Kendinden Uydulu Cihazımda Sinyal Yok?

Kalenderadam Çevrimdışı

Kalenderadam

Aktif Üye
13 Eki 2018
203
40
Değerli arkadaşlar öncelikle selamlar saygılar. Burayı bir arkadaşımın önerisi üzerine buldum ve çok met etti inşallah sorunuma doğru bir cevap bulurum. Benim kendinden uydulu led tv de HD kanallar gitti çekmiyor ve normal SD diye tabir edilen yani HD olmayan kanallar çekmekte. Bazende kanallar komple gidiyor ve hiç çekmiyor. Ben de başka bir ( harici uyud alıcısı ) uydu alıcısıyla tv ye monta ettiğimde HD olmayan kanallar çekmekte. HD kanalları yada bütün kanalları izlemek için neler yapmalıyım. Aşağıda ki resimde tv deli sinyal kalitesi aceba sinyal kalitesi düşük olmasından kaynaklı olabilir mi?

IMG-0791.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Çanak anten ucundaki LNB ayarını, çanak anten yön ayarını ve kablo/kollektörleri kontrol edin.
Bence önce LNB merkezlemesine ve kollektör uçları kontrol edin.

Kalenderadam Çevrimdışı

Kalenderadam

Aktif Üye
13 Eki 2018
203
40
Çanak anten ucundaki LNB ayarını, çanak anten yön ayarını ve kablo/kollektörleri kontrol edin.
Bence önce LNB merkezlemesine ve kollektör uçları kontrol edin.
Öneriniz için teşekkürler hocam ucları kontrol ettim fakat LNB merkezleme derken nedemek istediğinizi anlamadım?

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
merhaba,
sinyal seviyeniz kendi dediğiniz gibi düşük, merkezi sistem kullanıyorsanız çoğu kişide aynı sorun vardır, eğer sadece sizdeyse merkezi sistem veya kablolarda sorun olabilir. Çanak size ait ise kaymış yada dönmüş olabilir çanak ayarı gerekebilir not lnb arızası da olabilir)

Kalenderadam Çevrimdışı

Kalenderadam

Aktif Üye
13 Eki 2018
203
40
merhaba,
sinyal seviyeniz kendi dediğiniz gibi düşük, merkezi sistem kullanıyorsanız çoğu kişide aynı sorun vardır, eğer sadece sizdeyse merkezi sistem veya kablolarda sorun olabilir. Çanak size ait ise kaymış yada dönmüş olabilir çanak ayarı gerekebilir not lnb arızası da olabilir)
Merkezi sistem kullanmıyorum yardımlarınızı göz önünde bulunduracağım teşekkürler

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
Kalenderadam Kalenderadam, eğer hem tvnin dahili uydusunda hemde bağladığınız harici uydu alıcıda HD kanalları izleyemiyorsanız sorun büyük ihtimalle sinyal seviyesi/kalitesinden kaynaklıdır.

aslında en mantıklısı ; menü tuşuna basıp 4725 tuşladıktan sonra diagnostice girerek factory reset atmak. uydu kurulumunu yeniden yapıp kontrol edin bence.

Kalenderadam Çevrimdışı

Kalenderadam

Aktif Üye
13 Eki 2018
203
40
Kalenderadam Kalenderadam, eğer hem tvnin dahili uydusunda hemde bağladığınız harici uydu alıcıda HD kanalları izleyemiyorsanız sorun büyük ihtimalle sinyal seviyesi/kalitesinden kaynaklıdır.

aslında en mantıklısı ; menü tuşuna basıp 4725 tuşladıktan sonra diagnostice girerek factory reset atmak. uydu kurulumunu yeniden yapıp kontrol edin bence.
Hocam bahsettiğiniz gibi yapmaktayım fakat bahsetiğim sorun tv de sık sık yaşanmaktadır. Bu sorun neden kaynaklanır bunun çözümünü arıyorum. Eğer değimiz gibi sorun kaynaklıysa uydunun konumu değişmesi gerekir diye düşünüyorum.

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
Kalenderadam Kalenderadam, uydu bağlantılarındaki vidalar zamanla gevşeme yapıyor. lnb kayabiliyor, önüne kuş vs... pisleyip lnb görüşü düşebiliyor, lnb bozulabiliyor vs... böyle olunca en ufak rüzgarlı havada bulutlanmada yağmur karda yayınlarda sıkıntı çıkıyor.

bu arada sorun çanak anten/lnb kaynaklı çıkmazsa ve televizyonunuzun garantisi varsa servis çağırın onlar ilgilensin, tvde değişmesi gereken parçalar olabilir :ok

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
Kalenderadam Kalenderadam, sinyal seviyesi eh işte ama kalite çok düşük kalitenin en az 70-80 aralığında olması lazım keza kalitede aynı seviyelerde olacak .

sizin çanak antene ulaşma şansınız varsa bir kurbağacık yada boru anahtarı alın birde camsil ve bez alın yanınıza. çanağın takıldığı borudaki oynar dirsekteki vidaları ve lnbnin vidalarını sıkın birazcık. camsil ve bezlede lnbnin yuvarlak ucunu ve çanağın içini güzelce silin fark edecektir mutlaka :ok

C Çevrimdışı

Cihan06

Aktif Üye
11 Eki 2018
97
Merhaba arkadaşlar tatil dolayısıyla iki haftadır evde yoktum döndüğümde üç TV den birisi çalışırken diğer ikisi çalışmıyor benim TV de uzun süre sinyal alınamadığından dolayı beklemeye geçmiştir diyor bunu nasıl düzeltirim birkaç günlük evden ayrılmalarda sürekli böyle mi olacak

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt