Kodlama için Monitör tavsiyesi

H Çevrimdışı

holyka

Yeni Üye
18 Nis 2021
6
44
Arkadaşlar merhaba;

İşim için bir monitör almak istiyorum. Bu konuda sizlerden bana yardımcı olmanızı rica edeceğim.

Ben yazılım yapan birisiyim ve günün yaklaşık 10 -15 saati pc başında geçiyor.

Ekran büyük olmak zorunda çünkü en az 4 – 5 farklı pencereye ihtiyacım oluyor. ( 2- 3 kod ekranı, log ekranı, view ekranı gibi). (32”-34” yeterli)

Şu an 32” 4k bir monitör kullanıyorum. (ViewSonic VX3211-4K-MHD) Aslında monitörüm işimi görüyor.
Fakat bilgisizliğimden dolayı alırken VA panel almışım ve bana kod yazarken ciddi sıkıntılar çıkartıyor.
Ekranın heryerini aynı şekilde göremiyorum renk olarak. (tabi tek sebep VA olması mı onuda bilemiyorum)

Siyah tema kullanıyorum kodlama ekranlarında.

Monitör sadece kodlama için kullanılacak.
Oyun oynamıyorum. Çok nadir film izlerim.
Özetle tavsiye edeceğiniz monitör en öncelikli kodlama için.
Diger işlerde eksi tarafları olasda sıkıntı çıkarmaz.

Ben 2 adet monitör buldum.

Tabi bu monitörlere de hiç kullanmayacağım özelliklerede para veriyor olabilirim.
Artık konuyu sizlere bırakyorum ve tavsiye ve değerlendirmeleriniz bekliyorum.
Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
PPI değeri oldukça yüksek bir ekran, çözünürlüğünü bilgisayarınızın ekran kartı destekliyorsa, bu monitöre bakabilirsiniz;

Alternatif olarak bu da olabilir;

Bu arada seçtiğiniz Dell monitörün de paneli oldukça iyi. Diğer verdiğiniz linkteki kavisli LG'yi tavsiye etmem.

Şu HP modeli de oldukça güzel bir panele sahip;

Bu Viewsonic modeli de oldukça yüksek bir parlaklık (Nit) değerine sahip;

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Açıkçası ben olsam uygun fiyatlı olan Philips'i tercih edebilirdim.
Kavisli panelleri pek tavsiye etmem, sorun çıkabilme ihtimaline karşı.

Bahsettiğimiz Dell'in güzel bir paneli var, kağıt üstündeki özelliklerine bakıp söylüyorum tabi ki, ama 1000 TL'nin cepte kalması daha mantıklı bence.
Bahsettiğim Philips modeli işinizi rahatlıkla görecektir.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
5000- 6000 civarı uygundur diye düşünüyorum. Ama atıyorum 7 bin ver uzun yıllar kullan kafan ağrımasın gibi bir durum varsa o da olur
Size şunu diyeyim, öyle bir ürün elektronikte artık yok.
Ama 7000'e veya 6000'e daha iyisi var mı diye bakabilirim.
Daha iyileri 8000'den başlıyordu bildiğim kadarıyla.

H Çevrimdışı

holyka

Yeni Üye
18 Nis 2021
6
44
Size şunu diyeyim, öyle bir ürün elektronikte artık yok.
Ama 7000'e veya 6000'e daha iyisi var mı diye bakabilirim.
Daha iyileri 8000'den başlıyordu bildiğim kadarıyla.
teşekkür ederim.
sanırım o kadar para vermekte gereksiz olur zannımca. Sizin 4-5 bin bandındaki tavsiyeleriniz değerlendireceğim sanırım. Teşekkürler emekleriniz için

B Çevrimdışı

beratozguner

Aktif Üye
25 Mar 2021
101
31
Oncelikle en onemli nokta pivot ozelligi. Bunun için ekstra aparat istemiyorsaniz pivot ozelligine bakın.

fiyat konusu ise ultra wide kod yazmak icin cazip görünüyor. Pivot yapip mukemmel yazilir. Genis alan 3 ekran koyulabilir. Ultra wide ips panel isinizi gorur. Nit degeri 300 bile yeter parlaklik kod yazmada etkili degil. Front-end calisiyorsaniz gorsel ile isiniz ise o zaman etkiler Ultra wide uygun fiyatli ips alın derim.

H Çevrimdışı

holyka

Yeni Üye
18 Nis 2021
6
44
PPI değeri oldukça yüksek bir ekran, çözünürlüğünü bilgisayarınızın ekran kartı destekliyorsa, bu monitöre bakabilirsiniz;

burdaki için Radeon RX 580 yeterli olur mu ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Oncelikle en onemli nokta pivot ozelligi. Bunun için ekstra aparat istemiyorsaniz pivot ozelligine bakın.

fiyat konusu ise ultra wide kod yazmak icin cazip görünüyor. Pivot yapip mukemmel yazilir. Genis alan 3 ekran koyulabilir. Ultra wide ips panel isinizi gorur. Nit degeri 300 bile yeter parlaklik kod yazmada etkili degil. Front-end calisiyorsaniz gorsel ile isiniz ise o zaman etkiler Ultra wide uygun fiyatli ips alın derim.
Pivot evet ama ekran en boy oranı 21:9 veya 32:9 gibi olmadıktan sonra bir yere kadar faydalı.
Ki pivot isteseydi başta bu oranlara bakmazdı diye düşündüm.
Yoksa benim de aklıma geldi pivot yapmak. (Ekranı döndürmek yani.)

Spotify, Discord, Twitch gibi uygulamalarda acayip güzel oluyor.
Kodlamada da satırları kapsama bakımından oldukça iyi olur.
Ama tabi kod satırları uzunsa pivot bu sefer genişlik konusunda yetersiz kalacaktır.

Ki üyemizin eni geniş ekran istemesinin nedeni muhtemelen multi-tasking yani birden fazla yazılım panelini aynı anda görebilmek muhtemelen.

Yoksa geniş oranlı paneller grafik tasarım - video & ses düzenleme işlerinde oldukça ideal.

Ki Samsung bir delilik yapıp 49 inç 32:9 panel yapmıştı.
Video & ses kurgu yapacaklar için oldukça idealdi.
Tabi öncesinde koyacak alan gerekiyor böyle bir canavar için. :hihi

H Çevrimdışı

holyka

Yeni Üye
18 Nis 2021
6
44
Evet pivot değil istediğim.
İstediğim birden fazla yazılım panelini aynı anda görebilmek. Netlik olması açısından belirtmek istedim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Evet pivot değil istediğim.
İstediğim birden fazla yazılım panelini aynı anda görebilmek. Netlik olması açısından belirtmek istedim.
IPS açı zafiyeti sorununu giderir.
PPI 100'ün üzerinde olması netlik ve göz yorgunluğu yaşatmamayı sağlar.
Renk derinliğinin minimum gerçek 8 bit olması cırtlak, göz yoran renk tonları almamanızı sağlar.
Bu nedenle 6 bit +FRC panelleri eledim elimden geldiğince.
Bir de kontrast oranı kalıyor geriye ama onun yerine parlaklık değerine baktım.
250 nit en asgari değerdir. 300 gayet yeterli olacaktır. 300 ve üzeri şahane olacaktır.
Tabiri caize cam gibi ışıldar panel her aydınlatma koşulunda ben buradayım diye bağırır panel.

Tabi bu ürünler de her üründe olduğu gibi para-çokomel ilişkisine dayanıyor.
Ama mühendislik yarışı eskisi gibi olmadığı için, size kalite-ömür gibi konularda fazla bir yansıması olmaz.
Çünkü standartlar değişiyor, teknoloji gelişiyor, firmaların ayakta kalabilmesi için sürekli satması lazım.

LG, Samsung bile yeri geliyor başkasından panel alabiliyor monitör veya TV satmak için.
Alacağınız Dell, Philips vs marka monitörden de LG, Samsung, AUO, Innolux, CSOT gibi üreticilerden paneller çıkabilir.

Ben ihtiyacınıza yönelik panelleri filtreleyip yazdım.
Siz de araştırmalarınızı yaparsınız, yine bir sonuç çıkartırız ortaya.
Ama dediğim gibi, alacağınız çözünürlük zaten yeterince yüksek olduğu için, ki GPU'nuzun limiti de belli, işinizi görecektir bu paneller.

Bir de uygulamaları karanlık temada kullanırsanız benim gibi göz yorgunluğu konusunu da daha falza çözüme kavuşturmuş olursunuz.

Daha yüksek bütçeye 2 tane daha model buldum;

Dell olan modelin farkı biraz daha renk konusunda, bu işinize yaramaz;

MSI olan PPI değerinde fark atıyor ama 2 katı fiyatı var, 5K çözünürlükte bir paneli mevcut;

Aslında yine renk gamutu konusunda öne çıkan bir ürün, parlaklık değeri oldukça yüksek ama sizin işinize yarayacak 5K çözünürlük dışında bir fark yok bence. Kalkıp da ekstra piksel için 2 kat para ödemenin en ufak bir anlamı yok.

4-5 civarına söylediğim monitörlerden birini alıp geçin derim hocam, daha büyük paneller için 12K ve üstüne çıkmanız gerekiyor.
E bu da gereksiz. Gerekirse bir monitör standı alır, ikinci panel ile birlikte masanıza yerleştirirsiniz.

Çok büyük paralar kazanmadıkça bu kadar pahalı monitörler almak anlamsız açıkçası.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri