Klima Araştırma, Değerlendirme ve Ev Planı Üzerinden Tavsiye Önerileri

E Çevrimdışı

esucsuz

Yeni Üye
10 Eki 2021
27
36
Öncelikle Herkese Selamlar ve Saygılar.

Böyle güzel platformların olması, bilgi alışverişi ve Tüketici korunmasına yönelik paylaşımların olması herkes gibi beni de mutlu ediyor.

Malum havaların ısınması nedeniyle ben de klima alma arifesindeyim ve araştırma içerisindeyim. Araştırmalarımdan daha bilgili ve tecrübeli arkadaşlarımızın olması sebebiyle görüşlerinizi almak isterim.

Bu konuyla ilgili birkaç firmanın ücretsiz keşif hizmeti ile isteğim ve olabilecekler konusunda fikir alışverişinde bulunarak; ihtiyacın karşılanmasına yönelik klimanın konacağı en iyi yerin tespitini gerçekleştirdim.

ÖZET:

Evde Bebek ve Annem olduğu ve klima hassasiyetimiz olduğu için maalesef odalara klima koyamıyoruz.

Evim bitişik nizam ve tek taraftan Güneş alıyor. Saat 14:00’ dan sonra çizdiğim taslakta görüleceği üzere sağ çaprazdan direk yatak odasına vurmakta ve yazın evin genel derecesini 26-30 C’ ye çıkarmakta. Klimaya ihtiyaç duyulacak saatler 11:00 – 23:00’ dır.

Asıl ısının kaynağı yatak odası olduğu için Klimayı; Yatak odasının yanında bulunan ve Koridora bakan ufak antreye konumlandıracağız ve oradan da koridor sonundaki oturma odası ve çocuk odasına doğru havanın dağılımını sağlayacağız. Malum bu şartlardan dolayı maalesef başka bir çözüm sağlayamamaktayım ki bu arada Kiracıyım.

Amacım yatak odasının serinleyerek normal ısıya erişmesi ve soğuk havanın tam anlamı ile olmasa da diğer odalara dağılarak sıcaklığın 3-4 C kırılmasıdır. Gece saatlerinde ve sabah saatlerinde evim bitişik nizam olduğu için doğal olarak serinlemektedir.

WhatsApp-Image-2024-04-20-at-01.16.59.jpg

EV BİLGİLERİ:

Bursa’da yaşıyorum.

Ev bitişik nizam.

Klima sadece soğutma amacı ile kullanılacaktır.

Tercih edilecek olan BTU 24.000’ dir.

Kağıt üzerinde gözüken soğutulacak alan 65,6 m2’ dir.

Ancak evimizin tavan yüksekliği standartlardan alçak olup 2,4 m’ dir.

KLİMA TERCİHİ:

Klima konusunda naçizane araştırmaları yaptım ancak bazı veriler firmaların sayfaları ile epey vb. platformlarda değişiklik gösterdiği için yanlış olabilir, hatam olduysa affola.

Bütçem 35.000-40.000 TL arasıydı ancak malum araştırdıkça daha iyisi oldukça fiyatlar yükseliyor ve sizin görüşleriniz, fiyat/performans oranı ile ekstra özelliklerin gerekliliği gibi durumlar ile belki bütçeyi biraz daha zorlamak durumda kalacağım.

Klima tercihim Inverter 24.000 BTU olacak.

Öncelik Kriterlerim Sırasıyla;

1- Garanti, Verimlilik, Servis, 4 Yönlü Üfleme (Dikey ve Yatay - Odaların konumu nedeniyle),

2- Uzak mesafe akışı (Daha ileriyi üfleme özelliği 10-15 metre - Odaların konumu nedeniyle), I Feel Kumanda (Kumandanın bulunduğu odaya göre derece ayarlama – Klimanın dar alana konumlanması ve sıcaklığın çabuk düşecek olması sebebiyle sensörün yeterli dereceye ulaştım diyerek klimayı durdurması ve diğer odalara yeterli soğuk havanın gitmeyecek olması), Nem giderme, Filtre özellikleri, Sessiz çalışma, Wifi

3- Windfree/Esintisiz Soğutma, Anlık tüketim, Tüketim sınırlandırma, Eko Modu, Kendi kendini temizleme

4- Yapay Zeka, 3D vb üfleme teknolojileri, Arıza Tespit

İncelediğim Ürünler:

DAYLUX DTXN71U / DTXN71N 24.000 BTU

Fiyat 38.800 TL / Garanti İç 2yıl-Motor 3 yıl / Gaz R410A / SEER 6.1 / İç dB 34-45 / Dış dB 60-65

Motor Teknolojisi 3D Inverter / Üfleme 2 Yönlü / Wifi Yok / Japonya ve Üretici Daikin

Artıları: Fiyat / Tüketici Memnuniyeti

Eksileri: Gaz R410A / * Üfleme 2 Yönlü / Wifi Yok / Servis ve sikayetvar.com yorumları

Not: *** DTXN71U / DTXN71N modeli ile arasındaki farkı bulamadım

KAİRA DTXR71E 24.000 BTU

Fiyat 35.000 TL / Garanti İç 2 yıl-Motor 3 yıl / Gaz R32 / SEER 6.1 / İç dB 36-45 / Dış dB 59-67

Motor Teknolojisi 3D Inverter / Üfleme 2 Yönlü / Wifi Var / Japonya ve Üretici Gree-Daikin

Artıları: Fiyat / Tüketici Memnuniyeti / Wifi Var

Eksileri: * Üfleme 2 Yönlü / Servis ve sikayetvar.com yorumları

TCL Elite 24 24.000 BTU

Fiyat 32.150 TL / Garanti 3 yıl / Gaz R32 / SEER 6.1 / İç dB 30-54 / Dış dB 57-67

Motor Teknolojisi Inverter / Üfleme 2 Yönlü / Wifi Var / Çin – Üretici TLC

Artıları: Fiyat / Tüketici Memnuniyeti * Üfleme 4 Yönlü / *I Feel Kumanda / Kendi Kendini Temizleme / *Sessiz / Wifi / Anlık Tüketim / Yapay Zeka / Eko Modu / Arıza Tespit

Eksileri: Servis

TCL T-PRO 24 24.000 BTU

Fiyat 40.000 TL / Garanti 3 yıl / Gaz R32 / SEER 6.5 / İç dB 31-58 / Dış dB 57-68

Motor Teknolojisi Smart Inverter / Üfleme 4 Yönlü / Wifi Var / Çin – Üretici TLC

Artıları: Fiyat / Tüketici Memnuniyeti * Üfleme 4 Yönlü / *I Feel Kumanda / Kendi Kendini Temizleme / Wifi / *Esintisiz Soğutma (Windfree) / Filtre Özellikleri / Anlık Tüketim / Yapay Zeka / 3D ve Duş Şeklinde Hava Akımı / Eko Modu / Arıza Tespit

Eksileri: Servis

SAMSUNG Windfree Premium Plus ***22.000 BTU

Fiyat 46.000 TL / Garanti İç 2 yıl-Motor 10 yıl / Gaz R32 / SEER 6.4 / İç dB 26-62 / Dış dB 54-68

Motor Teknolojisi Digital Inverter Boost / Üfleme 4 Yönlü / Wifi Var / Güney Kore – Üretici ?

Artıları: * Üfleme 4 Yönlü / *Uzak Mesafe Akışı 15 metre / Kendi Kendini Temizleme / *Sessiz / Wifi / *Esintisiz Soğutma (Windfree) / Filtre Özellikleri / Akıllı Göz Sensörü / Yapay Zeka

Eksileri: ***22.000 BTU / Fiyat / Servis ve sikayetvar.com yorumları / sık arıza şikayeti

SİGMA Plus SGM24INVDHB 24.000 BTU

Fiyat 44.160 TL / Garanti 2 yıl / Gaz R32 / SEER 7 / İç dB 29-47 / Dış dB 53

Motor Teknolojisi G10 Inverter / Üfleme 2 Yönlü? / Wifi Var / Türkiye – Üretici Gree

Artıları: Tüketici Memnuniyeti / *SEER 7 / *Sessiz / Kendi Kendini Temizleme

Eksileri: Fiyat / *Üfleme 2 Yönlü? / Dış Ünite Ses Şikayetleri / Garanti / Servis ve sikayetvar.com yorumları / sık arıza şikayeti

SİGMA Plus SGM24INVDMH 24.000 BTU

Fiyat 44.160 TL / Garanti 2 yıl / Gaz R32 / SEER 7.1 / İç dB 33-48 / Dış dB 59

Motor Teknolojisi G10 Inverter / Üfleme 2 Yönlü? / Wifi Yok / Türkiye – Üretici Gree

Artıları: Tüketici Memnuniyeti / *SEER 7.1 / Filtre Özellikleri / *Uzak Mesafe Akışı 15 metre / *I Feel Kumanda / Arıza Tespit

Eksileri: Fiyat / *Üfleme 2 Yönlü ? / *Wifi Yok / Dış Ünite Ses Şikayetleri / Garanti / Servis ve sikayetvar.com yorumları / sık arıza şikayeti

GREE PULAR 24.000 BTU

Fiyat 44.700 TL / Garanti 6 yıl / Gaz R32 / SEER 6.8 / İç dB 30-46 / Dış dB 57-65

Motor Teknolojisi G10 Inverter / Üfleme 4 Yönlü / Wifi Var / Çin – Üretici Gree

Artıları: Tüketici Memnuniyeti / *Garanti 6 Yıl /* Üfleme 4 Yönlü / *SEER 6.8 / *I Feel Kumanda / *Sessiz / Wifi / 3D Kavisli Çift Flap / Yukarıdan Aşağıya Soğutma / Kendi Kendini Temizleme / *sikayetvar.com çözüm sonuçları

Eksileri: Fiyat

GREE FAİRY ***30.200 BTU

Fiyat 52.100 TL / Garanti 6 yıl / Gaz R32 / SEER 7 / İç dB 33-48 / Dış dB 59-70

Motor Teknolojisi G10 Inverter / Üfleme 4 Yönlü / Wifi Var / Çin – Üretici Gree

Artıları: Tüketici Memnuniyeti / ***30.200 BTU / *Garanti 6 Yıl /* Üfleme 4 Yönlü / *SEER 7 / *I Feel Kumanda / Filtre Özellikleri / Wifi / 3D Kavisli Çift Flap / Kendi Kendini Temizleme / Arıza Tespit / *sikayetvar.com çözüm sonuçları

Eksileri: Fiyat

Tekrar dile getirmek isterim ki firmaların web siteleri, Google, epey vb. platformda ürünlerle ilgili bilgilerde farklılık olduğundan bazı veriler yanlış olabilir affola ve eğer hataları görürseniz ve düzeltmem için uyarırsanız sevinirim.

Değerli yorumlarınızı evimin krokisine göre; BTU değerlerine, 4 yönlü dikey ve yatay üflemeye, uzağa üfleme özelliğine, klima sıcaklık sensöründe oluşabilecek problemlere karşı i Feel kumanda gibi teknolojileri göz önünde bulunarak yorum yaparsanız sevinirim.

Yukarıdaki incelediğim klimalar dışında farklı öneriniz veya alternatifiniz varsa ona da çok sevinirim.

Şimdiden herkese çok teşekkür eder, iyi forumlar ve iyi günler dilerim.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,677
öncelikle klimayı kullandırma işi çözelim sonrasında model seçimine gireriz. Ben olsa 2 adet 12likle bu işi çözmeye çalışırdım çünkü tek noktadan bu alanı çözmeniz mümkün değil.

1. cihazı şekildeki gibi koridor başına koyup havayı çocuk-oturma odasına gitmesini sağlardım.
2. cihazı da mümkünse yatak odasına koyardım. 1. cihazla aynı hizaya.

WhatsApp-Image-2024-04-20-at-01.16.592bf212ad132f11fd.jpg

E Çevrimdışı

esucsuz

Yeni Üye
10 Eki 2021
27
36
öncelikle klimayı kullandırma işi çözelim sonrasında model seçimine gireriz. Ben olsa 2 adet 12likle bu işi çözmeye çalışırdım çünkü tek noktadan bu alanı çözmeniz mümkün değil.

1. cihazı şekildeki gibi koridor başına koyup havayı çocuk-oturma odasına gitmesini sağlardım.
2. cihazı da mümkünse yatak odasına koyardım. 1. cihazla aynı hizaya.

WhatsApp-Image-2024-04-20-at-01.16.592bf212ad132f11fd.jpg
Hocam öncelikle ilgine çok teşekkür ediyorum.
Maalesef kırmızı ile işaretlediğin yerde kiler kapısı var ve bitişik nizam olduğundan ve kirişler olduğunda o tarafa kesinlikle koyamıyoruz.
Biz de acaba 2 tane 12 bin lik mi dedik ama ücretsiz keşif için gelen arkadaşlar da olmaz dedi. Bebek ve annemden dolayı odalara koyayamamamız da cabası.
Mecbur bu yöntem üzerinden gidiyoruz.
Bitişik nizam da dış ünite için de sıkıntı oluyor.

Amacımız evin ısısını kırmak 26-27 C ye.

Klimaları yorumlarsan çok sevinirim; bu plan üzerinden hangisini almak daha avantajlı olur Sota Sota hocam?

Ya da alternatif bu fiyat aralığında önerebileceğiniz alternatif?

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,677
Hocam öncelikle ilgine çok teşekkür ediyorum.
Maalesef kırmızı ile işaretlediğin yerde kiler kapısı var ve bitişik nizam olduğundan ve kirişler olduğunda o tarafa kesinlikle koyamıyoruz.
Biz de acaba 2 tane 12 bin lik mi dedik ama ücretsiz keşif için gelen arkadaşlar da olmaz dedi. Bebek ve annemden dolayı odalara koyayamamamız da cabası.
Mecbur bu yöntem üzerinden gidiyoruz.
Bitişik nizam da dış ünite için de sıkıntı oluyor.

Amacımız evin ısısını kırmak 26-27 C ye.

Klimaları yorumlarsan çok sevinirim; bu plan üzerinden hangisini almak daha avantajlı olur Sota Sota hocam?

Ya da alternatif bu fiyat aralığında önerebileceğiniz alternatif?
Klimayı konumlandıracağın alan çok dar ve kısa, büyük makina o alanda randımanlı çalışmayabilir. Feel özelliği bu noktada elini güçlendirebilir.

Kaira ve Daylux çinli Midea üretimi. Satış ve servis hizmeti Daikin de. Makinalar stabil f/p ürün alınabilir.
Gree üretimi hiçbir makinayı alın,kullanın diyemem, çalışma algoritmasını beğenmiyorum
Samsung alüminyum klimayı ne alırım ne de tavsiye ederim.

TLC kompresör hariç diğer aksamları kendileri üretiyor. Makinalarını deneyimleme şansım olmadı.

Velhasıl alacağın cihaz bakacağın ilk özellik feel olmalı aksi taktirde sorun yaşarsın

E Çevrimdışı

esucsuz

Yeni Üye
10 Eki 2021
27
36
Klimayı konumlandıracağın alan çok dar ve kısa, büyük makina o alanda randımanlı çalışmayabilir. Feel özelliği bu noktada elini güçlendirebilir.

Kaira ve Daylux çinli Midea üretimi. Satış ve servis hizmeti Daikin de. Makinalar stabil f/p ürün alınabilir.
Gree üretimi hiçbir makinayı alın,kullanın diyemem, çalışma algoritmasını beğenmiyorum
Samsung alüminyum klimayı ne alırım ne de tavsiye ederim.

TLC kompresör hariç diğer aksamları kendileri üretiyor. Makinalarını deneyimleme şansım olmadı.

Velhasıl alacağın cihaz bakacağın ilk özellik feel olmalı aksi taktirde sorun yaşarsın

Anladım hocam, başta i feel özelliği diyorsun ve çok mantıklı. Acaba kumanda ne kadar uzaktan algılıyor onu öğrenmem lazım; örneğin oturma odasından algılar mı.

I feel özelliği TLC de var.
Sigmada da var ancak o da gree üretimi.
Gree de iptal.
Samsung ben de düşünmüyordum.

Geriye tek elimde TLC kaldı. Bununla ilgili tecrübelere ulaşmak gerekiyor o zaman.

Peki Sota Sota hocam TLC nin kompresörünü kim üretiyor bilginiz var mı?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,677
Anladım hocam, başta i feel özelliği diyorsun ve çok mantıklı. Acaba kumanda ne kadar uzaktan algılıyor onu öğrenmem lazım; örneğin oturma odasından algılar mı.

I feel özelliği TLC de var.
Sigmada da var ancak o da gree üretimi.
Gree de iptal.
Samsung ben de düşünmüyordum.

Geriye tek elimde TLC kaldı. Bununla ilgili tecrübelere ulaşmak gerekiyor o zaman.

Peki Sota Sota hocam TLC nin kompresörünü kim üretiyor bilginiz var mı?
Sizin için feel özelliği elzem olmayan modellere bakmayın bile, TLC model bazında araştırmak gerekir.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Tüketim açısından midea üretimi Airfel, daylüx, kaira vs bu cihazlar eğer yaz kış kullanacaksanız bunların yerine LG veya TCL alırsınız. (TCL de airfeldeki GMCC kompresörü kullanıyor diye biliyorum.) Ama amacınız sadece yazın kullanmak ise Airfel, daylüx, kaira, tcl en ucuzu hangisini bulursanız onu alın.

E Çevrimdışı

esucsuz

Yeni Üye
10 Eki 2021
27
36
Tüketim açısından midea üretimi Airfel, daylüx, kaira vs bu cihazlar eğer yaz kış kullanacaksanız bunların yerine LG veya TCL alırsınız. (TCL de airfeldeki GMCC kompresörü kullanıyor diye biliyorum.) Ama amacınız sadece yazın kullanmak ise Airfel, daylüx, kaira, tcl en ucuzu hangisini bulursanız onu alın.

Öncelikle size de teşekkür ediyorum Pitbull Pitbull hocam.

Sadece soğutma için kullanacağım.

Ancak evin yapısı ve konumlandıracağım yer doğrultusunda ki başka alternatifim yok; i feel özellikli kumanda ve 4 yönlü üfleme zaruri gözüküyor ideal kullanımım için ve bu özellikler maalesef airfel, kaira ve daylux markalarında yok.

Alternatif sadece tcl, sigma ve gree kalıyor. Bir de eca nın ecotech 24000 serisi var ancak eca nın da üreticisi kim ulaşamıyorum.

Sizin bu 4 marka içerisinde tercihiniz hangisinden yana olurdu ve tercih ettiğiniz markanın ne gibi avantajları olduğu konusunu cevaplarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,677

Ancak evin yapısı ve konumlandıracağım yer doğrultusunda ki başka alternatifim yok; i feel özellikli kumanda ve 4 yönlü üfleme zaruri gözüküyor ideal kullanımım için ve bu özellikler maalesef airfel, kaira ve daylux markalarında yok.

Alternatif sadece tcl, sigma ve gree kalıyor. Bir de eca nın ecotech 24000 serisi var ancak eca nın da üreticisi kim ulaşamıyorum.

Sizin bu 4 marka içerisinde tercihiniz hangisinden yana olurdu ve tercih ettiğiniz markanın ne gibi avantajları olduğu konusunu cevaplarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler
kurulacak alan çok dar ve kısa olduğu için 4 yöne salınımın esprisi yok hatta feel özelliği olmazsa randımanlı çalışmasına engel bile olur.

Öncelikle feel özelliği olan modelleri listeleyin.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43

TCL, Airfelin bir kaç özellik eklenmiş hali gibi denebilir. Kondanser, kompresör vs aynı tabi üretici değişiklik yaptıysa bilemiyorum. F/P olarak da TCL daha iyi olabilir. Bu markalarda genelde servis sorunu olabiliyor. Montaj vakum önemli.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,677
TCL, Airfelin bir kaç özellik eklenmiş hali gibi denebilir. Kondanser, kompresör vs aynı tabi üretici değişiklik yaptıysa bilemiyorum. F/P olarak da TCL daha iyi olabilir. Bu markalarda genelde servis sorunu olabiliyor. Montaj vakum önemli.
TLC klimalarını kendi topluyor. asıl önemli olan yazılımı nereden alıyorlar.

E Çevrimdışı

esucsuz

Yeni Üye
10 Eki 2021
27
36
Pitbull Pitbull ve Sota Sota hocam TCL servisi hakkında çok fazla kötü yorum var bilgi almak için arayayım çağrı merkezlerini dedim; çağrı merkezinin klimadan haberi yok, Bursa servislerine ulaşmak mümkün değil gerçekten doğruymuş.
Sanırım tek kalan ve pahalı olan Gree nin Fairy serisi

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Pitbull Pitbull ve Sota Sota hocam TCL servisi hakkında çok fazla kötü yorum var bilgi almak için arayayım çağrı merkezlerini dedim; çağrı merkezinin klimadan haberi yok, Bursa servislerine ulaşmak mümkün değil gerçekten doğruymuş.
Sanırım tek kalan ve pahalı olan Gree nin Fairy serisi
Bulunduğunuz yerdeki TCL bayilerine bir bakın isterseniz bir fiyat alın. Montajda vakum konularına dikkat ediyorlar mı?

Geri
Üst Alt