Kars'ta yaşayan yahut tanıdığı olan var mıdır ?

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Kars deyince herkes kaşar demiş ancak esas ünlü peyniri gravyerdir, pahalı ama muazzam aromalı bir peynir ?
Bak oda güzel bi ayrıntı, bi lezzetine baksak mı ?
Aslında çok meşhur değil bir nevi biz yurt dışındaki chezar peyniri kendimizie benzetmişiz alkol kullananlar bu peyniri çok sevebilir ama tadı ağır ve acı olduğu ben tercih etmiyorum kg en son 80 TL civarı idi buna bu kadar para verecegime 1kg taze 1 kg da 2 yıllık eskimiş kaşara para vermek daha mantıklı ? tabi benim için...
İlteriş o abide gravyer de mevcut

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Anekdot; geçen Kars'ta idim dolaştım biraz tadına bakmak istediğinizde parça koparıp veriyorlar sonra diyorsun abi bundan tart , 800 TL alışveriş yaptım bir nevi bütün peynir ve kaşarlara baktım bu alışverişe rağmen kardeşim gravyer çok pahalı ondan kesmem dedi ? bende ver 200 Gr dedim bıçak kalınlığında bir kaşar di. Pek sarmadı beni ???
Ayrıca İlteriş bak taze kaşar var birde göbek kaşar var (göbek kaşar taze kaşarın ortadır), muhakkak göbek kaşar denenmelidir ? kaşarın en tatlı kısımlarından biridir.

İlteriş Yılmaz Çevrimdışı

İlteriş Yılmaz 

Süper Üye
18 Eyl 2020
698
Anekdot; geçen Kars'ta idim dolaştım biraz tadına bakmak istediğinizde parça koparıp veriyorlar sonra diyorsun abi bundan tart , 800 TL alışveriş yaptım bir nevi bütün peynir ve kaşarlara baktım bu alışverişe rağmen kardeşim gravyer çok pahalı ondan kesmem dedi ? bende ver 200 Gr dedim bıçak kalınlığında bir kaşar di. Pek sarmadı beni ???
Ayrıca İlteriş bak taze kaşar var birde göbek kaşar var , muhakkak göbek kaşar denenmelidir ? kaşarın en tatlı kısımlarından biridir.
?? Eyvallah abi, teşekkürler ??

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Aslında çok meşhur değil bir nevi biz yurt dışındaki chezar peyniri kendimizie benzetmişiz alkol kullananlar bu peyniri çok sevebilir ama tadı ağır ve acı olduğu ben tercih etmiyorum kg en son 80 TL civarı idi buna bu kadar para verecegime 1kg taze 1 kg da 2 yıllık eskimiş kaşara para vermek daha mantıklı ? tabi benim için...
İlteriş o abide gravyer de mevcut
Yapma fikoloji kardeşim sen sevmeyebilirsin de gravyer dünya çapında ilk 10 peynir arasına girer zaten Kars'ta bulunmadı, oraya zamanında gelen yabancılar tarafından yapılmış sonra da devam etmiş, ağız tadına bir şey demem ama cheddar ile ilgisi yok yapı olarak ?

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Screenshot_20200919-18494789c0a043d0b0bd37.png

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri