İthalatci garantili ürün alınır mı ?

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
958
29
İthalatçı garantili ürünlerde yine aynı yasal yükümlülükleri geçerli. Kanun ne diyorsa onu uygulamak zorundalar. Sizin buradaki tek riskiniz teknik servisin işçilik kalitesi, sorumsuzluğu veya tüketici haklarına başvurmanızı gerektirecek mağduriyetlere yol açması.

Bu konuda benim tecrübem oldukça iyi olmuştu. 2014 yılları civarıydı sanırım LG G Flex 2 model bir cihaz almıştım ithalatçı garantili. Kronik anakart problemi var eğimli telefon olduğundan falan herhalde. Garantisi bitene kadar 2 kere anakartı 1 kere de bataryası değiştirildi ve hiç bir mağduriyet veya gecikme olmadı. Aksine LG Türkiye ürünü 10 günde teslim ederken kendileri en fazla 4 günde elime ulaştırmışlardı. Tekrar aynı satıcıyı arayıp bulsam tekrar alırdım ama kimdir bilmiyorum.

Yorumları iyiyse alın zaten bu cihazlar nadiren sorun çıkarıyorlar. Çıkardığında da uğraşma riski aradaki fiyat farkına bence değer. Sadece servis konularında daha dikkatli ve tedbirli olmanız yetecektir.

F Çevrimdışı

feyzullahyildiz

Yeni Üye
3 Eki 2021
12
33
İthalatçı garantili ürünlerde yine aynı yasal yükümlülükleri geçerli. Kanun ne diyorsa onu uygulamak zorundalar. Sizin buradaki tek riskiniz teknik servisin işçilik kalitesi, sorumsuzluğu veya tüketici haklarına başvurmanızı gerektirecek mağduriyetlere yol açması.

Bu konuda benim tecrübem oldukça iyi olmuştu. 2014 yılları civarıydı sanırım LG G Flex 2 model bir cihaz almıştım ithalatçı garantili. Kronik anakart problemi var eğimli telefon olduğundan falan herhalde. Garantisi bitene kadar 2 kere anakartı 1 kere de bataryası değiştirildi ve hiç bir mağduriyet veya gecikme olmadı. Aksine LG Türkiye ürünü 10 günde teslim ederken kendileri en fazla 4 günde elime ulaştırmışlardı. Tekrar aynı satıcıyı arayıp bulsam tekrar alırdım ama kimdir bilmiyorum.

Yorumları iyiyse alın zaten bu cihazlar nadiren sorun çıkarıyorlar. Çıkardığında da uğraşma riski aradaki fiyat farkına bence değer. Sadece servis konularında daha dikkatli ve tedbirli olmanız yetecektir.
Serviste size farklı bir muamele olmadığını anlıyorum. O zaman bu cihazları satın alırken neden ithalatçı garantili yada Microsoft Türkiye garantili diyorlar. Ne farkı var ?

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
958
29
Serviste size farklı bir muamele olmadığını anlıyorum. O zaman bu cihazları satın alırken neden ithalatçı garantili yada Microsoft Türkiye garantili diyorlar. Ne farkı var ?
Sizin cihazınız için detayını bilmiyorum ama benim tecrübemde garantiye gönderilen cihaz kaskoya gönderilmiş gibi farklı servislere gidiyordu. Yani LG Türkiye değil de atıyorum General Mobile'nin servisliğini üstlenmiş bir firmaya gidiyordu. Garanti farkı bu fakat paralel ithalat süreci tam olarak nasıl oluyor onu bilmiyorum.

Herhangi bir garanti sunulmadan da satışı yapılan (genellikle kutusuz) ürünler görüyorum özellikle Apple ürünlerinde. Onlar biraz yasal kaçakçılık oluyor da bu paralel ithalat durumu legal versiyonu oluyor. Tabi linkteki ürün hangi kapsamda onu bilmiyorum.

Bu arada genellikle garantiler 1 yıl oluyor ve Türkiye'de minimum 2 yıl. Yorumlarda gördüğüm "Microsoft 1 yıl garantili" durumu Türkiye içerisinde geçerli mi onu öğrenmek lazım. Eğer öyleyse sonraki 1 yılın garantisinin ithalatçıda olmasının pek bir zararı olmaz. Asıl risk ilk 1 yılda zaten.

Tabi yorumlardan birinde faturasının kesilmediği yazıyor, bu konu oldukça önemli.

Geri
Üst Alt