Kalorifer borusuna, daire içinde izolasyon

Emsanator Çevrimdışı

Emsanator 

Yeni Üye
19 Kas 2021
36
Merhaba,

Yıllık kombi ve tesisat temizliği için yapılan çalışmada, ilgili kişinin kombiden kollektöre doğru uzanan soğuk ve sıcak kalorifer borusunun uzun olduğunu, borudaki ısının, kollektöre gidene kadar bir miktar düştüğünü, mevcut borularının yenilenmesi (borular henüz 3-4 senelik) ve izolasyonlu boru ile değiştirilmesini önerdi, bu değişim gerçekten gerek var mı, ısı kaybı bu yüzden mi var?

Ayrıca, boru değişimi maliyeti 350-400 TL

Aşağıda boru yolunun şemasını çizmeye çalıştım.

Teşekkür ederim.

Emsanator Çevrimdışı

Emsanator 

Yeni Üye
19 Kas 2021
36
Benim evdeki tesisat da bu şekilde .Fayans altından gidiyor pek ısı kaybı söz konusu değil hatta koridor da petek yok koridorada faydası oluyor.

Kombiden, kollektöre doğru açıkta boru gidiyor, kollektörden ise odalara yer altından gidiyor. Bu durumda, açıkta olan boruların izolasyonlu boru ile değiştirilmesi gerek yok öyleyse, sizce?

Sadece balkondaki borular izolasyonlu boru ile değiştirilse yeterli sanırım.

Emsanator Çevrimdışı

Emsanator 

Yeni Üye
19 Kas 2021
36
Boru dışına klima borularında kullanılan izolasyon malzemesinden sarabilirsin çok gerekli olursa

Daha önceleri bir sorun hissetmiyordum ama servisin önerisi aklıma takıldı. Anlaşılan pek gerekli bir işlem değil gibi görünüyor, sadece balkon borularını değiştirsinler yeterli sanırım. İlginiz için size ve TEKNOwest TEKNOwest 'e teşekkürler.

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,457
49
Daha önceleri bir sorun hissetmiyordum ama servisin önerisi aklıma takıldı. Anlaşılan pek gerekli bir işlem değil gibi görünüyor, sadece balkon borularını değiştirsinler yeterli sanırım. İlginiz için size ve TEKNOwest TEKNOwest 'e teşekkürler.
Hocam balkonda sadece boruların görünen kısmına (kombiden şap a kadar) gri boru izolasyonu uyguladım akşam görsel paylaşırım

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,052

Sorunu tam yazmamışınız , sorun nedir ?
Temizlikten sonra ısınma sorunumu yaşıyorsunuz ?

Kombiden kollektöre doğru uzanan soğuk ve sıcak kalorifer borusunun çapı önemli ?
Pompanın kademesi , basınç vs gibi ( daha önce sorun yoktu diyorsunuz )

Temizlikten sonra ısınma sorunumu yaşıyorsanız ,
Filitreleri yeniden kontrol edilmeli . tesisatın havası alınmalı .

Kombi tesisattan ayrılıp temizlik temizlik yapılmalıdır .
Temizlik ilaçlı yapıldı ise uzun zaman sürmeli yıkama durulama
Tam işlemler yapılmadı ise ilaç tüm tesisata zarar verir ve paslanma ve delikler oluşabilir .

Boru kılıfı balkona yapmanız iyi olur ( donma sorunu vs ısı kaybı ) , mutfak çok istiyorsanız ?

1585.png

1585924438_ek_muf.png

Emsanator Çevrimdışı

Emsanator 

Yeni Üye
19 Kas 2021
36
Hocam balkonda sadece boruların görünen kısmına (kombiden şap a kadar) gri boru izolasyonu uyguladım akşam görsel paylaşırım

Sizin yaptığınız gibi yeni boru tesisatı yerine direkt boru kılıfı ile aslında çözülebilir.

Sorunu tam yazmamışınız , sorun nedir ?
Temizlikten sonra ısınma sorunumu yaşıyorsunuz ?

Kombiden kollektöre doğru uzanan soğuk ve sıcak kalorifer borusunun çapı önemli ?
Pompanın kademesi , basınç vs gibi ( daha önce sorun yoktu diyorsunuz )

Temizlikten sonra ısınma sorunumu yaşıyorsanız ,
Filitreleri yeniden kontrol edilmeli . tesisatın havası alınmalı .

Kombi tesisattan ayrılıp temizlik temizlik yapılmalıdır .
Temizlik ilaçlı yapıldı ise uzun zaman sürmeli yıkama durulama
Tam işlemler yapılmadı ise ilaç tüm tesisata zarar verir ve paslanma ve delikler oluşabilir .

Boru kılıfı balkona yapmanız iyi olur ( donma sorunu vs ısı kaybı ) , mutfak çok istiyorsanız ?

Peteklerin üst kısımları çok sıcak ancak ortasından aşağıya doğru radyatör çok soğuk metal.. Üst ile aşağı arasında ciddi bir sıcaklık farkı var ve bu nedenle verim ne yazık ki alamıyorum. Sanırım devirdaim olmadığını düşündüm ama sorunu tam çözemedim. Kombi filtreleri temiz gibi görünüyor, eğer tesisat içinde kirlenme söz konusu ise bu filtreye gelmesi gerekir.

Ayrıca yıllık temizleme işlemi sonrası peteklerin alt kısımları yeniden ısınıyor ama kollektöre en uzak olan odaların petekleri diğer odaların peteklerine göre ısı kaybı var. Bu arada temizleme işleminde, ilaç istemiyorum. Sizin de belirttiğiniz gibi tesisat ve kombi için sıkıntı olabilir.

Kombi basıncı genellikle 1.2 ile 1.6 arasında tutuyorum. Açıkta olan boruların çapı ise 3-4 cm sanırım, akşam kontrol ederim. Kollektörden ayrılan borular gibi değil, onlardan daha kalın. Dün tüm radyotörlerdeki vanaları, termostatik vana ile değiştirdim. Etkisi olacağı belirtildi, zamanla göreceğiz.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,052
Peteklerin üst kısımları çok sıcak ancak ortasından aşağıya doğru radyatör çok soğuk metal.. Üst ile aşağı arasında ciddi bir sıcaklık farkı var ve bu nedenle verim ne yazık ki alamıyorum. Sanırım devirdaim olmadığını düşündüm ama sorunu tam çözemedim. Kombi filtreleri temiz gibi görünüyor, eğer tesisat içinde kirlenme söz konusu ise bu filtreye gelmesi gerekir.

Ayrıca yıllık temizleme işlemi sonrası peteklerin alt kısımları yeniden ısınıyor ama kollektöre en uzak olan odaların petekleri diğer odaların peteklerine göre ısı kaybı var. Bu arada temizleme işleminde, ilaç istemiyorum. Sizin de belirttiğiniz gibi tesisat ve kombi için sıkıntı olabilir.

Kombi basıncı genellikle 1.2 ile 1.6 arasında tutuyorum. Açıkta olan boruların çapı ise 3-4 cm sanırım, akşam kontrol ederim. Kollektörden ayrılan borular gibi değil, onlardan daha kalın. Dün tüm radyotörlerdeki vanaları, termostatik vana ile değiştirdim. Etkisi olacağı belirtildi, zamanla göreceğiz.

Kombiden kollektöre doğru uzanan boru kalın olur
Kollektörden peteklere dağılım daha ince olur .

Tesisat temizliği yapılmadı sanırım . Sadece kombi temizliği yapıldı diyorsunuz .

Çeşitli nedenlerden olabilir .
Daha önce sorun yoktu demeniz bakım sonucu sorun olabilir ?

İlk yapılacak işlem ( kendiniz yapabilirmisiniz ? )
Filitre temizliği
1.5 bar su basıncı
Peteklerin hava alınma işlemi .

Yine sorun devam ediyorsa
Yüksek derece yakmak ve tesisatta devir daim yapmak .
Sorun : termostatik vana tam açık olamalı ( normal vana ile daha uygulama olsaydı daha iyi olurdu )
Filitre temizliği
1.5 bar su basıncı

Normal yakmaya dönmek .

Durum ne gösterecek ?

Radyotörlerdeki vanaları, termostatik vana ile değiştirdim

t-vana.png

Emsanator Çevrimdışı

Emsanator 

Yeni Üye
19 Kas 2021
36
Kombiden kollektöre doğru uzanan boru kalın olur
Kollektörden peteklere dağılım daha ince olur .

Tesisat temizliği yapılmadı sanırım . Sadece kombi temizliği yapıldı diyorsunuz .

Çeşitli nedenlerden olabilir .
Daha önce sorun yoktu demeniz bakım sonucu sorun olabilir ?

İlk yapılacak işlem ( kendiniz yapabilirmisiniz ? )
Filitre temizliği
1.5 bar su basıncı

Yine sorun devam ediyorsa
Yüksek derece yakmak ve tesisatta devir daim yapmak .
Sorun : termostatik vana tam açık olamalı ( normal vana ile daha uygulama olsaydı daha iyi olurdu )
Filitre temizliği
1.5 bar su basıncı

Normal yakmaya dönmek .

Durum ne gösterecek ?

Radyotörlerdeki vanaları, termostatik vana ile değiştirdim

Servis hem kombi hem de tesisat temizliği yaptı ancak yeteri kadar bir temizlik yapılmadı galiba, telefon ile farklı bir servis ile görüştüm ve yerden gelen borunun, petek borusu ile birleşim kısmının zamanla tıkanabileceğini, böylelikle ne kadar temizlik olsa da tesisatın tamamen temizlenmesinin mümkün olmadığı söylendi. Yarın radyatörün yanındaki demir boru sökülecek ve temizlenecek ya da yenisi ile değişecek.

Bahsettiğiniz adımları yapabiliyorum, hiçbir radyatörde hava yok. Ayrıca gösterdiğiniz örnek şemadaki bağlantı tiplerinden yola çıkarak, bağlanan termostatik vanaların yanlış bağlantı yapıldığı, oda içine bakacak şekilde olması gerektiğini öğrenmiş oldum.

Ayrıca akşam yüksek sıcaklıklarda çalıştıracağım, öneriniz için teşekkürler.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,052
Servis hem kombi hem de tesisat temizliği yaptı ancak yeteri kadar bir temizlik yapılmadı galiba, telefon ile farklı bir servis ile görüştüm ve yerden gelen borunun, petek borusu ile birleşim kısmının zamanla tıkanabileceğini, böylelikle ne kadar temizlik olsa da tesisatın tamamen temizlenmesinin mümkün olmadığı söylendi. Yarın radyatörün yanındaki demir boru sökülecek ve temizlenecek ya da yenisi ile değişecek.

Bahsettiğiniz adımları yapabiliyorum, hiçbir radyatörde hava yok. Ayrıca gösterdiğiniz örnek şemadaki bağlantı tiplerinden yola çıkarak, bağlanan termostatik vanaların yanlış bağlantı yapıldığı, oda içine bakacak şekilde olması gerektiğini öğrenmiş oldum.

Ayrıca akşam yüksek sıcaklıklarda çalıştıracağım, öneriniz için teşekkürler.

Ben kombici değilim sadece kullanıcı .

Termostatları sonuna kadar açın normal vana gibi unutmayın .
Yüksek ısıda çalışınca alt kısımlar ısınacak mı bakın .
Filitre temizliği
1.5 bar su basıncı
Normal yakmaya dönmek .

Kombi kaç yıllık eşanjör kireçlenmiş olabilir .
Yörenizdeki kireçli su durumu .
Sıcak suyu ( kullanma ) yüksek derece kullanın bir müddet aksın

Filitre temizliği
Normal kalorifer yakmaya dönmek .
Kombinin fotoları bağlantı ve marka ve model ? , termostat vs gibi yayınlamanız
ve bilğiler .

Emsanator Çevrimdışı

Emsanator 

Yeni Üye
19 Kas 2021
36
Ben kombici değilim sadece kullanıcı .

Termostatları sonuna kadar açın normal vana gibi unutmayın .
Yüksek ısıda çalışınca alt kısımlar ısınacak mı bakın .
Filitre temizliği
1.5 bar su basıncı
Normal yakmaya dönmek .

Kombi kaç yıllık eşanjör kireçlenmiş olabilir .
Yörenizdeki kireçli su durumu .
Sıcak suyu ( kullanma ) yüksek derece kullanın bir müddet aksın

Filitre temizliği
Normal kalorifer yakmaya dönmek .
Kombinin fotoları bağlantı ve marka ve model ? , termostat vs gibi yayınlamanız
ve bilğiler .

Sular kireçli, Kombi, Buderus Longmax Plus ve kullanılan termostatik vanalar,

Kombinin yaşı, üç veya dört sene oldu.

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Balkondaki kısma camyünü, taşyünü, poliüretan köpük vb uygulamalar ile yalıtım yapabilirsiniz .(Ben olsam uygun bir kalıba muhafazaya vb alıp boşluğu PU köpük ile doldururdum.) Gerisine yahut boru değişimine gerek yok, zira ısı kaybı varsa o da yine sizin evin içine olduğundan bir önemi yok.

İyileri her zamanki gibi tenzih ederim ama usta milleti içerisinde kavşak çok maalesef. üç kuruş, hadi bilemedin beş kuruş tasarruf için bir dünya para alacak . Aklıma babamın kıymetli ustasını getirdi. Yeni aldığımız evin kollektörlü sistemini bozdurup klasik taban altı boruya çevirtmiş şerefsiz. Askerden gelince haberim olmuştu. Delirmiştim resmen, bir miktar parası kalmışmış, onu kestirip def ettik ama giren girdiğiyle kaldı tabii.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri