Kombimi kaçak kullanan var

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
Merhaba;
Öğrendim ki, birkaç ay önce kızıma tuttuğum evin kombisi, üst kata da bağlıymış. Yani yukarının sıcak suyu, benim kombimden gidiyor, ayrıca yukarıda 3-4 tane de petek varmış. Söylediğine göre petekler kapalıymış, sadece sıcak su kullanıyormuş.
Suyun ortak olduğunu biliyorum, sıcak su kullanımı olayında sıkıntı yok. Bunu konu etmeyelim. Ben sadece petek olduğunu bilmiyordum.
Sorum şu:
Yukarıdaki peteklerin gerçekten kapalı olduğuna kimseyi incitmeden, üst kata çıkmadan nasıl emin olabilirim?
Kombiden çıkan borular hemen duvar içine giriyor ve üst kata nereden gittiğini bulamadım.
Geçen kombiyi sonuna kadar açtım, IR termometreyle duvardan sıcaklık takibi yapmak istedim ama netice alamadım. Kendi tesisatımı bile takip edemedim. Termal kamera ile sıcak su hattını takip edebilir miyim? Eğer olursa bir yerden ödünç termal kamera bulmaya çalışacağım.
Bu amaçla termal kamera kullanıyor olanlar varsa, görüşlerini bekliyorum.

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
Peki üst kata giden tesisata vana koymamışlar mı?
Vanayı geçtim, boruları bile takip göremiyorum. Her şey duvar içinde.
Boruları termal kamera ile bulabilir miyim yoksa termal kamera işime yaramaz mı? Bunu merak ediyorum. İşime yaramayacaksa istemeyeyim, pahalı alet sonuçta ve emanetin canı az olur.

Nasıl işler bunlar şaka gibi okudum başta ama gerçekmiş :)

Bence ödediğiniz faturadan belli olur bu. 2 koca ev aylık 300-400e ısınmaz bu soğuklarda (Ankara’ya göre konuşuyorum). İyi bir kombici çağırırsanız keşif yapabilir diyede düşünüyorum.
Üst katta (50 m2 falan) çalışan bir öğrenci var. Alt katta (100 m2 diyelim) bir kişi. Alt katta tüm odaların petekleri kapalı zaten, sadece biri açık. Ayrıca günde zaten birkaç saat çalışır. Dolayısı ile faturadan kestirmek güç.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Boruları termal kamera ile bulabilir miyim yoksa termal kamera işime yaramaz mı? Bunu merak ediyorum. İşime yaramayacaksa istemeyeyim, pahalı alet sonuçta ve emanetin canı az olur.

Üst katta (50 m2 falan) çalışan bir öğrenci var. Alt katta (100 m2 diyelim) bir kişi. Alt katta tüm odaların petekleri kapalı zaten, sadece biri açık. Ayrıca günde zaten birkaç saat çalışır. Dolayısı ile faturadan kestirmek güç.
Hocam o iş termal kameranın kapasite ve kabiliyetine göre değişiyor zira profesyonel termal kameralar var tesisatçıların kullandığı.
Biz bir dönem klima işi için alacaktık İlteriş Yılmaz İlteriş Yılmaz kardeşimle, bütçeye bakınca ertelemiştik öyle de kalmıştı.

Yani örnek olsun diye yazayım, 1000tl lik termal kamera ile 10.000tl lik termal kamera sıva altında farklı tepkiler veriyor

Diridiri06 Çevrimdışı

Diridiri06 

Süper Üye
7 Eki 2019
519
33
Aynı durum bizdede vardı yan tarafa sıcak su bizim evden baglıymış ben aldım elime cekiç keser kırmaya başladım nekadar kaç fayans kırsam da bulamadım usta cagırdım 2 fayans kırarak tespit etti ve baglantıyı kesti herzaman işin ehli bir usta tesisat ustası zaten nerelerden baglı olacabilecegini tahmin ediyor

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Enerji dağıtım şirketinin kullandığı termal kamera ile telefona takılan termal kameranın görüntüleri arasında o kadar fark var ki inanmak zor. Eğer ilinizdeki enerji dağıtım şirketinde biraz kıdemli olan bir çalışan tanıdık bulabilir ve onların kullandığı kamerayı kullanırsanız istediğiniz sonuca ulaşırsınız. Diğerleri ile zor. Yeraltı kablolarında biri her haltı gösterirken diğerinin verdiği görüntü sadece anlamsız diyeyim.

