ISI POMPASI TAVSİYESİ ACİLL...

dolbykoray Çevrimdışı

dolbykoray 

Aktif Üye
29 Tem 2019
120
26
Değerli arkadaşlar şuanda ev yaptırma telaşındayım yerden ısıtma ile çalıştıracağım ısı pompası olacak... güneş enerjisi ilede birlikte çalıştırabileceğim bişey olmasınıda istiyorum. nasıl yapabiliriz. Bir fikri olan var mı marka önerebilecek birileri var mı...

Herkese tekrar hayırlı işler hayırlı günler..

dolbykoray Çevrimdışı

dolbykoray 

Aktif Üye
29 Tem 2019
120
26
Bundan 2 yıl önce yazmış olduğum, tavsiye için, kendi araştırmalarım ve çıkarımlarım sonucu ( MAXA i32V5 ) modelini aldım. Solimpeks ürünün distribitörü sayesinde köyümüze kurduk, bulunduğumuz noktada doğalgaz yoktur. Şimdi tüketimleri açıklayacağım, bulunduğumuz noktada ortalama kış soğunun üzerinde bir hava durumu vardı. Şimdi söylediğim verdiğim veriler, Ytong+ Yalıtımköpüğü. Yerden ısıtma sisteminde şap kesme yöntemi ile değil köpük ile izolasyon üzerinde yerden ısıtma boruları döşenmiştir.

Normal evin tükettiği elektrik 290 300 KW arası enerji tüketiyoruz, Yazın (Klima açık, Elektirikli ocak, ve fırını yoğun kullanıyoruz.)

Kış soğukları Kasım aylarında başlıyor, Nisanın ortası gibi bitiyor. İç oda ısısı 25 'derecede, diğer odalar 24- 23 derecede çalıştırıyoruz.

Yerden ısıtma derecedesi 34 Derecede Start - Isı pompası Buffer 200Litre tank ısıtıyor - 41 derede Stop yapıyor. (Çok yöntem denedim optimum aralık bu şekilde) Kompresör hem az devreye giriyor, hemde içeriyi ısıtabiliyor.

Maksimum aylık enerji tüketimimiz. 1000Kw oldu Fakat tüm evin elektiriği, bunun 300 Kw'ını düşerek 700Kw Isı pompasının enerji sarfiyatı oldu, evimiz dubleks 10+10 sıcak su çıkışlı toplam 20 sıcak su çıkışımız var kollektörlerde (Debimetreli kollektör ile odaların sıcak su litrelerini düzenleyebiliyoruz.)

Evin ısıtılan alanı 195 Metrekare, 12 metre kare balkon bulunuyor. Balkon kapalı.

Durum budur arkadaşlar her türlü yorumları, soruları alabilirim. Bizim bulunduğumuz noktada, enerjinin tasarrufu evden kaynaklı diye düşünüyorum.

Isı pompasına dair sorulara bir türlü ev yaparken kimseden fikir alamamıştım. İlk dataları ben paylaşmış olayım. Bu forum benim forumum gibi sahip çıkıyorum. Herkese selamlar.

Son düzenleme:
barbarosso Çevrimdışı

barbarosso 

Aktif Üye
7 Eki 2017
317
Bazen teknik konularda fikirler arayıp da destek bulamamak,o konu üzerinde kişiyi bilirkişi düzeyinde olmasa da detaylı bilgi ve tecrübe konusunda herkesin önüne geçiriyor.sizde de böyle olmuş anladığım.hani derler ya bir musibet bin nasihattan evladir diye(teşbihde hata olmaz😊).
sizi öncelikle azminiz ve çözüme ulaşmak için geçtiğiniz merhaleler için tebrik ederim.
Bu vesileyle artık ,forumumuzun ısı pompası ile ısınma konusunda danisilacak ve gelen sorularda etiketlenecek kişisi olacak olmanız kaçınılmaz 👏😄❤️🧿 selam ve sevgi ile...

dolbykoray Çevrimdışı

dolbykoray 

Aktif Üye
29 Tem 2019
120
26
Bazen teknik konularda fikirler arayıp da destek bulamamak,o konu üzerinde kişiyi bilirkişi düzeyinde olmasa da detaylı bilgi ve tecrübe konusunda herkesin önüne geçiriyor.sizde de böyle olmuş anladığım.hani derler ya bir musibet bin nasihattan evladir diye(teşbihde hata olmaz😊).
sizi öncelikle azminiz ve çözüme ulaşmak için geçtiğiniz merhaleler için tebrik ederim.
Bu vesileyle artık ,forumumuzun ısı pompası ile ısınma konusunda danisilacak ve gelen sorularda etiketlenecek kişisi olacak olmanız kaçınılmaz 👏😄❤️🧿 selam ve sevgi ile...
Fikir verme konusunda, çok memnuniyet duyarım. Baya bi risk alarak denedim fakat gerçekten değermiş...

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,436
Isı pompasıyla ilgi bilgim yüzeysel olduğu için konuya müdahil olamadım.
Dış ortam sıcaklığı kış aylarında kaç dereceye kadar düşüyor.

dolbykoray Çevrimdışı

dolbykoray 

Aktif Üye
29 Tem 2019
120
26
Isı pompasıyla ilgi bilgim yüzeysel olduğu için konuya müdahil olamadım.
Dış ortam sıcaklığı kış aylarında kaç dereceye kadar düşüyor.
Bu kış en soğuk gün -4 derece yoğun rüzgarlı ( 1 Hafta sürdü ), diğer soğuk günler ise 3 derce ile 5 derece arası dalgandı.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt