşallah

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hocam o raddeye gelmek istemiyorum. Malum pandemi süreci, yarının ne olacağı belli değil kemer sıkıyorum.

Link için teşekkür ederim hocam. Şu pandemi sürecini atlatalım hayırlısıyla, değerlendireceğim inşallah
Rica ederim. Monster'ın sitesinde cihazınızın driverları yoksa Iobit Driver Booster ile sürücü güncellemeyi de deneyebilirsiniz.
Ama sizin sorun donanımsal muhtemelen.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Benim dell 1525 te başıma gelmişti ,tuş grubunu hatırlamıyorum ama klavyeyi söktüğümde iki tabaka arasında nasıl olduysa tozlanma vardı ,tabakaları ayırdım,tümünün içini kuru pamukla temizledim,pamuk siyahlaştı :) ,ama kasaya takarken klavye kablosunu tutan tırnak kırıldı,bir süre bant ile kullandım,sonunda ekran gidince ,almaktansa değiştiririm dedim lenovo aldım,onu da server yaptım.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Benim dell 1525 te başıma gelmişti ,tuş grubunu hatırlamıyorum ama klavyeyi söktüğümde iki tabaka arasında nasıl olduysa tozlanma vardı ,tabakaları ayırdım,tümünün içini kuru pamukla temizledim,pamuk siyahlaştı :) ,ama kasaya takarken klavye kablosunu tutan tırnak kırıldı,bir süre bant ile kullandım,sonunda ekran gidince ,almaktansa değiştiririm dedim lenovo aldım,onu da server yaptım.
Evet, o ihtimal de var tabi ama o klavyeleri sökmesi ayrı mesele. :hihi

Etzel Çevrimdışı

Etzel

Yeni Üye
18 Kas 2020
9
35
Anakart bağlantılarına kadar geldim ama klavyenin kendi yapısı plastik kaplamaya benzer bir şeyle yapıştırılmış, dokunmaya cesaret edemedim. Gemileri yakarsam belki onu da sökmeyi denerim

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Anakart bağlantılarına kadar geldim ama klavyenin kendi yapısı plastik kaplamaya benzer bir şeyle yapıştırılmış, dokunmaya cesaret edemedim. Gemileri yakarsam belki onu da sökmeyi denerim
Elbette "tamam" deyince yapılacak en son iş bana göre ,"şansımı denerim,olmazsa klavye alırım" denmeli sevgili Etzel :ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt