Ips Panel Görüş Açısı

S Çevrimdışı

simeli

Aktif Üye
15 Tem 2023
58
57
Merhaba Arkadaşlar,

2009 model Panasonic lcd'm var... Uydu alıcısı dışında gayet memnunum. Ips alfa panele sahip olduğunu biliyorum. Görüş açısı, neredeyse her yönden mükemmele yakın. Ancak, 3-4 ay önce, bilgisayarın ekranını değiştim. Asus ekran aldım ve o da ips panele sahip. Panasonic'ten bildiğim için özellikle ips panel aldım zaten. Ama gelin görün ki, normal site görüntüleme de sorun olmasa da, film izlediğimde, yatayda açı değiştirme de pek bir şey fark edilmese de, ayağa kalkıp,biraz yaklaşıp az üstten bakıldığında, film sahnelerine göre etkisi azalıp çoğalmakla beraber, renk-ışık dengesi bozuluyor. Tabii ki, eski inca monitörümle kıyaslanmaz ama gene de fark var tv'ye göre.
Ips panel olmasına rağmen neden tv'deki gibi görüntü ve renk her açıdan aynı değil ?
Ve bir can alıcı soru da şu : Üretimden kalkmasına rağmen, lcd ekranlar bir çok yönden tüplüden üstün olsa da, her yönden (!) görüş açısı bakımından hâlâ tüplü seviyesine tam (!) olarak ulaşamadılar gibi. Ne dersiniz?

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
En kısa açıklaması farklı markaların üretimidir. Yani IPS tek bir markanın ürettiği tek tip panel değildir. Detay bilgi için engin derinlikte bir forumda bulunuyorsunuz. Sizi konular arasında gezmeye davet etmem daha keyifli olur kanaatindeyim.

Tüplü TV dediğiniz CRT (Katot ışını tüpü) teknolojisi ile led ya da lcd teknolojileri birbirinden tamaaaamen farklı teknolojiler olduğu için bunun farkını anlatabilmek sanıyorum bir kitap boyutunda teknik bilgiyle iki teknolojiyi detaylandırarak mümkün olur.

Kısaca bir örnekle açıklamak gerekirse;

Hiçbir teknolojik özelliği olmayan, atmosferik motorlu klasik araçlar genellikle yıllar sonra bile sevilir ve tercih edilir. Hatta aslında onlarda teknolojiyi sonradan ekleme imkanı dahi mevcuttur. Buna karşılık, çok fazla teknolojik özelliği olan araçlar genellikle klasik etiketini alma yönünden dezavantajlıdır. Çünkü bu özellikler bir süre sonra arıza yapmaya başlarsa "E bunun da ömrü bu kadar" deme alışkanlığı fazladır. Dolayısıyla;

CRT teknolojisinde 4k 8k gibi ileri görüntüleme teknolojileri uyarlanabilir olsaydı, 200 ekran, 500 ekran gibi boyutların uygulanabilirliği (Multi monitor özelliğini gözardı ederek söylüyorum.) mevcut olsaydı ve bu mali yönden efektif olsaydı belki hala kullanılabilir olurdu.

S Çevrimdışı

simeli

Aktif Üye
15 Tem 2023
58
57
En kısa açıklaması farklı markaların üretimidir. Yani IPS tek bir markanın ürettiği tek tip panel değildir. Detay bilgi için engin derinlikte bir forumda bulunuyorsunuz. Sizi konular arasında gezmeye davet etmem daha keyifli olur kanaatindeyim.

Tüplü TV dediğiniz CRT (Katot ışını tüpü) teknolojisi ile led ya da lcd teknolojileri birbirinden tamaaaamen farklı teknolojiler olduğu için bunun farkını anlatabilmek sanıyorum bir kitap boyutunda teknik bilgiyle iki teknolojiyi detaylandırarak mümkün olur.

Kısaca bir örnekle açıklamak gerekirse;

Hiçbir teknolojik özelliği olmayan, atmosferik motorlu klasik araçlar genellikle yıllar sonra bile sevilir ve tercih edilir. Hatta aslında onlarda teknolojiyi sonradan ekleme imkanı dahi mevcuttur. Buna karşılık, çok fazla teknolojik özelliği olan araçlar genellikle klasik etiketini alma yönünden dezavantajlıdır. Çünkü bu özellikler bir süre sonra arıza yapmaya başlarsa "E bunun da ömrü bu kadar" deme alışkanlığı fazladır. Dolayısıyla;

CRT teknolojisinde 4k 8k gibi ileri görüntüleme teknolojileri uyarlanabilir olsaydı, 200 ekran, 500 ekran gibi boyutların uygulanabilirliği (Multi monitor özelliğini gözardı ederek söylüyorum.) mevcut olsaydı ve bu mali yönden efektif olsaydı belki hala kullanılabilir olurdu.
Farklı markalar farklı ips panelleri üretiyorsa, demek ki benim 15 yıllık panasonic'in ips'i görüş açısı bakımından en iyilerden biri. Ola ki birgün değiştirirsem, çok iyi araştırma yapmam gerekiyor demek.
Tüplü tv görüntü açısına gelince, dediğim gibi, lcd vs. gibi son teknolojiler, çözünürlük artışı vs. gibi etkenlerle çok daha net görüntü verseler de, ilkel tüplünün görüş açısına, yıllar sonra bile ulaşamadılar. en azından bir standartları yok. Maalesef, benim tv panelim ile bilgisayar monitörüm bunun örneği.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Tüplü CRT TV keyfi başkaydı nerde şimdi :kiskis

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
hele, büyük ekran moda olmaya başladığı zaman, mesela 70 ekran tvyi, odadan odaya taşıyıp, fıtık olanlara selam olsun.

not: o zamanlar ekranları cm ile ölçerdik. inç sadece gariban monitörler içindi.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
hele, büyük ekran moda olmaya başladığı zaman, mesela 70 ekran tvyi, odadan odaya taşıyıp, fıtık olanlara selam olsun.

not: o zamanlar ekranları cm ile ölçerdik. inç sadece gariban monitörler içindi.
70 ekran TV satın aldım ikinci el ev sahibi baştan uyardı bende fıtık var yardım bekleme bi kişi getir yanında dedi :kiskis

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,697

Vallahi ne yalan söyleyeyim paneli iş görecek 75" bir tv alıp güzel bir android boxla kombin yapmayı düşünüyorum.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Vallahi ne yalan söyleyeyim paneli iş görecek 75" bir tv alıp güzel bir android boxla kombin yapmayı düşünüyorum.
Biz CRT TV üzerinden gidiyorduk Başkan Panele bağladın 70 ekran devler vardı eskiden çaprazdan ölçünce 70 cm :kiskis

images-51fb3201344f19601.jpg

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Detaylı görüş açısı açıklaması;

geçen bir arkadaş sormuştu bazı paneller için özellikle izleme mesafesi durumunu,ben geçmişte bu konuda
çok şeyler yazdım ama sonra kaybolup gidiyor haliyle

bakınız her IPS&VA açı verme konusunda aynı değildir ama bazı kişiler VA kötü IPS de iyidir gibi anlışalacak
gibi laflar ediyorlar ve adeta noktayı koyuyorlar ama iş böyle değildir!

IPS olup da 10derece bile açı vermeyen paneller vardır zaten IPS denen meretin max. açı verme derecesi de
sizin göz hassasiyetinize bağlı olarak 35 ile 45 derecedir,ama bana göre 45 aşırı kötü geliyor ve hemen
anlıyorum düşme falsolarını

VA olup da alacağınız açı ise max.30/35derecedir ki bu değer bile falso yapmaya yetiyor!

Not;ama adam var,50/60dereceden IPS olsa bile süper diyor veya sorun yok diyebiliyor
veya tam tersi VA olup da 45derece de sorun yoktur diyen de vardır!
bunlar uç örnekler ve zaten teknik olarak doğru değildir! ya takmıyor ya da gerçekten göremiyor
ya da oluşan düşme farkını hiç algılıyamıyor!!!

bu panellerin hepsi de pixel dizilimi vertical yapıda olur ve dolayısıyla açı zaten teknik olarak VEREMEZ!
açıyı verdiren modül arkasındaki bazı filtreleme v.s elemanlarıdır,ancak buna da fazla müdahele ederseniz
bu sefer açı artar ama resmin natural olma hali bozulur!

VA ve IPS pixel dizilim yapıları aynıdır sadece arada bir kaç farklı yapı olduğu için IPS daha fazla açı verir hepsi bu kadar

sonuç olarak burada nokta koyup da IPS budur VA budur denmesi doğru olmadığı gibi kişileri de yalnış
yönlendirilmeye sevk eder!
birisi göreceli(ama abartı olmadan!)daha fazla açı verir demek doğru tabir olacaktır)

IPS panel zaten bir Hitachi buluşu olup 90sonu 2000 başı gibi Hitachi tarafından geliştirildi(sadece 32/37 abatlar da)
2005/2008 de en iyi noktasına geldi(32/37 ebat sadece!)sonra bitti!
gerçek IPS buydu,bugün CMO/LGD nin yaptığı IPS ler bu değildir! ya da bugünkü "çakma" diğeri ise harbi idi!

Açı verme işte bu paneller de hiç "düşme olmadan" 178derece idi!!
bu 178dereceyi şöyle alıyoruz; panel karşıda duruyor sağ veya sol kenarından diğer kenara zaten 180 derece olur
fiziki olarak siz karşıdan kafanıza göre istediğiniz yönde bakın artık!
Ama tam fiziki ölçüme göre ise böyle açı değeri olmaz insan gözü için dolayısıyla biz tam karşıdan baktığımız zaman

bunu sıfır derece olarak almalıyız>>>>bu durum da panel kenarına kadar 90derece kalır sağa veya sola
geçip bakıldığı zaman siz bunu sıfırdan başlayıp 10/20/30dereceler gibi alacaksınız

Not;günümüz panellerinde size verilen sözüm ona AÇI değeri her panel de kafadan 178 derecedir!
ama bu küllüm teknik olarak yalnıştır! açıyı yukarıda verdiğim şekilde ölçülür bir panel de!

Hitachi o zaman gerçek bir 178derecelik ki bunu da aslında doğru dedi ama farklı yalnış anlamaya sebeb oldu
doğrusu 178/2=89 olmalıydı/olur
ve bunu fırsat bilen diğer panel üreticileri de kafadan her tip panel için 178derece dediler ve halnde böyle diyorlar yaw

Hitachi tam cepheden sıfır dereceden 89derece verir
günümüz çakma IPS ler 40/45derece veriyor! hatta onuda çoğusu veremez

Hitachi,pixel dizilimi "horizontal" idi ama günümüz tüm VA&IPS ler vertical dir

bu bir "teknoloji" idi ama günümüz üretimleri ise sadece "teknik" bir uygulama dır!
yani 20 sene de hiç bir yol kat edemedi diğer panel üreticileri bu konuda!
Hitachi den sonra bu işe Panasonic el attı ama başarılı olamadı! ancak Pany nin kendi üretimi
olan bazı en üst LCD lerinde(şayet IPS taklısı ise)bu IPS ler günümüz LG veya diğerlerinin ürettiği
IPS ler den çok daha başarılıdır!

Ama ne Hitachi ne de Panasonic özellikle Contrast ve Siyahlar konusunda tam başarı elde edemediler
o günde bunlar kötü veya vasat idi bugün de daha da kötü hale geldiler IPS ler de

kötünün iyisi ise bir tek Panasonic kaldı(LCD- IPS olarak) o da çok çok az serisinde kendi üretimi
IPS var ve bana göre kesinlikle en iyi IPS bunlar ama bulmak zor zaten TR de yok bu herifler
göreceli olarak siyah hallice iyi olsa bile contrast yine düşük,özel kullanım için örneğin Monitör+TV olarak
hatta yarı prof. uygulamalar için çok iyiler ama neticede IPS ve "kısıtlı" bazı çalışmaları

++

Bir arkadaş ta şunu sordu,aklımda kaldığıyla;neden IPS ler böyle veya ilerlemiyor v.s??

iyi de bunu "teknolojik" olarak ortaya çıkaracak üretici nerede????
Hitachi,NEC,Fujitsu,Sharp,Panasonic,Sanyo(eski yapısı)gibi "caponlar" sahadan çekildiler!

Kore/Taiwan/Çin bu işleri bilmez ve de yatırım v.s de yapmaz! onlar paso mal üretirler
"panel teknolojisi" bugün dahil hala caponların elidedir veya çoğusu Sharp dır,yani bu herif bir şey
bulursa ne ala yoksa biz bugün 2000 lerin en başındaki dandik paneller ve üreticiler ile devam ederiz yola

++

IPS paneller VA lara göre sadece biraz daha fazla açı verir denirse işte doğru bilgi bu olur
Ama adamın gözleri örneğin benim gibi çok hassas ise bu konular da,bu durumda o adama
direk IPS al denmez,bazı handikaplarını v.s ayrıca yazmak gerekiyor

Diğer soru;Philips ler deki CMO üretimi 50/58 ebatlarda ki AÇI durumu;kendim de bir kaç serisini kullandım
ve halen de 50/8807 kullanıyorum bana göre açı resmen berbat hatta hiç açı vermiyor!

direk tam cepheden izlenecektir gibi! kimileri bunu alıp "fena değil" demiş! babam seni göz dokoturuna
havale ettim o zaman:hihi 10derecede sapma sapıyor hele yakında izliyorsan hepten kötü örneğin 1.5metre gibi

veya panele tepeden bakarsan veya tam tersi aşağıdan gibi tam rezelet yahu:haha1

piyasada bulacağnız AÇI konusunda en kötü panel hangisidir diye soran olursa işte budur denecek türden

bunu kısmen aşmak için(düşme olayını az hahfifletmek adına)örneğin 1,5/2metre yerine panele 2,5/3mereye çıkacaksınız
veya 4mt gibi olursa fiziki ve görme alanı durumuna göre bu açı falsosunu daha az görürsünüz...

ama bazıları "süper" açı veriyor diyor örneğin güyya 30/35derecede oturup,bu küllüm yalnış,seni de Göz doktorunu
havale ettim

ama kişi şunu derse ....valla ben farketmiyorum yandan izleyince bana göre sıkıntı yoktur....
bu sadece kendi açısından doğru olur ve saygı duymak gerekiyor tabiki

++

Geri
Üst Alt