Klima üzerindeki filtreler gerekli mi?

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Açıkçası kullanım amacına göre değişir diyebilirim. Mesela plasma filtresi denilen aparat elektrik arkıyla düşük düzeyde ozon ürettiği için bana efektif geliyor. Ancak bir başka ustamızla konuştuğumuzda panelin tamamını kaplamadığı için bir faydası olmayacağını söylemişti. Onun dışında çay filtresi v.s. Filtresi konularının ben biraz pazarlamayla ilgili olduğunu düşünüyorum.

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Bir işe yaradığını düşünmüyorum, hava temizliği icin, bu iş için tasarlanmış bir hava temizleme cihazı alınabilir.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,720
Bazı marka klimalarda filtre yuvasında ek filtre yeri bulunur. Bu alan genellikle karbon filtre takılır.

Gerekli mi.? hiç sanmiyorum.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Keşke işe yaradığını düşünebilsem ama bana da işe yaramıyormuş gibi geliyor. Benim fikrimce gerekirse klimanın fanı daha verimsiz çalışsın ama hava temizleyici görevini de görebileceği bir filtre takılsın.

Klimanın kendi filtresi benim evdeki havada uçuşan tüyleri topladığı için 7/24 soğutma veya ısıtma ihtiyacım yokken bile fan modunda çalıştırıyorum. Bir hava temizleyici kadar etkili bir temizlik yapmasa da yüzeylere düşen tozları azaltıyor net bir şekilde.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Keşke işe yaradığını düşünebilsem ama bana da işe yaramıyormuş gibi geliyor. Benim fikrimce gerekirse klimanın fanı daha verimsiz çalışsın ama hava temizleyici görevini de görebileceği bir filtre takılsın.

Klimanın kendi filtresi benim evdeki havada uçuşan tüyleri topladığı için 7/24 soğutma veya ısıtma ihtiyacım yokken bile fan modunda çalıştırıyorum. Bir hava temizleyici kadar etkili bir temizlik yapmasa da yüzeylere düşen tozları azaltıyor net bir şekilde.
Öyle bir sistem için aslında klima hava çıkışına (Hatta girişe olursa belki klima sağlığı da korunur.) bir hepa filtre uygulanabilir diye düşünüyorum. Ancak üzerinde çalışılmış Ar-ge' si yapılmış birşey olmadığı için kesin yapılır diyemiyorum çünkü bu kez klima performansını etkiler, klimaya bir zarar verir, o riskleri araştırmak gerekir.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Öyle bir sistem için aslında klima hava çıkışına (Hatta girişe olursa belki klima sağlığı da korunur.) bir hepa filtre uygulanabilir diye düşünüyorum. Ancak üzerinde çalışılmış Ar-ge' si yapılmış birşey olmadığı için kesin yapılır diyemiyorum çünkü bu kez klima performansını etkiler, klimaya bir zarar verir, o riskleri araştırmak gerekir.
Klimaların teknolojik gibi gözüken aşırı ilkel çalışma mantıklarına zarar verebilmesi pek ihtimal dahilinde değil gibi gözüküyor. Sirkülasyon verimi düştüğünde ısı transferindeki ısı farkı artacağından total verim artar ve muhtemelen bu fark tehlikeli seviyelere gelemez.

İlkel mantığı algoritmik mantığa çevirip varsayımsal programlanmışsa risk faktörü doğabilir tabi. Atıyorum iç dış ısı farkı yerine 30 dakika şu devirde çalış gibi bir saçmalık yapabilir mesaili yazılımcılar 😂

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Klimaların teknolojik gibi gözüken aşırı ilkel çalışma mantıklarına zarar verebilmesi pek ihtimal dahilinde değil gibi gözüküyor. Sirkülasyon verimi düştüğünde ısı transferindeki ısı farkı artacağından total verim artar ve muhtemelen bu fark tehlikeli seviyelere gelemez.

İlkel mantığı algoritmik mantığa çevirip varsayımsal programlanmışsa risk faktörü doğabilir tabi. Atıyorum iç dış ısı farkı yerine 30 dakika şu devirde çalış gibi bir saçmalık yapabilir mesaili yazılımcılar 😂
Üstadım olur mu olur. Sonra bir yerine bir şey olur klimanın ondan sonra bahaneleri hazır olmasın. Biz bu kadar anlatıyoruz da bir ara AR-GE çalışanıyım diyen bir kişiyle konuşmuştum, soğutma sistemleri firmasında AR-GE çalışanıymış kendisi. Termodinamiğin kanunları ile ilgili bir konuda ortamda ciddi bir sessizlik olmuştu. 😂

İşin bir de diğer tarafı var. Normalde filtrasyon sistemlerinde söz konusu akışkanın (Hava, Gaz, Sıvı) akış hızı da filtrasyon performansına etki ettiği için belki o yönden de bir çalışma gerekebilir. Ancak sizin de bahsettiğiniz gibi denemekten zarar gelmeyecek gibi.

Geri
Üst Alt