Klimayı sökmek?

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
40
Deprem nedeniyle evi taşıyorum ve hırsızlık vs. olayları karşı klimayı da sökmek istiyorum. Binada elektrik yok ve dış ünite dışarıda. Şu halde sökmenin bir sakıncası olur mu, genelde önce soğuk modda çalıştırıp, gazı dış ünitede biriktirip öyle söküyorlar videolarda, bir de bu işi tek başıma yapabilir miyim, özel bir uzmanlık gerekiyor mu? Teşekkürler.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,401
Evde elektrik varsa gazı toplamanızda fayda var.
Tekrardan kurulum yapılırken gaz için ekstradan ücret ödemek zorunda kalmazsınız.

Alyan, pense, kontrol kalemi, orta boy kurbağacık varsa bence sökebilirsiniz.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,860
Öncelikle geçmiş olsun. Hatırladığım kadarıyla en son kapanışta elektrik kesintisi v.s. ile kapanmadıysa normalde gazın dış ünitede toplanması zaten standarttır. Ancak böyle bir durum oldu ise dediğiniz gibi soğuk modda kısa bir süre çalıştırıp kumandadan kapattıktan sonra klimanın tüm hareketi durduktan sonra sökmek (Egzos fan çalışması son ısıyı atma v.s. zamanında kompresöründe gazı toplaması) daha mantıklı olur. Ancak binanızın durumu nedir? Sizin için bir risk oluşturacak mı? Bunlar bence en önemli sorular. Eğer bu konuda bir problem yoksa, bakır kablolara ekstra dikkat ederek (Asıl pahalı kısmı odur.) Sota Sota Adminin söylediği gibi sökebilirsiniz. Hatta söktükten sonra garanti olması ve dışarıdan yabancı cisim girmemesi açısından boruların uçlarını da elektrik bandı gibi bir materyalle kapatabilirseniz daha sağlıklı olur.

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
40
slowfood slowfood Teşekkür ediyorum. Binamızın orta hasar durumundan dolayı elektrik vermiyorlar. Klimayı da en son yazın soğutma amaçlı kullanmıştık. Dedikleriniz dışında bilmem veya dikkat etmem gereken bir husus var mı acaba?

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,860
slowfood slowfood Teşekkür ediyorum. Binamızın orta hasar durumundan dolayı elektrik vermiyorlar. Klimayı da en son yazın soğutma amaçlı kullanmıştık. Dedikleriniz dışında bilmem veya dikkat etmem gereken bir husus var mı acaba?
Konunun tam anlamıyla profesyoneli değilim. Ancak dikkat ettiğim kadarıyla her şeyden önce elektrik bağlantısını kesin. Deneme olur vs. olur belli olmaz. Anladığım kadarıyla zaten gaz dış ünitede beklemededir diye düşünüyorum. En son yazın kullanıldığı için. Eğer temin edebilirseniz dış ünitenin gaz giriş çıkışına kör tapa temin ederseniz işinizi kolaylaştırır. İç üniteden boruların sökülmesi zor olduğu için biz üniteyle birlikte söküp almıştık boruları. Öyle bir şey yapılabilir ama o zaman en azından bir kişi daha gerekecektir. Benim aklıma gelenler bu kadar. Ustalarımızdan eksik olan bir şeyde ek bilgi gelecektir.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
F Frenzy ,öncelikle geçmiş olsun,iç üniteden bakır borulara dikkat edilmeli ,çabuk ezilip hatta kırılabilir de.Elin anahtar tutuyorsa kendin de sökersin mutlaka,ama bakır borulara dikkat et,bizim komşunun taşırken bakırların uçlarına içine bir şey kaçmasın diye streç film sarmışlardı,dış ünitenin de vanalarını iyice kapat,ve bulabilirsen kör tapa bul ve kapat.

Konunun tam anlamıyla profesyoneli değilim. Ancak dikkat ettiğim kadarıyla her şeyden önce elektrik bağlantısını kesin. Deneme olur vs. olur belli olmaz. Anladığım kadarıyla zaten gaz dış ünitede beklemededir diye düşünüyorum. En son yazın kullanıldığı için. Eğer temin edebilirseniz dış ünitenin gaz giriş çıkışına kör tapa temin ederseniz işinizi kolaylaştırır. İç üniteden boruların sökülmesi zor olduğu için biz üniteyle birlikte söküp almıştık boruları. Öyle bir şey yapılabilir ama o zaman en azından bir kişi daha gerekecektir. Benim aklıma gelenler bu kadar. Ustalarımızdan eksik olan bir şeyde ek bilgi gelecektir.
Süper bilgilendirme,teşekkür ederim :ok

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,860
F Frenzy ,öncelikle geçmiş olsun,iç üniteden bakır borulara dikkat edilmeli ,çabuk ezilip hatta kırılabilir de.Elin anahtar tutuyorsa kendin de sökersin mutlaka,ama bakır borulara dikkat et,bizim komşunun taşırken bakırların uçlarına içine bir şey kaçmasın diye streç film sarmışlardı,dış ünitenin de vanalarını iyice kapat,ve bulabilirsen kör tapa bul ve kapat.

Süper bilgilendirme,teşekkür ederim :ok
Estağfurullah sayın emmi. :) Ben teşekkür ederim.

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
40
Elektrik olmadan gazın tamamını dış ünitede toplayamazsınız.
yan binadan vb. uzatmayla 2dk için enerji almanız mümkün mü.?

Aksi durumda tekrar montaj yapılırken gaz şarjı için sizden hatrı sayılır para edilecek.
Şu an için elektrik vermiyorlar tedbir amaçlı, yan binalar da boş ve aynı durumda maalesef. Sanırım olduğu gibi sökmek zorunda kalacağım.

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
40
Dış üniteyi söktüm ama iç ünitenin elektrik bağlantısını sökmek için alttaki kapaği sökmem lazım. Nasıl sökülüyor acaba? Emin olmadığım için zorlamak istemedim.

IMG_20230402_191511.jpg

IMG_20230402_191716.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri