İrritabl bağırsak sendromu (İBS)

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Sirkeli su ile iyileşenler de var, hatta ibs forumda yazanlar bile vardı bununla ilgili olarak. Eğer sizi rahatsız etmiyor ve midenize zarar vermiyorsa sabah aç karna ve gece yatmadan önce olmak üzere yaklaşık 1 bardağa 1-2 yemek kaşığı sirke katarak içebilirsiniz.

Akigo35 Akigo35 'in önerilerine uyarsanız çok faydasını görürsünüz. D vitamini ve Omega 3 bu rahatsızlıkta pek işe yaramaz fakat gluten önemli. Yiyeceğiniz tek glutenli şey yulaf olsun. Özellikle süt ürünlerinin hazmı zordur, sindirim sistemini yorar, gaz yapar ve makat kaşıntısına neden olur. Yoğurt ve kefir istisna olabilir. Ayrıca içerdiği kazein her ne kadar kas gelişimi için yararlı olsa da beyinde bağımlılık yapıyor.

En önemli şeylerden biri de probiyotik. Antibiyotik ve antihelmintik ilaç kullanımları bağırsak florasının bozulmasına yol açıp çeşitli sorunlara yol açıyor. IBS için özel olarak üretilmiş probiyotik takviyeleri var, onları da deneyebilirsiniz. Ancak diyet yapmadan hiçbir ilaç veya takviyeden 100% verim alamazsınız.

Bunlar dışında geriye bir tek şey kalıyor; o da aktivite. Beslenme düzgün olsa dahi sedanter bir yaşam tarzınız varsa yine uzun vadede sıkıntı yaşarsınız. Kendinize uygun bir spor dalı seçip fiziksel aktivitede bulunmanız gerekir. Önerim ise amatör olarak vücut geliştirme yani fitness olur. Amatör kelimesini özellikle kullandım çünkü pro olunca işin içine anabolik steroidler giriyor ?

Tabi bir de stres mevzusu var, tüm hastalıkların ana sebeplerinden biri. Kendi gözlemlerime göre spor yaptığınız zaman stres de uçup gidiyor.
D vitamini ve balık yağı bir aracın benzini ve yağı gibidir. Her bireyin hormonlarının tam olarak çalışması için kesinlikle şart. Kesinlikle yanlışsın bu konuda. Biraz araştır derim

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,316
39
D vitamini ve balık yağı bir aracın benzini ve yağı gibidir. Her bireyin hormonlarının tam olarak çalışması için kesinlikle şart. Kesinlikle yanlışsın bu konuda. Biraz araştır derim
Yaklaşık 8 yıldır Omega 3 kullanıyorum ancak kalitelisini almak gerekli çünkü bu sektör çok ön plana çıktığı için piyasada farklı kalitede ürünler mevcut. Özellikle etil ester formunda olmamalı. Hatta son dönemde bunların fosfatidilserin katkılı olanları bile çıktı. Lakin Omega 3'ten lanse edildiği kadar mucize beklemeyin, uzun vadede yararlı olabilir.

Kardeşim yaklaşık 2 yıldır Roaccutane tedavisi görüyor bu nedenle düzenli olarak kan tahlili yaptırıyoruz. Kendi gözlemlerimize göre Omega 3 takviyesinin kısa vadede kan değerlerine, özellikle trigliserid düzeyine olumlu bir etki yapmadığını söyleyebilirim.

Ayrıca sürekli Omega 3 kullanımı bağırsaklarda sıkıntıya yol açabilir, IBS sorunu varsa daha kötü hale getirir. Dönem dönem ara vermek gerekli. Aynı şey probiyotik takviyeleri için de söyleniyor.

D vitamininin etkili olabilmesi için K2 ile birlikte alınması gerekiyor diye biliyorum. Onu da ihtiyaç halinde dönem dönem kullanıyorum. Fakat oral yoldan D vitamini alımını önermeyen hekimler de var.

Şahsi görüşüm, D vitamini ve Omega 3'ün IBS'ye yönelik doğrudan bir etkisi olmadığı yönünde.

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Yaklaşık 8 yıldır Omega 3 kullanıyorum ancak kalitelisini almak gerekli çünkü bu sektör çok ön plana çıktığı için piyasada farklı kalitede ürünler mevcut. Özellikle etil ester formunda olmamalı. Hatta son dönemde bunların fosfatidilserin katkılı olanları bile çıktı. Lakin Omega 3'ten lanse edildiği kadar mucize beklemeyin, uzun vadede yararlı olabilir.

Kardeşim yaklaşık 2 yıldır Roaccutane tedavisi görüyor bu nedenle düzenli olarak kan tahlili yaptırıyoruz. Kendi gözlemlerimize göre Omega 3 takviyesinin kısa vadede kan değerlerine, özellikle trigliserid düzeyine olumlu bir etki yapmadığını söyleyebilirim.

Ayrıca sürekli Omega 3 kullanımı bağırsaklarda sıkıntıya yol açabilir, IBS sorunu varsa daha kötü hale getirir. Dönem dönem ara vermek gerekli. Aynı şey probiyotik takviyeleri için de söyleniyor.

D vitamininin etkili olabilmesi için K2 ile birlikte alınması gerekiyor diye biliyorum. Onu da ihtiyaç halinde dönem dönem kullanıyorum. Fakat oral yoldan D vitamini alımını önermeyen hekimler de var.

Şahsi görüşüm, D vitamini ve Omega 3'ün IBS'ye yönelik doğrudan bir etkisi olmadığı yönünde.
Görüşüne saygım sonsuz. Ben çok sağlam kaynalardan yani Canan Karatay, Ahmet Aydın gibi ilaç firmaları ve sisteme karşı gelen profesörlerin yazdıklarını baz alarak konuştum ve fikrimi söyledim. Dilerim herkes sağlığına kavuşur. Kesinlikle yanlışsin demem kaba ve yanlış bir cümle oldu kusura bakma lütfen.

mattik Çevrimdışı

mattik

Aktif Üye
29 Kas 2021
74
40
TKartaL TKartaL
Öncelikle gesmis olsun.
Rahmetli Dr.Aidin Salih adinda bir hanim efendi butuncul tip yaklasimiyla genelde önerdigi "aclik orucu" denilen bir tedavi yontemi var, bunu da yitik sifanin izinde adinda bir kitabinda uzun uzadiya aciklamistir. Vucudu ac birakarak kendi kendisini tedavi etmesini saglayabiliriz önermesini temellendirmistir.
Öte yandan Yoshinori Ohsumi 2016 yilinda otofaji denilen bir tedavi yontemiyle, ki temelinde yine vucudu ac birakarak, nobel tip ödülü almistir.
Bu konuda sadece alternatif tip denilen turden tedavi yontemlerinin oldugunu dile getirmek istedim.Bu konularda yeterliliğim olmadigi icin, daha fazlasini sizinle paylasamiyorum. Bu konuyu arastirmadiysaniz, incelemenizi önerebilirim.
Allah şifa versin. Umarim bir an once sagliginiza kavusursunuz.
Saygilar.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,316
39
Görüşüne saygım sonsuz. Ben çok sağlam kaynalardan yani Canan Karatay, Ahmet Aydın gibi ilaç firmaları ve sisteme karşı gelen profesörlerin yazdıklarını baz alarak konuştum ve fikrimi söyledim. Dilerim herkes sağlığına kavuşur. Kesinlikle yanlışsin demem kaba ve yanlış bir cümle oldu kusura bakma lütfen.
Yok estağfirullah, her türlü görüşe saygım var. Belki de siz haklısınızdır bilemiyorum, sonuçta ben hekim değilim. Burası bir forum ve herkes kendi görüşünü yazıyor. Yanlış bildiğim şeyler varsa doğrusunu öğrenmekten de memnun olurum, hiç gocunmam.

Canan Karatay'a saygım sonsuz sonuçta çok iyi yerlerden mezun olmuş ve çift ana dal yapmış biri. Fakat bazen o da ayarı kaçırıyor ? Bazı konularda aşırıya kaçıyor, bazen de kendi alanında olmayan konularda kesin hüküm veriyor. ''Protein tozu yapay kas yapar, kalbi büyütür. Lahmacun en sağlıklı besindir. Çayı tereyağı ile için'' gibi söylemler şimdilik aklıma gelenler.

Hasan3472 Çevrimdışı

Hasan3472 

Aktif Üye
30 Kas 2021
195
38
TKartaL TKartaL
Öncelikle gesmis olsun.
Rahmetli Dr.Aidin Salih adinda bir hanim efendi butuncul tip yaklasimiyla genelde önerdigi "aclik orucu" denilen bir tedavi önerir, bunu da yitik sifanin izinde adinda bir kitabinda uzun uzadiya aciklamistir. Vucudu ac birakarak kendi kendisini tedavi etmesini saglayabiliriz önermesini temellendirmistir.
Öte yandan Yoshinori Ohsumi 2016 yilinda otofaji denilen bir tedavi yontemiyle, ki temelinde yine vucudu ac birakarak, nobel tip ödülü almistir.
Bu konuda sadece alternatif tip denilen turden tedavi yontemlerinin oldugunu dile getirmek istedim.Bu konularda yeterliliğim olmadigi icin, daha fazlasini sizinle paylasamiyorum. Bu konuyu arastirmadiysaniz, incelemenizi önerebilirim.
Saygilar.
Dr aidin hanımı biliyorum Facebook ta grubu var ama ben yaşıyor sanıyordum.
Açlık önerisine gelince. Ben malesef aç kalınca göğüs ağrısı ve mide zehirlenmesi yaşıyorum. Sanırım böbrekler %50 altında olduğu ve kalsiyum taşı ürettiği için. Üroloji konusunda yazdım hastalığı.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,316
39
TKartaL TKartaL
Öncelikle gesmis olsun.
Rahmetli Dr.Aidin Salih adinda bir hanim efendi butuncul tip yaklasimiyla genelde önerdigi "aclik orucu" denilen bir tedavi yontemi var, bunu da yitik sifanin izinde adinda bir kitabinda uzun uzadiya aciklamistir. Vucudu ac birakarak kendi kendisini tedavi etmesini saglayabiliriz önermesini temellendirmistir.
Saygilar.
Aynen katılıyorum, spor dünyasında çok yapılır bu tür diyetler. Intermittent fasting yani aralıklı oruç diye geçer literatürde. İnsülin direncini tedavi eder ve vücuttaki yağ oranının düşmesine yardımcı olur. Ayrıca glukagon hormonunu tetikleyip büyüme hormonunun artmasını sağlar.

mattik Çevrimdışı

mattik

Aktif Üye
29 Kas 2021
74
40
Dr aidin hanımı biliyorum Facebook ta grubu var ama ben yaşıyor sanıyordum.
Açlık önerisine gelince. Ben malesef aç kalınca göğüs ağrısı ve mide zehirlenmesi yaşıyorum. Sanırım böbrekler %50 altında olduğu ve kalsiyum taşı ürettiği için. Üroloji konusunda yazdım hastalığı.
Anliyorum, eger arastirilmadiysa bilinsin diye paylastim. Keske elimizden daha fazlasi gelseydi.bilgimizle degilsede kalbimizle sizinleyiz.??

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
TKartaL TKartaL
Öncelikle gesmis olsun.
Saygilar.
Ben bu ibs denen hastalığı yaşadığım için Allah kimsenin başına vermesin. Hakikaten öldürmüyor süründürüyor. Bu hastalık yüzünden işsiz kaldım. Yolda yürüyemedim. Geceleri ağrı sancıyla uyandım. Sabah kahvaltı hazırlayamadım vs. vs.
Artık ümidi kesmiştim. Çünkü iki yıl oldu hala geçmemişti. Kabızlık ishal yoktu ama apandisit bölgesindeki ağrı guruldama düzensiz hareketler beni mahvetmişti ve ölene kadar bunu kabullenmiştim.
Sonrasında ev yapımı bazı sirkeli su kullandım. Bir müddet iyi etti ama sonra yine başladı. Ve tekrar bir tane daha başka herhangi bir üreticiden temin edip kullandım. Dilime sarımsak derler ya Allah'a şükürler olsun iyileştim. Ve hala nazar değmesin inanamıyorum. İsteyen olursa ürünün resmini atarım. Araştırdım nette de satılıyor.
Allah herkese ne derdi varsa acil şifalar diliyorum ?

S Çevrimdışı

silopili.7300

Yeni Üye
13 Ağu 2021
2
28
Bende bu hastalıkla 8 aydır mücadele ediyorum ilk başklarda mideme bile kramp giriyordu sonra stresi azaltınca mide düzene girdi ama bağırsakta geçmeyen sürekli gaz var ve bu hayatı felç ediyor genel olaral ishal oluyorum günde 1-2 defa dışkılamaya çıkıyorum ve her biri 20-30 dkk sürüyor malesef işallah kurtuluruz bu hastalıktan

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,316
39
Bende bu hastalıkla 8 aydır mücadele ediyorum ilk başklarda mideme bile kramp giriyordu sonra stresi azaltınca mide düzene girdi ama bağırsakta geçmeyen sürekli gaz var ve bu hayatı felç ediyor genel olaral ishal oluyorum günde 1-2 defa dışkılamaya çıkıyorum ve her biri 20-30 dkk sürüyor malesef işallah kurtuluruz bu hastalıktan
Daha önce denediğiniz şeyler oldu mu rahatsızlıktan kurtulmak için ? Sirkeli su içmek, probiyotik takviyesi kullanmak gibi.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri