Deneyim Karavan Yaşamından Tecrübeler

vanosfer Çevrimdışı

vanosfer 

Aktif Üye
17 Ocak 2019
289
Merhaba.
Yeni video yükledik.
Link:

Bu kez seyahat, gezi değil de bir ürün ve kullanıcı tecrübesi.

Karavanda tam zamanlı yaşamaya başladıktan bir süre sonra bir takım arayışlar için girdik. Havalı süspansiyon(Air Suspension) bunlardan biriydi.

Nasıl olur olmaz derken, aracı kullandıkça buna gereklilik duyduğumuzu fark ettik. Zaman zaman engebeli yollarda depoların sürtme ihtimali endişe veriyordu.

Aracın makasları neredeyse düze yakındı. Kendi körüğü zaten iş yapmıyor, dolayısıyla amortisörler gereğinden fazla yüke maruz kaldığı gibi, kasislerde oluşan şok, lastiklere bindiği için lastiğin de ömrü kısalıyordu.

Yerli bir firma olması, montajının kolay olması, sürüş rahatlığı ve saydığımız endişeleri gidereceği beklentisiyle,

OnAir Suspension firmasından, Turhan Bey'den havalı süspansiyon takımı temin ettik.
Temin ettik derken, bir karavancı, karavanını satınca, bir kaç kez kullanma şansı bulduğu körükleri satacağını Turhan Bey'e iletmiş. şansımıza o sıra da biz denk geldik.
Körükleri aldık, eksikleri Turhan Bey'den temin ettik.

Aldığımız süspansiyon setinin satış linkini de paylaşalım:

Öyle mutlu olduk, sormayın.
İlk fırsatta montajı tamamladık.
Montaj videomuz o günlerde hazırdı ama kullanıcı tecrübesi birikmesi amacıyla, bugünlere sakladık bu videomuzu.

Şimdi gelin,
Neden OnAir havalı süspansiyon tercih ettik,
Kullanıcı tecrübelerimiz neler,
Montaj nasıl yapılır,
Montaj sırasında nelere dikkat edebiliriz beraber izleyelim.

Ürün satış ve satış sonrası destek hizmeti için OnAir Suspension firmasına ve Turhan Bey'e teşekkür ederiz.

Karavan yaşamımızdan videolar için Vanosfer'i takip etmeyi unutmayın.

İyi seyirler. #Vanosfer #Karavan
#Vanlife #airsüspansiyon #havalısuspansiyon #airsuspension #OnAir

Air_Suspansiyon_Video.jpg

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Merhaba.
Yeni video yükledik.
Link:

Bu kez seyahat, gezi değil de bir ürün ve kullanıcı tecrübesi.

Karavanda tam zamanlı yaşamaya başladıktan bir süre sonra bir takım arayışlar için girdik. Havalı süspansiyon(Air Suspension) bunlardan biriydi.

Nasıl olur olmaz derken, aracı kullandıkça buna gereklilik duyduğumuzu fark ettik. Zaman zaman engebeli yollarda depoların sürtme ihtimali endişe veriyordu.

Aracın makasları neredeyse düze yakındı. Kendi körüğü zaten iş yapmıyor, dolayısıyla amortisörler gereğinden fazla yüke maruz kaldığı gibi, kasislerde oluşan şok, lastiklere bindiği için lastiğin de ömrü kısalıyordu.

Yerli bir firma olması, montajının kolay olması, sürüş rahatlığı ve saydığımız endişeleri gidereceği beklentisiyle,

OnAir Suspension firmasından, Turhan Bey'den havalı süspansiyon takımı temin ettik.
Temin ettik derken, bir karavancı, karavanını satınca, bir kaç kez kullanma şansı bulduğu körükleri satacağını Turhan Bey'e iletmiş. şansımıza o sıra da biz denk geldik.
Körükleri aldık, eksikleri Turhan Bey'den temin ettik.

Aldığımız süspansiyon setinin satış linkini de paylaşalım:

Öyle mutlu olduk, sormayın.
İlk fırsatta montajı tamamladık.
Montaj videomuz o günlerde hazırdı ama kullanıcı tecrübesi birikmesi amacıyla, bugünlere sakladık bu videomuzu.

Şimdi gelin,
Neden OnAir havalı süspansiyon tercih ettik,
Kullanıcı tecrübelerimiz neler,
Montaj nasıl yapılır,
Montaj sırasında nelere dikkat edebiliriz beraber izleyelim.

Ürün satış ve satış sonrası destek hizmeti için OnAir Suspension firmasına ve Turhan Bey'e teşekkür ederiz.

Karavan yaşamımızdan videolar için Vanosfer'i takip etmeyi unutmayın.

İyi seyirler. #Vanosfer #Karavan
#Vanlife #airsüspansiyon #havalısuspansiyon #airsuspension #OnAir

Air_Suspansiyon_Video.jpg
Öncelikle hayırlı olsun. Güle güle ve konforla kullanın. Yalnız benim işin mevzuat kısmıyla ilgili bir sorum olacak;

Uzun zamandır hafif ticari araç kulandığım için konforu arttırmak adına böyle bir sistem düşünüyorum. Ancak işin araç muayenesi kısmı ciddi anlamda düşündürüyor. Normalde muayene öncesi sök tak konusunu duydum ama acaba projelendirme, ruhsata işletme v.b. konularla ilgili bir detay bilgi var mıdır?

Bir hatamdan dolayı küçük bir düzeltme yapmak istiyorum. (Videonun tamamını izlemeden yazdığım için özür dilerim.)
Aracın orijinal süspansiyonuna müdahale olmamış ya da çıkartılan bir parça olmamış görünüyor. Araç makaslı olduğu için sistem buna izin veriyor. Bizim araçlarda (Fiorino) arka süspansiyonda sabit denge çubuğu sistemi olduğu için ( Derken bir ampul yandı. :) Neyse cümlemi bitireyim, ampul konusuna sonra değineceğim.) aynı şekilde mevcut sisteme dokunmadan bir uygulama yapılabilir mi?

Son düzenleme:
vanosfer Çevrimdışı

vanosfer 

Aktif Üye
17 Ocak 2019
289
Öncelikle hayırlı olsun. Güle güle ve konforla kullanın. Yalnız benim işin mevzuat kısmıyla ilgili bir sorum olacak;

Uzun zamandır hafif ticari araç kulandığım için konforu arttırmak adına böyle bir sistem düşünüyorum. Ancak işin araç muayenesi kısmı ciddi anlamda düşündürüyor. Normalde muayene öncesi sök tak konusunu duydum ama acaba projelendirme, ruhsata işletme v.b. konularla ilgili bir detay bilgi var mıdır?

Bir hatamdan dolayı küçük bir düzeltme yapmak istiyorum. (Videonun tamamını izlemeden yazdığım için özür dilerim.)
Aracın orijinal süspansiyonuna müdahale olmamış ya da çıkartılan bir parça olmamış görünüyor. Araç makaslı olduğu için sistem buna izin veriyor. Bizim araçlarda (Fiorino) arka süspansiyonda sabit denge çubuğu sistemi olduğu için ( Derken bir ampul yandı. :) Neyse cümlemi bitireyim, ampul konusuna sonra değineceğim.) aynı şekilde mevcut sisteme dokunmadan bir uygulama yapılabilir mi?
Selamlar, teşekkür ederiz.
Normalde makasların ortasında takoz mevcut bu araçlarda. Ancak genel manada aracın yüklü olması ve takozun genel olarak işlevinin düşük olması makaslara yük bindiriyor. Hatta makaslar yetmiyor, lastiklere biniyor kasislerde falan şok. O nedenle takoz çıkarılıp aynı yerine bu havalı körükler takılıyor.
Muayeneden biz geçtik sıkıntısız ancak kalan da olabiliyor tabi.
Firmaya geçenlerde biri sormuş ve aldığı yanıt, projelendirme yapılırsa muayenede sorun olmayacağı olmuş. Proje veya değil, montajı kendimiz yaptığımızdan biliyoruz ki, yılda bir defa bir saat sök-tak için ayrılır bunca fayda varken.
Denge çubuklarıyla ilgili bir bilgim yok açıkcası. Yani, takoz çıkar, onu yerine bir sistem uygulanıyorsa ancak o gelir aklıma.

vanosfer Çevrimdışı

vanosfer 

Aktif Üye
17 Ocak 2019
289
Uzun zaman oldu foruma yazmayalı,
Tekrar merhaba.

Gürcistan'da Batum'daydık en son. Karavanda tam zamanlı yaşama başlamadan, özel okulda öğretmenlik yaptığımız dönemden içimizde kalan "Orman Okulu: Doğada Öğreniyorum" eğitimine katılmak için Aralık 22 civarı Türkiye'ye döndük.
Sınırda bir sürpriz yaşadık. 3.5 ay Gürcistan'da kalınmaması gerekiyormuş, öğrenmiş olduk. Karavanla 90 gün üstü kaldığımız her gün için 50 Lari ceza ödedik. Güzel mi güzel bir, acı mı acı bir anı oldu bizim için. O kadar sorduk ettik araştırdık ama herhangi bir bilgi bulamamaştık bu duruma dair Gürcistan'a gelmeden evvel.
Bozulan moralle bastık geldik Bursa'ya. Burada gümrükteki ceza, eğitime dair ve muhtelif masraflarımız için bir süre bir işte çalışmaya başladık.

Ocak başında başladığımız işlerimizde Sevda aynı şekilde devam ediyor. Ben ilk başladığım yerden ayrılıp, ikinci iş yerime geçtim: parke satış ve teslimat.

İşlerimiz şimdilik yolunda gidiyor. Her ne kadar 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramımızda çalışsak da... Bu vesileyle tüm emekçilerin bayramını kutlarız.

Bir yandan Sevda pilates eğitmeni de olma yolunda. İlgili federasyonun resmi eğitimini tamamladı ve şimdiden 1. kademe antrenörlük seviyesine erişti. Profesyonel olarak özel ve resmi kurum eğitimleri alarak kendini geliştirmeye devam ediyor. Maşallah, başarılı da .

Karavanda yaşam da devam ediyor.
Bakmayın öyle, iş güç dedik diye karavan yaşamını bırakmadık.
Nilüfer'de devam ediyoruz işlerimize yakın bir noktadaki karavanımızda yaşamaya.

Uzun süredir yazmayınca bir kaç şey aktarmak istedim

Şimdilik böyle.

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,714
Uzun zaman oldu foruma yazmayalı,
Tekrar merhaba.

Gürcistan'da Batum'daydık en son. Aralık 22 civarı, karavanda tam zamanlı yaşama başlamadan, özel okulda öğretmenlik yaptığımız dönemden içimizde kalan "Orman Okulu: Doğada Öğreniyorum" eğitimine katılmak için Türkiye'ye döndük.
Sınırda bir sürpriz yaşadık. 3.5 ay Gürcistan'da kalınmaması gerekiyormuş, öğrenmiş olduk. Karavanla 90 gün üstü kaldığımız her gün için 50 Lari ceza ödedik. Güzel mi güzel bir, acı mı acı bir anı oldu bizim için. O kadar sorduk ettik araştırdık ama herhangi bir bilgi bulamamaştık bu duruma dair Gürcistan'a gelmeden evvel.
Bozulan moralle bastık geldik Bursa'ya. Burada gümrükteki ceza, eğitime dair ve muhtelif masraflarımız için bir süre bir işte çalışmaya başladık.

Ocak başında başladığımız işlerimizde Sevda aynı şekilde devam ediyor. Ben ilk başladığım yerden ayrılıp, ikinci iş yerime geçtim: parke satış ve teslimat.

İşlerimiz şimdilik yolunda gidiyor. Her ne kadar 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramımızda çalışsak da... Bu vesileyle tüm emekçilerin bayramını kutlarız.

Bir yandan Sevda pilates eğitmeni de olma yolunda. İlgili federasyonun resmi eğitimini tamamladı ve şimdiden 1. kademe antrenörlük seviyesine erişti. Profesyonel olarak özel ve resmi kurum eğitimleri alarak kendini geliştirmeye devam ediyor. Maşallah, başarılı da .

Karavanda yaşam da devam ediyor.
Bakmayın öyle, iş güç dedik diye karavan yaşamını bırakmadık.
Nilüfer'de devam ediyoruz işlerimize yakın bir noktadaki karavanımızda yaşamaya.

Uzun süredir yazmayınca bir kaç şey aktarmak istedim

Şimdilik böyle.
uzun süredir foruma giriş yapmadığını farkettim. Bir sürede daha gitmeseydin sistem üzerinden mail atacaktım.

Iyi olmanıza sevdim. Yediğiniz cezanın gerekçesi nedir.

vanosfer Çevrimdışı

vanosfer 

Aktif Üye
17 Ocak 2019
289
heralde yaklaşık 10bin tl ceza ödediniz.
Maalesef... Fena sarstı bizi.

Herkese merhaba.

Karavanda tam zamanlı yaşama dair daha önce bahsetmiş olduğum bir çekim vardı, Ağustos ayında bahsetmiştim, aylar sonra TRT 1'de program başladı ve bu hafta cumartesi günü saat 11.30'da TRT 1'de tanıdık bir yüze denk gelebilirsiniz. :bye

Bölümün fragmanını hesabımızda paylaştık.

Cumartesi saat 11.30'da TRT 1'de görüşmek üzere. 🤩

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,714
Maalesef... Fena sarstı bizi.

Herkese merhaba.

Karavanda tam zamanlı yaşama dair daha önce bahsetmiş olduğum bir çekim vardı, Ağustos ayında bahsetmiştim, aylar sonra TRT 1'de program başladı ve bu hafta cumartesi günü saat 11.30'da TRT 1'de tanıdık bir yüze denk gelebilirsiniz. :bye

Bölümün fragmanını hesabımızda paylaştık.

Cumartesi saat 11.30'da TRT 1'de görüşmek üzere. 🤩
İş dönüşü olduğu için o saatte büyük ihtimal uyuyor olurum ama yayına bir şekilde ulaşırım.

Geri
Üst Alt