Koçtaş Ayıplı Mal Satışı ve Kanun Tanımazlık (Erbauer EDP750)

H Çevrimdışı

HexfeT

Yeni Üye
29 Ara 2021
7
46
Atölyemin önemli bir eksiği olan sütunlu matkap için bir süre araştırma yaptım. Modele karar verip bütçe denkleştirince 20.12.2021 tarihinde Koçtaş online web sitesi üzerinden "Erbauer EDP750" model sütunlu matkap aldım. 27.12.2021 tarihinde ürün Horoz Lojistik tarafından teslim edildi ve kabus başladı.

1- Bu kadar ağır parçalardan oluşan bir aletin iç ambalajı bölmelerden oluşan zayıf köpükten yapılmış. Taşıma esnasında köpükler parçalanıp içi kısmen çorbaya dönmüş olarak geldi. Dış ambalaj kusursuz, parçalarda da zarar ziyan yok fakat vaziyet bu.

2- Boya atmaları ve koldaki kadran dahil bolca çizik var. Bunlar üretim kaynaklı. Bu tarz makinelerin genel durumu zaten böyle oluyor. Benim için problem değil fakat bilinsin. Benim için makinenin görsel durumu değil, işini düzgün yapması önemli.

3- Mandren aşırı derecede kalitesiz, ekseni kaçık ve takılan uç yalpalıyor. Amacı düzgün delik delmek olan bir makine için kabul edilemez bir durum.

4- Devir ayarı için üst kapağı açmak gerekiyor. Kapağın vidası yalama.

5- Kayış ayarı yaparken motoru gerdirdiğinizde motorun ekseni eğiliyor, çünkü motoru tutan kısım zayıf. Kasnaklarında hizaları kayık. Sonuç olarak makine zangır zangır titreyip gıcırdayarak çalışıyor.

6- Hareketi yukarıdan aşağıya mandrene ileten mekanizma sabitlenemiyor ve oynuyor. Sözde sabitlemek için yan tarafa koyulmuş ayar vidası bir işe yaramıyor. Ayrıca bu mekanizmada da yalpalamaya neden olan eğiklik var.

Sonuç olarak 2100TL ödeyip, karşılığında 30 kiloluk işe yaramaz bir hurda yığını aldığımı gördüm. Derhal ürünü paketleyip kenara koydum ve web sitesi üzerinden iade işlemi başlattım. Ertesi gün müşteri hizmetleri aradı. Bana ilk sorulmasını beklediğim şey problemin ne olduğuydu. Fakat kutuyu açıp makinenin kurulumunu yapıp yapmadığım soruldu. Evet deyince "Kutu açıldığı için tedarikçi firma ürünü iade kabul etmeyebilir" gibi tamamen kanun dışı ve saçma sapan bir karşılık geldi. Ambalajı açılırsa iade edilemeyecek ürünlerin neler olduğunu ben gayet iyi biliyorum. Ürünü keyfimden değil, ayıplı mal olduğu için iade ediyorum. Kaldı ki kanunen her halükarda gerekçe göstermeden de iade hakkım var.

Telefonda müşteri hizmetleri yetkilisine ürünü iade gerekçemin ayıplı mal kapsamında olması olduğunu açıkça belirttim. Bu gün web sitesi üzerinden iade talebimin reddedildiğini, gerekçe olarak "Makine kurulmuş, kullanılmış" yazıldığını gördüm.

Şikayet siteleri Koçtaş hakkında akıl almaz şeylerle dolu. Maalesef geç farkettim. Malı satarız, paranı alırız, gerisine karışmayız, kanun falan da tanımayız durumu söz konusu. Son zamanlarda bu yediğim üçüncü kazık oldu ve fena halde sinirlerim bozuldu.

Son düzenleme:
H Çevrimdışı

HexfeT

Yeni Üye
29 Ara 2021
7
46
İkinci iade talebim üzerine az önce müşteri hizmetleri tarafından yine arandım. Açıkça ürünün kutusunu açtığım ve kurduğum için iade alınmayacağını söylediler ve talep reddedildi. Ben sorunu anlatıyorum, bu ayıplı maldır, kanunen iade hakkım var diyorum, ısrarla robot gibi "ürünün kutusunu açmışsınız" diyor. Delirmemek mümkün değil. üçüncü talebi açtım. Bir sonuç çıkmayacak. Alıntıda görüldüğü üzere talepteki notumun başına "Kurulmuş, kullanılmış RED" yazıp iptal ediyorlar.

koctas2.jpg

koctas1.jpg

H Çevrimdışı

HexfeT

Yeni Üye
29 Ara 2021
7
46
Üçüncü iade talebim yine reddedildi.
Açıklama şu şekilde: "Kurulum Kullanım sağlanmış üründe problem mevcutsa servis raporu alınması gerekmektkedir."
"

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
47
Üçüncü iade talebim yine reddedildi.
Açıklama şu şekilde: "Kurulum Kullanım sağlanmış üründe problem mevcutsa servis raporu alınması gerekmektkedir."
"
Ürünle ilgili ilk geliş fotoğrafları çektiniz mi eğer varsa onları da buraya ekler misiniz. Vakit bulduğunda Adem Helvacı Adem Helvacı ustamız dönecektir muhakkak ustacım,geçmiş olsun

H Çevrimdışı

HexfeT

Yeni Üye
29 Ara 2021
7
46
Beni ürünü almaya ikna eden video buydu zaten ama sonuç hüsran oldu.

Servis falan yok. Müşteri hizmetleri size en yakın Koçtaş mağazasına götürün diyor. Müşteri şikayetlerine bakınca mağaza "webden alınan ürünlerle biz ilgilenemeyiz" deyip geri çeviriyormuş.

Koşulsuz cayma hakkına sahibiz. Üstelik gelen ayıplı mal. Benim aracım yok. Bu soyka şeyi taksi ile boşu boşuna gezdirip, üste daha para harcayarak iyice çıldıramam.

Satış sözleşmesinde iade durumunda Koçtaş tarafından verilecek kargo kodu ile ürünün adresten alınıp geldiği yere döneceği açıkça yazıyor.

H Çevrimdışı

HexfeT

Yeni Üye
29 Ara 2021
7
46

E-devlet'e giriş yaptıktan sonra bu adres üzerinden tüketici hakem heyeti başvurusu yapılabiliyormuş. Bu şekilde işlem başlatmanın bir sakıncası olur mu acaba? İyice ürkek hale geldik...

H Çevrimdışı

HexfeT

Yeni Üye
29 Ara 2021
7
46
Satın almadan önce ürünlerle ilgili olumsuz yorum var mı diye aradığınızda karşınıza pek bir şey çıkmıyor. İnsanlar kötü tecrübelerini paylaşmıyor, paylaşanların da yorumları kaldırılıyor ya da hiç yayınlanmıyor.

Az önce aşağıdaki videonun altına olumsuz Koçtaş tecrübemi yazdım. Kanal sahibi anında yorumumu kaldırdı.

U Çevrimdışı

Uyducu12

Yeni Üye
30 Ara 2021
1
38
Merhabalar. Bulunduğunuz İl ve İlçenin Tüketici Hakem heyeti var ürünü ve fatura evrakları ile heyete gidip başvurun Tüketici Hakem Heyeti sizin adınıza dava açıyor sizden asla ücret almıyorlar. Dava yoğunluğuna göre 6 ay içinde para iadesi alırsınız. Ürünü paketleyip kutusuna eksiksiz koyun. Para iadesi olunca ürünü sizden ilgili firma geri almaya gelecektir.

"Tüketicinin 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkı mevcuttur. Sözleşmenin kurulmasından malın teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkı kullanılabilir. ... Mal satışlarında bu süre 30 günü geçemez."

İlgili firma hiç bu konudan şikayet edilmemiş sanırım bilerek işi yokuşa sürüyor.

Bir de İnternet üzerinden ürün satın aldığınızda, kargo geldiğinde birisi video çeksin delil mahiyetinde üründe sorun varsa kargocu gitmeden ürünü direkt geri iade bile yapabilirdiniz.
( öyle umuyorum)

Asla yılmayın mutlaka Tüketici Hakem Heyetine başvurun.

S Çevrimdışı

sasuta

Aktif Üye
20 May 2018
138
43
Yahu bu ürün kurulmadan denenmeden işe yarayıp yaramadığı arızası olup olmadığı nerden bilinecek. Zaten bu nedenle devlet bize 14 gün içerisinde koşulsuz iade hakkı vermiyor mu! Bu adam ihtiyaç duymuş ki bu ürünü almış işine yarasa neden iade etsin. Kaldı ki keyfi de iade edebilir yani devlet bu hakkı vermiş. Firmalara ceza verilmediği sürece bu işler düzelmez. Dünyanın en değerli şeyi heba oluyor, zaman...

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Thh ye şikayet başvurunu yap red cevabı ekran alıntısını pdf'ye dönüştür durumu anlat ürün bedelinin en yüksek nakit avans faizi üzerinden hesaplanıp Tarafına öyle ödenmesini talep et geçte olsa para iadeni alırsın yasal hakkını kullandırtmamışlar
Karar çıktıktan 15 gün sonra icraya ver paranı öyle tahsil et karara bağlanana kadar cihaza zarar vermeden kullanabilirsin.. ikinci el kullanılmış cihazı iade alırlar kanunlar senden yana.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Bu marka koçtaş özel üretimi 5 yıl garanti diyorlar arızalı sorunlu diye koçtaşa inceleme için gönderirseniz bahsi geçen sorunlar mevcutsa değişim yaparlar diye tahmin ediyorum

H Çevrimdışı

HexfeT

Yeni Üye
29 Ara 2021
7
46
Konuyu sonuçlandırayım. Aşağıdaki açıklama ile açtığım 4. iade talebi onaylandı ve ürün iade edildi. Bu kadar tantanaya ve potansiyel müşterilerin internet üzerinde ebediyen karşılaşabileceği olumsuz yorumlarla firma itibarının zedelenmesine gerek var mıydı?

Bu arada cimer şikayetine öylesine geçiştirme bir cevap geldi.

"Tüketici kanununa muhalefet ve sözleşme aykırı hareket ettiğiniz için cimer üzerinden ticaret bakanlığına şikayet edildiniz. Kanuna aykırı davranıyorsunuz."

Geri
Üst Alt