Kalorifer Peteği Radyatör Marka Tavsiyesi

K Çevrimdışı

kamersah 

Aktif Üye
8 Mar 2018
180
Arkadaşlar evime petek taktıracağım. Çok şükür tek eksiğim petek ve parke kaldı. Parkemi aldım ama peteklerin montajından sonra yaptıracağım. Her gelen usta ortalığı dağıtıp öyle gidiyor çünkü. Bari parkeler batmasın. Gelelim konumuza. Kombi olarak Demirdöküm nitromix p24 aldım. Evdeki petek uzunluğu havlupan ile birlikte yaklaşık 9 m civarında. Marka olarak ECA ve Demirdöküm plus arasında kaldım. ECA metresi 260 tl civarında Demirdökümse 295 tl fiyat verdiler.
Demirdökümde petek içindeki kanalların daha sıkışık ve fazla olduğunu bu yüzden ısı verimliliğinin yüksek olduğunu söyledi satıcı.Satıcı aynı zamanda montajıda yapacak. Bunu söyleyen satıcı olunca insan ister istemez şüpheyle bakıyor. Köşe vanaları içinse kalde marka alayım diyorum sonuçta ısıtmada çokda bir görevi yok iş görsün yeter. Çünkü ECA ya da Demirdöküm marka olunca adet fiyatı 25 tl civarı ama kalde olunca 10tl.
Sizlerin tavsiye ve tecrübelerinizi rica ediyorum.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
demirdöküm plus tavsiye ederim.

ben tip 33 aldım kendim taktım memnunum.

IMG-20191118-WA003213f3556f080bd3c4.jpg
IMG-20191118-WA0029ecfef4da2de4f1cc.jpg
IMG-20191118-WA00289649a06e24df3e1e.jpg
IMG-20191119-WA0035d91944661328a44e.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Petekler garanti dahilinde ücretsiz takılmıyor muymuş?
Termostatik vana almayacaksanız eğer vanaların ayarını kendiniz yapmanız lazım. Yani verim için her vanayı aynı seviyede açmamanız lazım benim bildiğim.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Petekler garanti dahilinde ücretsiz takılmıyor muymuş?
Termostatik vana almayacaksanız eğer vanaların ayarını kendiniz yapmanız lazım. Yani verim için her vanayı aynı seviyede açmamanız lazım benim bildiğim.
yok hocam hiçbir markada öyle bir hizmet yok.

ayrıca vana da çıkmıyor sadece bir tane kör tapa ve askı saçları çıkar.

bende vanalar vardı petekleri büyüttüm sadece ama diğer odalara termo vanalarıda kendim taktım.

Elimden geliyor şükür ama zor işler hele bu petekler teki 97 kiloydu 3 arkadaş zor taşıdık ve taktık.

montajına tane başı 100 lira istiyorlar haklılarda ustalar.Normal petekler i eşimle taktık kolay.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
yok hocam hiçbir markada öyle bir hizmet yok.

ayrıca vana da çıkmıyor sadece bir tane kör tapa ve askı saçları çıkar.

bende vanalar vardı petekleri büyüttüm sadece ama diğer odalara termo vanalarıda kendim taktım.

Elimden geliyor şükür ama zor işler hele bu petekler teki 97 kiloydu 3 arkadaş zor taşıdık ve taktık.

montajına tane başı 100 lira istiyorlar haklılarda ustalar.Normal petekler i eşimle taktık kolay.

Petekler arası farkı ödemeye değer mi bilmiyorum, ya ucuz petek + termostatik vana ya da iyi petek + ucuz vana seçeneği görünüyor.:bilmiyom
Yani ben ECA peteği seçsem yanına termostatik vana alır demirdöküm petek maliyetine getirirdim işi. :kiskis
Tabi işçiliği katmadım içine.
Bir de bunun verim tarafı var tabi, termostatik vanalar ne kadar verim sağlıyor bilmiyorum.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
tercih meselesi.ayrıca kollektör mobil sistem varsa dediğine gerek yok kısıp ayarlama dediğiniz reglaj ayarı.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Onu biliyorum da, reglaj işinde petekteki vanadan bir farkı var mı? Onu merak ettim.
Reglaj zaten bir kere yapılmıyor mu? :hmm

yani tabi kollektörde olsa bir nebze en baştaki ve en sonradi peteğe fazla su gidiyor.Kollektörden kıstım bende.Aşırı ısınan petek varsa konfor ısınıza göre bir veya değişiklik isterseniz istediğimiz kadar yapılıyor .

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
yani tabi kollektörde olsa bir nebze en baştaki ve en sonradi peteğe fazla su gidiyor.Kollektörden kıstım bende.Aşırı ısınan petek varsa konfor ısınıza göre bir veya değişiklik isterseniz istediğimiz kadar yapılıyor .

Muhtemelen sistemin sonundaki petekten dönüş daha yavaş olduğu için sıcak su petekte fazla kalıyor olabilir.
İlk petekte de su ilk oraya geldiği için fazla ısınıyor olabilir.

Tabi konuyu açan üyemizin evinde tesisat nasıl onu da bilmiyoruz. Belki mobil sistem değildir. :sirit

K Çevrimdışı

kamersah 

Aktif Üye
8 Mar 2018
180
Arkadaşlar benim sistem havlupan dahil 8 petekten oluşan toplam 9.20 m uzunluğa sahip olan mobil sistem. Yani kombiden çıkış kollektöre oradanda her peteğe ayrı. İlk tesisatı yapan usta aynı zamanda peteklerin de montajını yapacak. Onun şöyle bir montaj tarzı var ki araştırmalarıma göre böyle yapan baya usta var. Peteğin her iki vanasını da alttan bağlıyor. Böyle daha iyi ısıtıyor diyor. Doğruyu söylemek gerekirse evdeki diğer 2 katta ısınmayan petek sorununu bu şekilde yaparak çözdü. Oturanlar çok memnun. Benim petekleri de aynı şekilde yapacağını söylüyor. Konuya geri dönecek olursak;
Termostatik vana olayı kafamı çok kurcalıyor doğrusu. Almalı mıyım yoksa direk termostat mı almalıyım bilemiyorum. Bir arkadaşın dediği gibi ECA Termostatik vana mı tercih etmeliyim?

İnsanın elinden gelmesi güzel. Benimde montaj yapılırken izlemek elimden geliyor. :hihi
Tip 33 ne oluyor ki farkı ne?
demirdöküm plus tavsiye ederim.

ben tip 33 aldım kendim taktım memnunum.

IMG-20191118-WA003213f3556f080bd3c4.jpg
IMG-20191118-WA0029ecfef4da2de4f1cc.jpg
IMG-20191118-WA00289649a06e24df3e1e.jpg
IMG-20191119-WA0035d91944661328a44e.jpg

Diridiri06 Çevrimdışı

Diridiri06 

Süper Üye
7 Eki 2019
519
33
Alt baglantı mantıklı ama onun için petek boyu önemli sanırım belli boylardaki petekler alttan baglandıgı zaman verim alınıyor

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri