İstanbul'da 5.8'lik deprem

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,541
İstanbul'da saat 13.59'da şiddetli bir deprem oldu. Silivri açıklarında meydana gelen depremin büyüklüğünü AFAD 5.8 olarak açıkladı.

Deprem sonrası internet,telefon gıbı iletişim sistemlerinde sorunlar meydana geldi.

Deprem sonrası Turktelekom ISS Türkiye geneli arama,internet erişimi sorunlu yada erişim komple gitti.

İstanbullulara geçmiş olsun.

Son düzenleme:
BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
bizim şirket binası çürük ama sanırım zemin sağlam, çok az hissettik.. fakat internetten görüntülere bakınca çok oldum, baya sallanmış heryer..
böyle ufak ufak sallaması iyidir, gerilimi atmış olur diye düşünüyorum, yani inşallah öyledir?

muratala5361 Çevrimdışı

muratala5361 

Süper Üye
3 Şub 2019
1,906
21
Ttnet te bir sıkıntı yok ama tt mobil ve 4.5g çökmüş durumda kullanamıyorum ben. Bu arada allah beterinden saklasın
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bu sarsıntının beklenen depremle doğrudan ilgisi yok diyorlar. :bilmiyom
Büyük istanbul depremi allahın emri yapacak pek birşey yok. En az hasarla kurtulmaya çalışmalıyız

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından kamuoyu açıklaması yapıldı;

KAMUOYU AÇIKLAMASI

Eyl 26, 2019, 18:11

İstanbul’da 26 Eylül 2019’da yerel saat ile 14:00 civarında meydana gelen 5,7 büyüklüğündeki depremin ardından, Marmara Fayı üzerine Üniversitemizde uzun yıllardır uluslararası araştırmalar yürüten Prof. Dr. A.M. Celal Şengör, İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ziyadin Çakır, Prof. Dr. M. Sinan Özeren ve Dr. Öğr. Üyesi Gülsen Uçarkuş’un değerlendirmelerini kamuoyunu aydınlatmak amacıyla paylaşılması gereği duyulmuştur.

Kuzey Anadolu Fayı’nın Marmara Denizi’nin içine giren kısmı (ve buna bağlı ikincil faylara) yer bilimcilerce genel olarak “Marmara Fayı” diye adlandırılmaktadır. Bu fay, davranışı her yerinde aynı olan bir fay değildir. Bazı yerlerinde fay üzerinde İngilizce’de “creep” denen kaymaya benzer bir hareket ve bununla ilişkili küçük depremler olur. Bazı yerlerinde ise deprem neredeyse hiç olmaz. Marmara Fayı’nda gerçekleşen son büyük deprem 7.4 büyüklüğündeki 1999 İzmit depremidir ve bu depreme neden olan kırık İzmit Körfezi’nin içine doğru ilerlemiştir. Marmara Fayı üzerinde depremsellik yönünden suskun olan (dolayısıyla kırılması beklenen ve ekteki Marmara denizi fay haritasında sismik boşluk olarak adlandırılan) bir ucu Silivri açıklarında ve diğer ucu da Avcılar’ın güneyi olan Kumburgaz fay segmentidir. Deniz tabanında yapılan jeoloji, jeodezi ve sismoloji çalışmaları Kumburgaz fayının çok uzun bir süredir kırılmadığı, kilitli olduğu ve Marmara Denizi’nde olması beklenen depremin üzerinde olacağı düşünülen fay segmentidir.

Son iki günde meydana gelen 4.6 ve 5.7 büyüklüğündeki iki depremin tam kilitli Kumburgaz fay segmentinin uç noktasında olması durumun kritikliğine işaret etmektedir. Sismoloji verilerine dayanarak, söz konusu iki deprem ve bunların arasında gerçekleşen artçıların tamamının, aynı mekanik kırılma süreci kapsamında gerçekleştiği sonucuna varılmıştır. Bilimsel göstergelere dayanarak, mevcut sismik aktivitenin dikkatle takip edilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması yönünde hareket edilmelidir.

Bu süreç içinde Üniversitemiz, bilgi kirliliğini önlemek adına konunun uzmanı akademisyenlerin görüşlerini kamuoyu ile paylaşmaya İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi üzerinden devam edecektir.

deprem_gorsel_1.jpg

Şekil Başlığı: Marmara Denizi aktif fay haritası. Kırmızı daireler deprem aktivitesini göstermektedir. 24 Eylül ve 26 Eylül 2019 tarihlerinde meydana gelen depremlerin fay mekanizma çözümleri yeşil-beyaz toplarla gösterilmiştir. Deprem verileri, B.Ü. Kandilli Rasathanesi’nden alınmıştır. 

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Geçmiş olsun herkese ...
Kardeşlerime telefon açtım, (avcılar ve kadıköy) ikisine de zor ulaştım ,ikiside vodafonlu ama enişteye ve yeğenlere ulaşamadım maalesef ama kardeşlerim de ulaşamamışlar ,çünkü avea hepsi.
Gerçi sıkıntı yok durumları iyiymiş ama büyük deprem olsa demekki yine ulaşamayacağız,bunlar 20 yıldır ne yaptılar merak ediyorum,onbinlerce kullanıcıları var bu şirketlerin.
Biraz önce hem gazeteleri okudum hem tv dinledim,teketekte fatih altaylı bile bu duruma büyük tepki gösterdi,hatta "devletin bunlara ceza kesmesi lazım" dediğinde ayakta alkışladım sevmesemde.
Düşünebiliyormusunuz,bir afet oluyor ve kimseye ulaşılamıyor,aradan 20 yıl geçmiş ,birde açıklama yapılıyor "trafik gibi düşünün" deniliyor,eee hani uzaya kadar çıkılıyordu sizin hat ile, peki vodafona nasıl ulaşılıyor da sizinkilerle iletişim kurulamyor anlamış değilim.Bu gece 22 sularında demir kapı çaldı,gece vakti önce korktum sonra komşunun oğluymuş,telefonu çalşmayınca bana getirmiş ,"ne yaptıysam hat almıyor bu bakıver,yarın sütçü geldiğinde duyamam amca" dedi,telefonun bozuk olduğunu düşünüyor,kartını benim tele taktım ,yine hat yok,sonra aklıma geldi "kimin bu "dedim "avea" dedi.Düşünün İzmirdeyiz ve aveada hat yok,bırakın deprem bölgesini.
Hadi sustum yine ...

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt