Kripto para madenciliğinde son durum.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Piyasadaki inanılmaz ekran kartı fiyatlarına bir baktıktan sonra (ikinci el Vega 64-56 5-6 bi lira sıfır 1660 super 4000 üstü) neden böyle bir anormallik var dedim ve BTC deki uçuşla orantılı olarak artan alt coinlerin yeniden kârlı hale geldiğini gördüm. Elimde pek aktif kullanmadığım bir RX5500XT olunca da denemeye karar verdim. Şuan 1170mhz 700mv gpu ve 1860mhz vram ayarları ile 52 watt tüketiyor sensöre göre. Yazılım olarak Team Red Miner ile ethash algoritma kullanarak Ethermine havuzunda kazıyorum. Donanımın verdiği hashrate 26Mh/s civarında ancak havuzdaki ölçüm biraz daha yüksek tabi daha sadece 12 saat oldu uzun dönemde bir güncelleme yaparım. Şuanki aylık tahmini kazanç 80 dolar civarı gözüküyor ki donanımı yormadan gayet güzel bir getiri. Elektrik hesabını kabaca 100watt üzerinden yapınca 45 TL gibi bir rakam çıkıyor aylık. Gelir vergisini ve kripto borsadaki komisyon vs katınca 400TL gibi bir net getiri tahmin ediyorum ki gayet tatminkâr bence. Tabi piyasalar sürekli değiştiği için bu rakam 1 ay sonra aynı kalacak mı bilmiyorum ancak şimdilik elinizde donanım varsa çalıştırmak mantıklı duruyor. Dalgalı piyasadan dolayı hazuzun 2 haftalık ödeme zamanı gelir gelmez çekip nakite dönüştürmeyi düşünüyorum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Ben de 1660 Super ile kazıyorum şu sıralar. Aylık tahmini 700 TL civarı bir getirisi olacak.
Tabi Dolar düşmeye devam ederse ve ethereum'un değeri düşerse kazancım azalacak.
Eldeki fırsatı değerlendiriyoruz bakalım.
Arkadaşıma 2060 Super'i 4500'e zor bulmuştuk kasım ayında.
5700XT'ler falan uçmuştu o dönem. :sirit

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Ben de 1660 Super ile kazıyorum şu sıralar. Aylık tahmini 700 TL civarı bir getirisi olacak.
Tabi Dolar düşmeye devam ederse ve ethereum'un değeri düşerse kazancım azalacak.
Eldeki fırsatı değerlendiriyoruz bakalım.
Arkadaşıma 2060 Super'i 4500'e zor bulmuştuk kasım ayında.
5700XT'ler falan uçmuştu o dönem. :sirit
Durum şuan daha da kötü hem stok problemleri de eklendi üstüne.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Öyle. Şimdi 4 GB'lık kartlar ile de yapmanın yolunu bulmuşlar.
Onların da piyasası ölür yakında.
Paran olsa da PC toplayamıyorsun, öyle bir dönemdeyiz.
Evet 4GB kart desteği geri geldi ancak çok yavaş diye biliyorum. Vram e yazılıp kullanılan DAG dosyası şuan 5GB civarındaydı galiba o kartlarda VRAM e sığmadığı için ekstra adımlar gerekiyor. Gerçi insanların gözü dönmüş zarar edeceklerini bilerek bile hepsini toplayabilirler.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Evet 4GB kart desteği geri geldi ancak çok yavaş diye biliyorum. Vram e yazılıp kullanılan DAG dosyası şuan 5GB civarındaydı galiba o kartlarda VRAM e sığmadığı için ekstra adımlar gerekiyor. Gerçi insanların gözü dönmüş zarar edeceklerini bilerek bile hepsini toplayabilirler.
Farklı madencilik yazılımı ile çözmüşler o sorunu sanırım.
Ben 88 Watt ile 30-31 Mh kazıyorum. Ağın durumuna göre 29'a falan düştüğü de oluyor.

S Çevrimdışı

scream123 

Aktif Üye
12 Kas 2019
132
38
Hocam bu konuyu biraz daha detaylı anlatabilirmisiniz veya bir yazı falan varmı?
Nereden başlamak ne yapmak gerek?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hocam bu konuyu biraz daha detaylı anlatabilirmisiniz veya bir yazı falan varmı?
İş basit ama kimse kazancınızı garanti edemez.
Borsa'da bir cüzdan oluşturup, kazacağınız para birimini seçip, ona uygun bir havuz (pool) seçerek - o havuzu destekleyen yazılımla kazmaya başlayacaksınız.
Ama getirinin bir garantisi yok, yani zarar etme ihtimaliniz de mevcut.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
İlk başta biraz karmaşık geliyor kaynaklar var ama kendiniz deneyip görünce anlıyorsunuz. Elimizdeki kart önemli ilk olarak. Her kart ile verimli olmuyor. Gereken 3 şey var sadece.
1- Kripto Cüzdanı(sizin kripto banka hesabınız gibi ödemeleriniz buraya yatıyor.)
2-Kripto kazma yazılımı çoğu birbirine benzer 3-4 tane meşhur olanı var bunlardan birini seçebilirsiniz.
3-Katılacağınız havuz
Yapılan işlemler çok karmaşık olduğu için 1 kişinin sağlayacağı donanım pek bir işe yaramıyor bu sebeple toplu donanım havuzları şeklinde işlem yapılıyor. Bir sürü seçenek var ama büyük havuzlar daha iyi kâr getiriyor genelde. Ben Ethermine kullanıyorum ödeme sıklığı 2 hafta olduğu için. Havuzlarda bakiyenin kripto cüzdanına yatması için bir alt limit var düşül donanım için en avantajlı Ethermine bence çünkü çok düşük bir kotaya ulaşırsanız 14 günde bir ödemenizi yapıyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt