Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
B Çevrimdışı

bursamesut

Yeni Üye
8 Tem 2020
8
39
Merhaba. 2 ay önce aldığım beko 31825 18 btu klima ile ilgili yazıyorum. Iç ünite ve soğutma ile ilgili sorunumum yok fakat dis ünite gerçekten( tar tar tar) evin içine kadar ses yapıyor. Servisi kurulumdan sonra cagirdim normal diyor. Tecrübeli isimlerden tavsiye bekliyorum.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
17,593
Merhaba. 2 ay önce aldığım beko 31825 18 btu klima ile ilgili yazıyorum. Iç ünite ve soğutma ile ilgili sorunumum yok fakat dis ünite gerçekten( tar tar tar) evin içine kadar ses yapıyor. Servisi kurulumdan sonra cagirdim normal diyor. Tecrübeli isimlerden tavsiye bekliyorum.
Diş ünitenin farklı acılardan fotosunu atarmisiniz

Hadi Şahin Çevrimdışı

Hadi Şahin 

Aktif Üye
14 May 2018
153
Sota ustanın dediği çok doğru 24 lük klima Büyük gelir. Bende mecburiyetten 25 metre kare salonda 24 lük klima kullanıyorum. Klima ne kadar kendisini kıssada fanını düşürsede cihazın büyük geldiğini hissettiriyor. 24 lük almayın pişman olursunuz.
Merhaba. 24 lük aldım.
Beko prosmart 52425 siyah modeli. Bugün takmaya geldiler. Eskisini söktük. Hazırlık yapıyordu ki servis personeli gaz vakum muhabbeti açıldı.

R32 lere mecburen vakum yapmak zorundayız yoksa çalışmıyor dedi. O anda aldığım klimanın gazını kontrol etme ihtiyacı duydum. Biliyorum katalogda r32 yazıyor. kontrol edince rr410 olduğunu gördüm. Bu yüzden montajı yaptırmadım geri gönderdim.
Tabi bundan önce servis elemanına "18 lik yeter demişlerdi ama evin ve odanın durumundan dolayı 24lük aldım" dedim. O da normalde 18lik buraya bu m2 ye yeterli gelirdi fakat sizin odanız ince uzun ve üstü boş, (31m2) duvarlar çok sıcak. İyi ki 24lük almışsın, 18lik bu odada sürekli çalışır elektrik sarfiyatı da yalan olur demişti.

Bi de bu arçelik grubunda bakır kablo yok. Kalın alüminyum var. Bakır için kendiniz tedarik etmelisiniz dedi. Ama gerek yok bu montajdan hiçbir sıkıntı çıkmaz dedi hatta ustası ile de görüştük aynı şeyleri söyledi.

Şimdi ben önceden bakır kablo mu alayım yoksa bunların dediği gibi alüminyum mu kalsın.
Velhasıl gaz olayından sonra iptal ettim ama ekolojik 24lük yarın ya da perşembe gelecek.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Merhaba daha önce o alana 18ligin yeterli olacağını söylemiştim.
24luk gereğinden fazla büyük gelir.
Ama tercih yine size kalmış

En x boy x yükseklik x yalıtımsız ev katsayısı

9 x 3.5 x 3 x 200 = 18900btu

Yükseklik standart 2.7dir ama 3mt olarak aldım.
Sota Sota
Kafam iyice karıştı.
Servis bugün geldiğinde bu eve bu odaya iyiki 24lük almışsın dedi.
24lük nasıl bir faydasızlık sağlar yani olumsuz tarafları nedir?

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Merhaba. 24 lük aldım.
Beko prosmart 52425 siyah modeli. Bugün takmaya geldiler. Eskisini söktük. Hazırlık yapıyordu ki servis personeli gaz vakum muhabbeti açıldı.

R32 lere mecburen vakum yapmak zorundayız yoksa çalışmıyor dedi. O anda aldığım klimanın gazını kontrol etme ihtiyacı duydum. Biliyorum katalogda r32 yazıyor. kontrol edince rr410 olduğunu gördüm. Bu yüzden montajı yaptırmadım geri gönderdim.
Tabi bundan önce servis elemanına "18 lik yeter demişlerdi ama evin ve odanın durumundan dolayı 24lük aldım" dedim. O da normalde 18lik buraya bu m2 ye yeterli gelirdi fakat sizin odanız ince uzun ve üstü boş, (31m2) duvarlar çok sıcak. İyi ki 24lük almışsın, 18lik bu odada sürekli çalışır elektrik sarfiyatı da yalan olur demişti.

Bi de bu arçelik grubunda bakır kablo yok. Kalın alüminyum var. Bakır için kendiniz tedarik etmelisiniz dedi. Ama gerek yok bu montajdan hiçbir sıkıntı çıkmaz dedi hatta ustası ile de görüştük aynı şeyleri söyledi.

Şimdi ben önceden bakır kablo mu alayım yoksa bunların dediği gibi alüminyum mu kalsın.
Velhasıl gaz olayından sonra iptal ettim ama ekolojik 24lük yarın ya da perşembe gelecek.

Sota Sota
Kafam iyice karıştı.

Hocam evde yaşayan sizsiniz sonuçta 24 lük klima daha uygun olur serviste aynı görüşte diyorsanız doğrudur. Dediğim gibi ben 25 metre salonda 24 lük klima kullanıyorum. Fanı autoya alıp rüzgarı yere verirsiniz olur biter.

Bakır boru işine gelince hiç boşa para vermeyin aliminyum kalsın. Metresine 100 lira isterler 24 lük klimanın bakır borusu için.

Zaten önemli olan (bence) iç ve dış ünite deki materyalin bakır olması. Beko Arçelik grubu komple aliminyuma geçti sizin cihazında her yeri aliminyum. Borusuda bırakın aliminyum kalsın bence çok önemi yok borunun.
Bunlar benim nacizhane kıt bilgilerim yanlışım varsa bilen birisi düzeltsin.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
17,593
Merhaba. 24 lük aldım.

Sota Sota
Kafam iyice karıştı.
Klimalar yüksek fanda 10-12mt ileriye kadar
Rüzgarını rahatlıkla yollar.
Odanın uzun yada kare olması aman aman farklılık oluşturmaz.
Soğuk zeminden tavana doğru dolarak yükselir.
Hacım değişmediği için soğuma süreside değişmez.

24luk tercih etmenizin size ALIM maliyeti harici zararı olmaz.
Bunun yanında 24lugun hava sirkülasyonu daha yüksektir.

Keşke montaj kitide bakır olsa ama maliyet nedeniyle çoğu firma yanaşmıyor.

Ev sizin olduğu için bakır boruyu dusunebilirsiniz. (Olmazsa olmaz degildir)

Hadi Şahin Çevrimdışı

Hadi Şahin 

Aktif Üye
14 May 2018
153
Sota Sota
Son olarak hangi marka model ve servisi iyi olan klimayı önerirsiniz. Biliyorum çok soru sordum, hakkınızı helal edin. (Yer şanlıurfa servis için)

B Çevrimdışı

bursamesut

Yeni Üye
8 Tem 2020
8
39
Diş ünitenin farklı acılardan fotosunu atarmisiniz

20200709_120253b653c2164c85cde6.jpg
20200709_1202424132b4f6b729d41a.jpg

Son düzenleme:
Hadi Şahin Çevrimdışı

Hadi Şahin 

Aktif Üye
14 May 2018
153
Airfel (Daikin) , Arçelik-Beko, LG markaları için o bölgede servis sıkıntısı çekeceğini sanmıyorum.
Bugün çıktım klima avına. Toshiba-alarco, mitsubishi elektrik ve midea bayilerine girdim. Midea tam olarak bayi de değildi bu arada. Midea-bosch-LG-general-fujitsu vs markalar vardı.

Toshiba 18lik 8.500lira
Alarko 18lik 5600 lira
Mitsubishi elektrik hare 18lik 7750 lira
Mitsubishi elektrik enviro 18lik 8750 lira
Mitsubishi elektrik comfort 24lük 9500 lira
Midea 18lik model yoktu tek kalmıştı bilmiyorlardı hangi model olduğunu, 4700 lira
Dün de daikin n serisi 22Lik 8150 lira fiyat aldım.

Toshiba-alarko ve Mitsubishi tek bayi ve tek servis olarak çalışıyor. Daikin servisi daha fazla

Bizim mahallenin elektik dalgalanması çok olur. Sürekli 220v sabit gelmez.

ME 180v a Kadar çalışır dedi.

Siz ne dersiniz Sota Sota

R Çevrimdışı

Ronades

Yeni Üye
31 May 2019
29
30
Hocam ben Altus 1230 siparişi geçmiş bulunuyorum.Bir de bunun 1220 modeli var.1220 sanırsam daha eski bir modeli fakat bazı yorumlarda 1230’dan daha iyi olduğu belirtilmiş, siz hangisini tavsiye ediyordunuz? Sota Sota

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt