Kombi başlama durma sorunu yardım

S Çevrimdışı

skl4hm3t

Yeni Üye
14 Mar 2024
1
34
Arkadaşlar merhaba kombi bosch eurosmile kombi sıcak için veya petekler için farketmez açınca ateşleme yapıp birkaç saniye sonra duruyor bunu defalarca tekrarladıktan sonra ancak o zaman normal çalışmaya başlıyor. Hangi parçadandır sorun?

Moderatör tarafında düzenlendi:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Bu arada ocaklardaki gibi alev sensörü varsa (ısı veya buna benzer sensör) arızalı olabilir ,kombi yanar ama sensör arızlı olduğundan alevi algılamaz yanmıyor diyerek emniyete geçebilir ,tabii şahsi fikrim bu yöndedir, ama en iyisi servisten destek almaktır, doğalgaz sonuçta neme lazım,Allah korusun.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Gaz alev alıyor mu yoksa sadece elektrot kıvılcım attıktan sonra hata mı veriyor?
Gaz valfini açmıyorsa sorun sensörlerde veya elektronik kartta olabilir.
Gaz alev almıyor ama brülöre geliyor mu ona bakın derim.
Tabi çakmak çakmayı denemeyin, sadece koku oluyor mu öyle kontrol edin.
Fan çıkışında sensör varsa o gözden geçirilebilir.

Kısacası her yer kontrol edilmeli.
Mesela ben Gaz valfinin kutusunu servis açana kadar içeride elektronik bir kart olduğunu düşünmemiştim.
O valfte de kart varsa orada da olabilir.
Ama bana kalırsa şansınızı da fazla zorlamayın.
Sensörlerin çalışma mantığını araştırın, direnç değerine vs göre bir ölçüm yapıyorsa, ona göre kontrol edersiniz.
Piyasadan gidip de tüm sensörleri değiştirmenin mantığı yok bence, gereksiz maliyet olur.
Bir de satılan sensör tam uyumlu olmayabilir, arızalı çıkabilir vs.
Bizim kombide mesela, ECA marka, NTC bariz toleransının dışında değer veriyor, şahsi malım olmadığı için gidip ellemiyorum. :sirit

Geri
Üst Alt