Kablo terminalinde (izolesiz dişi faston) Sf1D, Sf2D, Sf3D nedir?

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Konuyu domalanhabere açmıştım zamanında ama bir zamanlar baya hareketli iken dutluk olmuş mekan şimdi. Hareket bol trollü konu dışında. Ben de, burada elektronik ve mekanik konularına yatkın daha çok ilgilinin olduğunu düşünerek, Tavsiye Forumuna da açtım konuyu. Evet, soru başlıkta aslında, gerisi domalanhabarda açtığım konudan kopi pest.

Herkese merhaba, iyi haftasonları.

Faston kablo terminali ihtiyacım var. Elimde zaten 6,3 var. 4,8 de lazım oldu. Ancak baktığımda Sf1D, Sf2D, Sf3d gibi farklı tipleri var. Görünüş aynı gibi. Yani bir nane bilmediğimden ben öyle görüyorum, bilen illa farkı fark eder. Hani kalite, sac kalınlığı vs desem, fiyatları da aynı.

İlk anda ne bu diyenler için zımbırtının resmi.
Hatko'dan arak.

hatko-electronics_575e621d3a928-30n.jpg

Nedir bu SF olayı? Bulduğumu alıp geçsem olur mu ki? şimdiden Teşekkürler.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
SF1D'nin arka tarafı düz iken SF2D'nin arkasında bir diş bulunuyor.
Sanırım bu resmi Hatko Electronics'ten almışsınız.
3D model karşılaştırması yapabileceğiniz bir program varsa sitelerinden step dosyalarını indirip inceleyebilirsinizç Ya da teknik resim okuyabiliyorsanız teknik resimlerine bakınca zaten dediğim çıkıntıyı hemen farkedeceksiniz.

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
SF1D'nin arka tarafı düz iken SF2D'nin arkasında bir diş bulunuyor.
Sanırım bu resmi Hatko Electronics'ten almışsınız.
3D model karşılaştırması yapabileceğiniz bir program varsa sitelerinden step dosyalarını indirip inceleyebilirsinizç Ya da teknik resim okuyabiliyorsanız teknik resimlerine bakınca zaten dediğim çıkıntıyı hemen farkedeceksiniz.
"Ooouuvvv teyze beybi.

Hatkonun sitesini gezip, kataloğuna bakıp iyice çorba ettim beynimi.
İşin komik yanı; yürüyüş mesafesindeler.

Acaba gitsem, sorumu yanıtlayıp üstüne de bonus olarak toptan fiyatına bir iki kutu malzeme verirler mi?"

Diye yazmıştım orada (DH'de) 2. mesajımda :sirit
Buraya eklemeyince havada kaldı, görsel Hatkodan.
Cidden çok sağlam datasheet'leri var ve ne yazık ki teknik resim okuyabiliyorum.
Ne yazık ki dedim zira dalıp da 3 saate aşkın zamanı huşu içinde o sitede harcayınca hanımın dürtmesi ile kendime geldim.
Fakat sonra gördüm; o kadar çok niteleyen kod var ki...
Fark ettim ama kilit ile ilgili olduğunu:kiskis

Kutu ile alacaktım, o zaman hangisinden almalıyım diye karar verememiştim bi türlü bu SF hikayeleri yüzünden.
Neyse, uzay gemisi yapmayacağıım için ne çıkarsa şansa deyip, şu amazonda satılan dökmelerden aldım.
Hollandadan gelen çin mallarından:haha

Yanıt için teşekkür.

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Rica ederim ne demek. Ama Hatko'un sitesinde de bir sorun var. 3D modeller ile teknik resimler bireir örtüşmüyor :kiskis
Fark ettim, ama normaldir, hiç yadırgamadım. Eğer üretimde 3D gerekmiyorsa web için genelde her ürün için uğraşılmaz, kimi zaman bilerek karman çorman ettiklerini de gördüm. Araklamasınlar diye. Çekiklerden çok korkuyorlar. Bir diğer olasılık (ki çoğunluğu oluşturur), Teknik olarak konuya hakim olmayan webmaster(imsi) görselleri yüklerken çorba yapmış, belki de bilerek "işi azaltmıştır", kontrol eden firma yetkilisi de başka tarafındaki gözü ile şöyle bi bakııp geçiştirmiştir.

Yüzlerce web sitesinde anca iş bilenin fark edebileceği şekilde yapılır bu.
Geçelim webi dijitali, utanmadan basılacak kataloglarda da aynı dümeni çevirmeye kalkanlar yüzünden, provadan çok iş döndüğünü gördü bu gözler.:haha

"Aaağbi bu ikisi (üçü, beşi onu...) birbirine çok benziyo, yabıştıralım gitsin, patron bile anlamaz"...
Cidden, bir reklam (ürün) fotoğrafçısı olarak çok gördüm bu geyiği. :sirit

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Bunlar standart parça yalnız. Çekikler felan hepsi aynı standartları kullanıyorlar. Bu nedenle de ürettikleri parçalar aynı oluyor. Eğer öyle olmazsa bunu karşılığında çalışan parçanın da aynı firmadan tedarik edilmesi gerekecektir.

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Bunlar standart parça yalnız. Çekikler felan hepsi aynı standartları kullanıyorlar. Bu nedenle de ürettikleri parçalar aynı oluyor. Eğer öyle olmazsa bunu karşılığında çalışan parçanın da aynı firmadan tedarik edilmesi gerekecektir.
Elektronik konusunda çok bilgim yok ama, örneğin araba balatası (marka/model özelinde standart olmak zorunda sanırım), adını bilmediğim hidrolik zımbırtılar (yüksük müdür, rakor mudur her neyse), tencere kapağı ve kulbu (şaka değil, gerçi standart değil bu kalem) klemens anahtar piriz armatür vb malzemeler gibi gibi gibi üreticilerin kimisinin internette teknik çizimleri, hatta fotoları bilerek bozduğunu gördüm. En/boy oranı ile oynattırıyorlardı bilerek. Neden diye sorduğumda çekikler ve bazı yerli "malı" tiplerin çizimi araklayıp merdiven altında üretim yaparak işlerini baltaladıklarını söylediler.

Komik ama öyle. Kimisi akıl edip çizimdeki ölçüleri silerken, silmeyi akıl edemeyenlere epey gülerdik. Ne kadar standart ürün olursa olsun, heriflerin kafası ve zihniyeti standart değil:kiskis:sirit:haha

Hatko özelinde böyle bir şey yoktur elbette. Muhtemelen ihracatı olan ve perakendeden çok sanayiye mal üreten bir firma olduğu için bu şekilde saçmalamazlar. Yukarıdaki mesajımda da dediğim gibi, muhtemelen işin detayını bilmeyen webmaster/grafiker çorba etmiştir.

Yazmadan edemeyecem; yıllar önce yabancı sitelerden teknik çizim araklayıp, AutoCAD'e atıp kalıp ve şim çizmişliğim vardır sahte (üzeri markalı, çakma) balata üreten biri için. Gerçi balatalar orjinalinden kaliteli idi, o da ayrı mesele:haha

Geri
Üst Alt