Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,930
Merhaba İzmir'in tire ilcesindeyim .28/30 metre kare Mevcut salonum var Mitsubishi legendera 12000 BTU sogutumu
Merhaba,
Soğutmasınasoğuturr bundan şüpheniz olmasın.
odanın büyük klimanın küçük olmasının
2 sonucu olur.

1. klimanın kapasitesi düşük olması sebebiyle biraz daha uzun zamanda soğur.
2. Geç soğuma ve hacmin cihaza göre büyük olması nedeniyle enerji sarfiyatı artış olur.
(abartılacak artış olacağını sanmıyorum.)

A Çevrimdışı

AspavA

Yeni Üye
15 Ağu 2019
15
46
Teşekkürler.Peki bunun yerine ne alalım.
Hangi model kaçlık olmasilazim

Mitsubishi Enviro AP 16000 btu bu ürün nasıl ustam. İkisi kiyaslanirmi

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,930
Teşekkürler.Peki bunun yerine ne alalım.
Hangi model kaçlık olmasilazim

Mitsubishi Enviro AP 16000 btu bu ürün nasıl ustam. İkisi kiyaslanirmi
Bu serisi için fiyat aldınız mı.
Malum ME fiyatlarını internet ortamında paylaşmıyor bu sebeple takip etmekte zorluk çekiyoruz.

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
592
Merhaba,
Soğutmasınasoğuturr bundan şüpheniz olmasın.
odanın büyük klimanın küçük olmasının
2 sonucu olur.

1. klimanın kapasitesi düşük olması sebebiyle biraz daha uzun zamanda soğur.
2. Geç soğuma ve hacmin cihaza göre büyük olması nedeniyle enerji sarfiyatı artış olur.
(abartılacak artış olacağını sanmıyorum.)

s.a sota hocam adem helvacı hocam size bi sorum olacak

yazlıkta klimam beko 31830 modeli klima açtım çalıştı sabahtan kendi kendine kapandı ekranda ch 36 hatası verdi kaç kere denedim aç kapat yaptım düzelmedi salterden kapattım açtım düzeldi şimdi internete baktım bu hata kodu gaz eksilmesi yada gaz bitmesi gaz kaçağı olduğunda oluyor yazıyor doğrumudur

2 gündür ev içinde gece gaz kokusu koku vardı ama bulamadım klima gaz kaçağı olursa gaz koku yapıyor mu

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
s.a sota hocam adem helvacı hocam size bi sorum olacak

yazlıkta klimam beko 31830 modeli klima açtım çalıştı sabahtan kendi kendine kapandı ekranda ch 36 hatası verdi kaç kere denedim aç kapat yaptım düzelmedi salterden kapattım açtım düzeldi şimdi internete baktım bu hata kodu gaz eksilmesi yada gaz bitmesi gaz kaçağı olduğunda oluyor yazıyor doğrumudur

2 gündür ev içinde gece gaz kokusu koku vardı ama bulamadım klima gaz kaçağı olursa gaz koku yapıyor mu

Bu klima yanlış hatırlamıyorsam 410 gaz olmalı :alala

410 gazın bir kokusu vardır doğrudur, yine yanlış hatırlamıyorsam bu klimalar Aluminyum eşanjör kondansermiydi yoksa hafızam beni yanıltıyor mu sevgili Sota Sota ?

Yani delinme ve gaz kaçırma konusunu düşünüyorum ancak yine de daha erken gibi geldi bana.

CH36 arıza kodu hata odu aslında Vestellerdeki eski ER05 hatası gibi hep gaz kaçağı olarak yorumlanır ancak aslında bu kodlar her seferinde gazın kaçtığı veya olmadığı anlamına gelmez.

Aslınd abu kodlar sistemde gaz AKIŞININ olmadığını söylüyor zira gaz akış sensörü eğer sistemde soğutucu akışkanın yani gazın akışını hissetmezse sorun olarak algılar ve sistemi kapatır.

Haaa gaz akışının olmaması gaz olmamasından da kaynaklanır ve dolayısı ile gaz kaçağı teşhisini doğrular fakat tekrar ediyorum bu hata kodu illa ki gaz yok anlamına gelmiyor.

Sizin yapmanız gereken öncelikle enerjiyi kesip 10 dakika beklemek, sonra ürüne enerji verip soğutma modunda çalıştırıp dış ünitede kompresör kalkış yapıyor mu yani sesini duyabiliyor musunuz ona bakın,

Eğer yetişebileceğiniz yerde ise ince olan boruda azıcık da olsa soğuma hissediyor musunuz onu kontrol edin gelin bilgi verin devam edelim :ok

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
592
Bu klima yanlış hatırlamıyorsam 410 gaz olmalı :alala

410 gazın bir kokusu vardır doğrudur, yine yanlış hatırlamıyorsam bu klimalar Aluminyum eşanjör kondansermiydi yoksa hafızam beni yanıltıyor mu sevgili Sota Sota ?

Yani delinme ve gaz kaçırma konusunu düşünüyorum ancak yine de daha erken gibi geldi bana.

CH36 arıza kodu hata odu aslında Vestellerdeki eski ER05 hatası gibi hep gaz kaçağı olarak yorumlanır ancak aslında bu kodlar her seferinde gazın kaçtığı veya olmadığı anlamına gelmez.

Aslınd abu kodlar sistemde gaz AKIŞININ olmadığını söylüyor zira gaz akış sensörü eğer sistemde soğutucu akışkanın yani gazın akışını hissetmezse sorun olarak algılar ve sistemi kapatır.

Haaa gaz akışının olmaması gaz olmamasından da kaynaklanır ve dolayısı ile gaz kaçağı teşhisini doğrular fakat tekrar ediyorum bu hata kodu illa ki gaz yok anlamına gelmiyor.

Sizin yapmanız gereken öncelikle enerjiyi kesip 10 dakika beklemek, sonra ürüne enerji verip soğutma modunda çalıştırıp dış ünitede kompresör kalkış yapıyor mu yani sesini duyabiliyor musunuz ona bakın,

Eğer yetişebileceğiniz yerde ise ince olan boruda azıcık da olsa soğuma hissediyor musunuz onu kontrol edin gelin bilgi verin devam edelim :ok

hiç bu şekilde olmamıştı 2 gündür 2 kere oldu

2 kere kendi kendine sistemi kapattı açmaya çalışıyorum ch 36 hata verdi şalterden kapattım bekledim biraz şimdi çalışıyor

beko 31830 aa klima 2017 de aldık garantisini 7 yıl yaptırdım servisi aradım gelecekler yarına

410 gaz olandan

Aluminyum eşanjör kondanser beko 31830

komprösör kalkış yapıyor

Son düzenleme:
Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
hiç bu şekilde olmamıştı 2 gündür 2 kere oldu

2 kere kendi kendine sistemi kapattı açmaya çalışıyorum ch 36 hata verdi şalterden kapattım bekledim biraz şimdi çalışıyor

beko 31830 aa klima 2017 de aldık garantisini 7 yıl yaptırdım servisi aradım gelecekler yarına

410 gaz olandan

Aluminyum eşanjör kondanser beko 31830

komprösör kalkış yapıyor
Kompresör kalkış yapıyor ve soğutma yok ise tespitiniz doğru olabilir maalesef.
Bakalım delik nereden çıkacak (Kaçak)

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
592
Kompresör kalkış yapıyor ve soğutma yok ise tespitiniz doğru olabilir maalesef.
Bakalım delik nereden çıkacak (Kaçak)

soğutma yapıyor şimdi soğutmada sorun yok gibi gaz az kaçırsa bile soğutma yapar mı

birde gaz kokusu geldi 2 gündür geceleri evde baktım tüpten değil

ama 2 keredir bu sorun oluyor ch 36 hatası vermeye başladı

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
soğutma yapıyor şimdi soğutmada sorun yok gibi gaz az kaçırsa bile soğutma yapar mı

birde gaz kokusu geldi 2 gündür geceleri evde baktım tüpten değil

ama 2 keredir bu sorun oluyor ch 36 hatası vermeye başladı
Klimanın bağlı olduğu bir enerji monitörü var m bilmiyorum ancak, CH36 daha önce de yazdığım gibi soğutucu akışkanın devridaim yapmadığı veya sistemde devridaim yapacak akışkan olmadığı anlamına gelir.

Soğutma YAPMADIĞI dönemde kompresörden ses de gelmiyordur zira kompresör kalkış yapmıyordur, bunun ise sebebi kompresörü süren ITC IPM kart grubu olabilir.

Sistemde kaçak bir var bir yok olmaz. Sizin ürün soğutma yaptığına göre sistemde kaçak olasılığını ve akışkan yok düşüncesini eliyoruz.

Demek ki sizin akışkan sistemde belli durumlarda dönmüyor, o durum belki ürünün kendisi, belki de şebeke kaynaklıdır, bu noktadan sonrasını servis tespit eder artık.

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
592
Klimanın bağlı olduğu bir enerji monitörü var m bilmiyorum ancak, CH36 daha önce de yazdığım gibi soğutucu akışkanın devridaim yapmadığı veya sistemde devridaim yapacak akışkan olmadığı anlamına gelir.

Soğutma YAPMADIĞI dönemde kompresörden ses de gelmiyordur zira kompresör kalkış yapmıyordur, bunun ise sebebi kompresörü süren ITC IPM kart grubu olabilir.

Sistemde kaçak bir var bir yok olmaz. Sizin ürün soğutma yaptığına göre sistemde kaçak olasılığını ve akışkan yok düşüncesini eliyoruz.

Demek ki sizin akışkan sistemde belli durumlarda dönmüyor, o durum belki ürünün kendisi, belki de şebeke kaynaklıdır, bu noktadan sonrasını servis tespit eder artık.

s.a adem helvacı hocam nasılsın

servis geldi gaz ölçümü yaptı 7,40 çıktı gaz bar seviyesine baktı güzel sorun yok dedi ( 7,40 gaz seviyesi güzel mi sence )

hata dış üniteden karttan kaynaklı olur dedi ücretsiz garanti kapsamda dış ünitede kart değişecek

H Çevrimdışı

hardcrss

Aktif Üye
26 May 2021
136
33
Normalde klima konusu sürekli aktif olurdu neden değil? Hayat pahalılığı bu konuyu da mı vurdu? :)

Geri
Üst Alt