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49

Gömülü dediğinize göre mobil sistem tesisat .Kombinin çıkışında kollektör varmı varsa vanaları kapatıp sıra ile evdeki petekleri test edin diğer daireye gidenleri bulmuş olursunuz

mattik Çevrimdışı

mattik

Aktif Üye
29 Kas 2021
74
40
Merhabalar SenolEker SenolEker
Ben olsam gece 11 gibipetekleri kapatır ve musluklarıda açmazdım. Kombiyi en yüksek ısıya verir sonra sıcak su borusunu el ile ısısına bakardım ve boru yarım saatten fazla sıcak kalıyorsa üst kattakilerin yüksek ihtimalle kullandığını düşünürdüm.

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
Gömülü dediğinize göre mobil sistem tesisat .Kombinin çıkışında kollektör varmı varsa vanaları kapatıp sıra ile evdeki petekleri test edin diğer daireye gidenleri bulmuş olursunuz
Kollektör ile ne kastettiniz anlamadım ama, kombiden çıkan 4 boru var. Bellki ki ikisi kullanma suyu ikisi ısınma için. İkisinde de (girişlerde muhtemelen) vana var. Bunu kapatırsam komple kapatmış olurum.

İşin ehli bir ustaya başvurmanızda fayda var
Tanımak lazım. Yoksa işinin ehli olmayan usta mı var :)

Merhabalar SenolEker SenolEker
Ben olsam gece 11 gibipetekleri kapatır ve musluklarıda açmazdım. Kombiyi en yüksek ısıya verir sonra sıcak su borusunu el ile ısısına bakardım ve boru yarım saatten fazla sıcak kalıyorsa üst kattakilerin yüksek ihtimalle kullandığını düşünürdüm.
Buraya ne yaptığımı yazmak için geldim, sizin yazdığınıza benzer bir şey yaptım:
Tüm petekleri kapattım. (zaten tek birisi açıktı) Kombiyi açtım, birkaç saniye çalışıp kapandı. Uzun süre bekledim, açılmadı.
Peteği açtım, kombiyi kapatıp açtım, ara ara açılıp ara ara kapanıyor. Yani üst tarafın petekleri, dendiği gibi kapalı.
Aslında yalan söylediğini düşünmüyordum ama bunu yapmasam içimde hep şüphe olacaktı. "Acaba" diye.
Ben kendim az fazla harcasam, ya da fiyatlardan dolayı fatura yüksek gelse, "o açtı petekleri" diye günahını alacaktım.
Şimdi aklıma estikçe test edebilirim en azından. Yöntemi keşfettim. :)

Son düzenleme:
mattik Çevrimdışı

mattik

Aktif Üye
29 Kas 2021
74
40
SenolEker SenolEker
Sayin TEKNOwest TEKNOwest de benzer bir cozum onermis. Ben sorunuzu okuyunca aklima yillar once muhatap birakildigim bir mantik sorusunun cevabi geldi ondan esinlenerek cevapladim.
Soruda alt katta 3 lamba anahtari var ust katta ise tek lamba. sadece 1 anahtar bu lambayi yakiyor ve Yukariya 1 defa cikma hakkiniz var ve hangi anahtarin lambayi yaktigini 3 dakika icerisinde bulmaniz isteniyordu.
Sorunuzu cozdugunuze sevindim.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt