Klima kapasite hesabı

J Çevrimdışı

Jwin

Yeni Üye
6 Mar 2016
3
Arkadaşlar klima seçimi yaparken ihtiyaç olan kapasite hesaplamalarında çok çeşitli formüller kullanılmaktadır.Bu işin mühendislik tarafı ise bireysel klima kullanan tüketiciyi hiç bağlamaz bağlamaz aslında.Ben burada sizlere yıllarca kullandığım çok basit bir hesaplama yöntemini açıklayacağım.Bu güne kadar hiç yanıltmadı.

Klimalar da piyasa da anılan kapasite Btü olarak geçer genellikle. Btü İngiliz ölçü biriminde ısı gücünde kullanılan bir birimdir. Bizde kullanılmasının en büyük nedeni ise Türkiye 'ye ilk giren klimalar Amerikan dı ,bu nedenle btü yapıştı çıkmadı bir türlü dilimizden.Neden bunu söylüyorum derseniz ,şu an piyasada satılan bütün klima ürünlerinin fabrika çıkış kapasite ölçüm, değerlendirme,performans bilgileri aslında kw olarak ısı birimi kullanılmaktadır.Avrupa tamamen kw kullanıyor.Aslında bizim de artık kw a alışmamız gerekiyor.Şu an Erp standartlarındaki enerji verimlilik etiketleri tamamen bu ısı birimine göre düzenleniyor.

Btü/h olarak kapasite hesabımız;

İklimlendirme yapılacak olan alan değildir aslında ,hacimdir.Alan hesabına göre yapılan hesaplarda yükseklik 2,7 mt olarak ortala alınır.Benim hesabım hacim ,yani m3 olarak değerlendiriyoruz.

Küçük bir hatırlatma yapalım m3 değerini kullanılacak odanın ENİ x BOYU X YÜKSEKLİK =? olarak hesaplıyoruz.

Örnek odamız 3,5 mt ye 5,4 mt  yüksekliğimiz 2,7 mt.

3,5 x 5,4 =18.9 m2 olan alanımızı 2,7 yükseklikle çarpınca
18,9 x 2,7 = 51,03 m3 çıkıyor Hacim

Şimdi benim 3 değerim var hacim ile çarpan olarak;

160  katsayısı korunaklı,izalasyonlu, arakat,tek cephe dışa bakan oda.
180 katsayısı  arakat ,izalasyon olamayabilir,kşe olabilir ama güneş olan oda kuzeye bakmayan.
200 katsayısı  çatı veya altı boş (otopark,boş dükkan vs) arakat olup kuzey ve çift çephe dışa bakan vs.

Hacmimiz belli 51 m3
1.derece iyi düzey olan oda için kapasite  51 x 160 =  8 160 btü/h ihtiyaç
2.derece orta düzey olan oda için kapasite 51 x 180 = 9 180 btü/h ihtiyaç
3.derece kötü düzey olan oda için kapasite 51 x 180 = 10 200 btü/h ihtiyaç

Gelelim şimdi klima seçimine ne alacağız kapasite .

1. derece iyi düzeydeki yere kesinlikle 9 luk(9 000 btü/h) yeterli
2. derece orta düzeydeki yere 9 lukta olur 12 likte seçilebilir.İşin bu kısmı tecrübeler ve fiyat.
3. derece kötü düzeydeki yere ise kesinlikle 12 lik (12 000 btü/h) kapasite seçilmelidir.

Kw biri hesabına sonra devam edelim..

R Çevrimdışı

R.Hastası Delirıza

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Cvp: Klima kapasite hesabı

eski tip klimalar ile inverter klimalar arasında en az % kaç enerji, tüketim farkı vardır 

% 30 kesin daha az mı elektrik tüketim farkı olur

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri