Kurutma Makinesi Tavsiye - Dikkat Edilmesi Gerekenler

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Bu arada şu bilgiyi de ekleyeyim. Ben kurutma makinasına maksimum derecede ihtiyaç olmayan bir bölgede yaşıyorum ve açıkçası gecede gündüzde acilen lazım olur diye bir tane ısı pompasız, düz kondenserli Hoover marka bir kurutma makinası aldım. Sürekli kullanımda hiç efektif değil ve enerji tüketimi ciddi yüksek. Makina performansı oldukça iyi ve normal ayarda gayet iyi nem alıyor. Ancak kendi tercihim bu yönde iken "Şu makine iyidir, aman bu alınmalı" gibi bir tavsiyeyi en azından bu kategoride yapmam doğru olmayacağından herhangi bir görüş paylaşmadım. Sevgili Pitbull Pitbull kazan kaliteleri ve materyalleri, makina performansı konularında konuya daha hakim. Sayın A aeronics işin teknik detay kısmında yine kullanılan materyaller, dayanımları, kullanım ömürleri açısından çok daha fazla teknik bilgiye sahip. Kendilerini etiketledim. Ricamız kendilerinin konuyla ilgili detaylı yorumlarını paylaşmaları olacak. Bu arada satın alım gerçekleştiği için şimdiden hayırlı olsun, güle güle kullanın diyor ve sözü üstatlara bırakıyorum.

Pitbull Çevrimiçi

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Kurutma makinelerinin kazanları ya galvaniz yada paslanmaz çelik (çamaşır makinesi) gibi oluyor. Uygun fiyata paslanmaz çelik bulursanız kaçırmayın. Ama tek kısas bu değil, kesinlikle ısı pompalı alın ki elektrik faturası korkusundan makine evde yatmasın. Çoğu yeni üretimde kondanser filtresi yok bu filtreler %100 filtreleme yapmıyor ama en az yarı yarıya fayda sağlıyor. 1 yıl gibi kısa sürede bizim kondanser oldukça dolmuştu forumda konusuda var. Kondanser dolunca oradan hava geçemiyor geçemeyen hava sirkülasyonu yavaşlatıyor ve makina daha uzun sürede kurutma yapıyor daha çok ısınıyor mekanik parçaların ömrüde aynı oranda azalıyor. Alırken dikkat etmeniz gereken başlıca unsurlar bunlar ekstra bir sorunuz olursa bir mesaj uzağınızdayım:tara

Moderatör notu: Mesaj kalabalığı olmaması için buraya ekliyorum;

Moderatör tarafında düzenlendi:
slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Kurutma makinelerinin kazanları ya galvaniz yada paslanmaz çelik (çamaşır makinesi) gibi oluyor. Uygun fiyata paslanmaz çelik bulursanız kaçırmayın. Ama tek kısas bu değil, kesinlikle ısı pompalı alın ki elektrik faturası korkusundan makine evde yatmasın. Çoğu yeni üretimde kondanser filtresi yok bu filtreler %100 filtreleme yapmıyor ama en az yarı yarıya fayda sağlıyor. 1 yıl gibi kısa sürede bizim kondanser oldukça dolmuştu forumda konusuda var. Kondanser dolunca oradan hava geçemiyor geçemeyen hava sirkülasyonu yavaşlatıyor ve makina daha uzun sürede kurutma yapıyor daha çok ısınıyor mekanik parçaların ömrüde aynı oranda azalıyor. Alırken dikkat etmeniz gereken başlıca unsurlar bunlar ekstra bir sorunuz olursa bir mesaj uzağınızdayım:tara

Moderatör notu: Mesaj kalabalığı olmaması için buraya ekliyorum;

Sakıncası yoksa galvaniz ve paslanmaz çeliğin malzeme farkını da A aeronics üstat kadar olmasa da açıklamaya çalışayım;

Galvanizli; rutin döküm paslanabilir materyallerin (Demir, saç v.b.) paslanmaz özelliği kazanabilmesi için galvaniz kaplanması işlemidir.

Paslanmaz çelik kullanım alanına, mukavemet ihtiyacına ve elektrik iletimi özelliklerine göre farklı oranlarda karıştırılan metallerin alaşımıdır. Paslanmazlık özelliği kaplamadan değil ana üretim malzemesinden gelir.

Pitbull Çevrimiçi

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
zamandan tasarruf ve iş yükünü azaltmak için
gereksiz gördüğüm makinayı almak zorunda kalacağım :kiskis

Pitbull Pitbull hem çamaşır hemde kurutma özelliği olan büyük hacimli makinalar için ne düşünüyorsun.
Gereksiz pahalı diyorum. İşin birde mekanik kısmını düşününce bence her makine kendi işini yapmalı. Bildiğim kadarıyla 2 si bir olan makineler tek kurutma makinesi kadar detaylı hav vs temizleyemiyor.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
zamandan tasarruf ve iş yükünü azaltmak için
gereksiz gördüğüm makinayı almak zorunda kalacağım :kiskis

Pitbull Pitbull hem çamaşır hemde kurutma özelliği olan büyük hacimli makinalar için ne düşünüyorsun.
Gereksiz pahalı diyorum. İşin birde mekanik kısmını düşününce bence her makine kendi işini yapmalı. Bildiğim kadarıyla 2 si bir olan makineler tek kurutma makinesi kadar detaylı hav vs temizleyemiyor.
Yarıya düşen ömür, İki işlevin birbirine karışması (Önce yıkamadan kalan nemi kurut, sonra çamaşırı kurut) her melez cihaz gibi bence. Aynı fikirdeyiz. Yer kazancından başka hiçbir mantığı yok.

Pitbull Çevrimiçi

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Pitbull Pitbull kurutma makinelerinin içleri mutlaka bir süre sonra dolar mı? Yani mutlaka servise ihtiyaç var mıdır?
Kondanserde filtre yoksa her gün 1 defa çalışan makine 1 senede kondanseri doluyor. Filtre olduğunda 1 senede değilde 2 senede doluyor. Elinizin tornavida tutmasına gerek yok makineyi açmaya gerek yok dışarıdan kimyasal ile temizleyebiliyorsunuz. Servis de aynı işlemi yapacak bugün sorsak 1000 tl olmuştur herhalde serviste temizliği.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Pitbull Pitbull kurutma makinelerinin içleri mutlaka bir süre sonra dolar mı? Yani mutlaka servise ihtiyaç var mıdır?
Kondanser takım kullanmadan çıkartılabilen ve 30 kullanımdan sonra temizlemesi gereken bir parça. Ben direkt suyun altında temizliyorum ve bir gün boyunca kurumaya bırakıyorum. Isıtıcının o tarafa giden havları da (arka paneli sökmek gerekiyor bunun için) 2 veya 3 yılda bir denk gelirsem açıp temizliyorum.

slowfood slowfood açıklamış ben biraz daha teknik kısmını açıklayayım.

Galvaniz sac aslında normal sacın (ince çelik plaka) yaklaşık 450 derece sıcaklığında eriğik çinko havuzuna daldırılması ile yapılan bir kaplama işlemidir. Kaplama zarar görürse paslanma kaçınılmazdır.

Paslanmaz çelikler ise temelde 5'e ayrılır.
1. Östenitik
2. Martensitik
3. Ferritik
4. Dubleks
5. Çökeltme ile sertleşebilen paslanmaz çelikler (bazı kaynaklarda martensitik altında gösterilir)

Aslında östenitik, martensitik ve çökeltme ile sertleşebilen paslanmaz çelikler'e çelik demek biraz yanlış bir durumdur çünkü bir malzemenin çelik olarak sınıflandırılabilmesi için içinde demir ve karbon içermesi gerekirken bu sınıfların içinde demir bulunmaz.

Son düzenleme:
Pitbull Çevrimiçi

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Kondanser takım kullanmadan çıkartılabilen ve 30 kullanımdan sonra temizlemesi gereken bir parça. Ben direkt suyun altında temizliyorum ve bir gün boyunca kurumaya bırakıyorum. Isıtıcının o tarafa giden havları da (arka paneli sökmek gerekiyor bunun için) 2 veya 3 yılda bir denk gelirsem açıp temizliyorum.
Abi senin bahsettiğin ısı pompasız modeller için geçerli diye düşünüyorum. Isı pompalılarda o parça kaynaklı birleştirilmiş oluyor çünkü.

I Çevrimdışı

independent

Süper Üye
12 Haz 2023
647
39
Benim kurutma makinesi 2.5 yaşındayken bozuldu. Kurutmamaya başladı. Servis çağırdım cihazı alıp gittiler alt şase değiştirdiler .Alt şase neden değiştirilir bilmiyorum ama. Sonradan 4 yıl daha garantisini uzattım. Pitbull Pitbull sen de garanti uzattın mı?

Geri
Üst Alt