Kondansatör Sorusu

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
İyi pazarlar,

Elimde güzel bir güç ölçer var. Son dönemde ara ara ekranı donmaya başladı. Baktığımda 25V 470uf bir kondansatörün aktığını gördüm. Sanırım sorunun kaynağı bu olsa gerek.

Hafta sonu azıcık boşken değiştireyim diyorum ama elimde bire bir aynı tip yok. Daha önceki bir toplu kondansatör değişimi işinden ikişer tane kondansatör kalmıştı elimde (hepsi de yeni):

35V 680uf
16V 1000uf
50V 47uf
25V 100uf

Paralel bağlamada düşük olan voltaj geçerli ve kapasiteler toplanır diye biliyorum. Buna göre 25V 100uf ve 35V 680uf paralel bağlanırsa 25V 780uf gibi bir sonuç elde ediyorum.

Cihazda yeterince boşluk var. Bu şekilde uygulasam cihazda sorun çıkar mı? Ya da daha iyi fikri olan var mı? Olmazsa tam değer bir kondansatör temin edeceğim.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,880
Normal koşullarda hesaplama doğru. Kapasitansın yüksek olması da kısa vadede çok sorun çıkarmayacaktır. Ancak çalıştığım devrelerde gözlemlediğim, sadece kapasitansı yüksek kondansatör dahi kullansam (Düşük sorun yaratır, yüksek problem olmaz) bir süre sonra diğer devre elemanlarından işi karıştıranlar oldu. O yüzden ilk seçenek tam değerinde bir kondansatör. Ama tam değerinde temin edene kadar kullanırım derseniz hesaplama doğru. Ayrıca güç ölçer dediğiniz için sürekli açık kalacak bir cihazda değil. Uygulanabilir.

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim.

Asıl merak ettiğim hususa değinmişsiniz, uzun vadede olumsuz/riskli olacaksa baştan düzgün yapmayı tercih ederim. Devreyi çok kurcalamak istemiyorum. (sevdiğim bir cihaz) Tam değerinde alıp takacağım artık.

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Cevaplar için teşekkürler. 35V 680µF taktım, çalıştı. Lakin belli yük değişimlerinde yahut prizde iken cihaz bağlandığında donma sorunu devam ediyor. Konu kondansatör ile alakalı değil besbelli. Sevdiğim bir cihaz, benzeri de piyasada yok ama uğraşmaya değmeyecek.

Cihaz da şu:

Bu arada "µ" için AltGr+M değil Alt+0181 çalıştı bende.

Son düzenleme:
C Çevrimdışı

confickerbelasi 

Yasaklı Üye
27 Eyl 2021
677
47
Linux Mint 21,1 Mate x64 Türkçe de Alt Gr + M µ windows ile denemedim windows SSD'nin MBR bölümünü silince uçtu Linux Mint 19,3 ile...

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt