Kombimi kaçak kullanan var

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
SenolEker SenolEker
Sayin TEKNOwest TEKNOwest de benzer bir cozum onermis. Ben sorunuzu okuyunca aklima yillar once muhatap birakildigim bir mantik sorusunun cevabi geldi ondan esinlenerek cevapladim.
Soruda alt katta 3 lamba anahtari var ust katta ise tek lamba. sadece 1 anahtar bu lambayi yakiyor ve Yukariya 1 defa cikma hakkiniz var ve hangi anahtarin lambayi yaktigini 3 dakika icerisinde bulmaniz isteniyordu.
Sorunuzu cozdugunuze sevindim.
Teknowest, vanalardan bahsetti, Bizde vana olmadığından o yoldan gidemedim. Ama sizin dediğiniz yöntem bana ilham verdi.
Bu arada, "Yukarıya 1 defa çıkma hakkınız var" nedir?
Yani aşağıdan birtakım düğmeleri açıp bir takımını kapatacağım, yukarıya çıkıp bakacağım ve hangi anahtar kontrol ediyor bileceğim. Çünkü aşağıya geri indikten sonra düğmelerde bir şey yapsam bile sonucu görme şansım yok. Ya da ben bulamadım.
Çözümlerim:
1- Tüm düğmeleri kapatırım, yukarı çıkıp ampülü kısadevre ederim, aşağı inip düğmeleri tek tek açarım, hangisinde sigorta atarsa anahtar odur. :)
2- Işık yukarı çıkmadan görünüyorsa bulunur
3-Ben yukarı çıkarım ama aşağıda kalan birine komut verip şunu aç şunu kapat derim.

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,241
62
SenolEker SenolEker bence yukarıdakinin peteği açıp açmadığını kontrol etmek için akşam sizin petekleri kapatıp,sıcak kullanma suyunu da belirli bir süre açmayın.Eğer bu sürede kombi devreye girip çalışıyorsa yukarıdaki arkadaş petekleri açıyor demektir,yok kombi devreye girip çalışmıyorsa yukarıdaki arkadaş petekleri kullanmıyor demektir. :ok :bye

Ç Çevrimdışı

Çağatay Cihan 

Aktif Üye
22 Ara 2021
79
33
Acaba sizin tesisat mobil sistem mi yani kollektörlü mü yoksa direk plastik pprc boruyu mu geçiyor odadan odaya. Kollektörlüyse işlem çok basit teker teker kapatarak hangisi hangi odanın diye bulup arta kalan iki vanayı kapadınız mı işlem tamamlanmış olur. Pprc boru gidiyorsa boruyu kesip körlemek şart ama baya bir su akar yukarıda kaldığı için petekler

Emsanator Çevrimdışı

Emsanator 

Yeni Üye
19 Kas 2021
36
Normalde evin tesisat planı belediye de ya da inşaat firmasında olmaz mı, böylelikle bir fikir sahibi olunabilir belki?

mattik Çevrimdışı

mattik

Aktif Üye
29 Kas 2021
74
40
Teknowest, vanalardan bahsetti, Bizde vana olmadığından o yoldan gidemedim. Ama sizin dediğiniz yöntem bana ilham verdi.
Bu arada, "Yukarıya 1 defa çıkma hakkınız var" nedir?
Yani aşağıdan birtakım düğmeleri açıp bir takımını kapatacağım, yukarıya çıkıp bakacağım ve hangi anahtar kontrol ediyor bileceğim. Çünkü aşağıya geri indikten sonra düğmelerde bir şey yapsam bile sonucu görme şansım yok. Ya da ben bulamadım.
Çözümlerim:
1- Tüm düğmeleri kapatırım, yukarı çıkıp ampülü kısadevre ederim, aşağı inip düğmeleri tek tek açarım, hangisinde sigorta atarsa anahtar odur. :)
2- Işık yukarı çıkmadan görünüyorsa bulunur
3-Ben yukarı çıkarım ama aşağıda kalan birine komut verip şunu aç şunu kapat derim.
Ben cevabi yazayim..
Asagidaki 3 anahtardan birini yakip 2 dk bekliyorsunuz.
Lambayi eger ilk bastiginiz anahtar yakarsa bu lambanin isinmasina neden olacak. Ilk anahtari acip 2 dk bekledikten sonra bu ilk actiginiz anahtari kapatip diger iki anahtardan birini secip aciyor ve yukari cikiyorsunuz.
Eger ilk anahtar lambayi yakmissa lamba sicaktir ve ilk actiginiz anahtar lambayi yakmistir.
Eger yanmiyorsa asagida acmayi sectiginiz anahtar lambayi yakmişsa ne ala 2. Anahtar cevaptir. Eger ikinci actiginiz anahtar lambayi acmamişsa bu durumda 3. Anahtar lambayi yakan anahtardir.

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,457
49
Peki üst kat ne ile ısınıyor? elektrik sobası vs ile ise faturayı kontrol edin

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Petek temizliği ve reklaj ayarı (teknik terimler kullanarak komşunuzu dumur etsin) yapacağız vs gibi cümleler kurarak evine izinle girmesini isteyin bir yakınınızın, girip purjör anahtarıyla su alsın, vanalarla oynasın vs, o ara pekler sıcakmı değilmi anlar kontrol ederek. Komşu kem küm yapar eve almazsa sahte ustayı o zaman şüphenizi arttırın :)

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593
Ben şu an memlekette peteksiz sobasız odada ders çalışmaya çalışıyorum, elimde eğer bi vanayı açarak ısınma potansiyelim olsaydı kesinlikle açardım komşuya da aylık 100 lira atardım yoluma bakardım valla. Elektrikle ısınmaya uğraşıyorum kapatınca üşümem 5 saniye.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri