İpragaz 12 kg ev tüpü !?

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Bir konu son zaman dikkatimi çekiyor. İpragaz 12 kg tüp kullanıyoruz. Ben ipapp uygulamasından uygun fiyata alıyorum. En son 152 TL idi uygulama ile 124 tlye almıştım. Fakat tüp az gidiyor. Yani önceden bir tüp uzun süre dayanırdı. Şimdi kısa sürede bitiyor. Ağırlık deseniz aynı gibi ağır fakat bu işde bir film var gibime geliyor.
Merak ettiğim 12 kg tüpün içinde kaç litre gaz bulunur?
Benim bildiğim yanlışım varsa düzeltin 1 kg 2 lt. gaza denk geliyor... ?

Son düzenleme:
TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Vallahi nasıl bir dolap dönüyor bilemem hocam ama geçen gün 170 tl verdim 12 kg mutfak tüpüne.

1 litre lpg 530 gramdır yanlış hatırlamıyorsam.

Tüpün az yada çok gitmesi lpg nin inceliği, kalınlığı ile alakalı bir durum diyorlar genelde.
Çok pahalı.. Ve gitmiyor... Allah sonumuzu hayır etsin inşallah ?
Peki otomobil lpgsi kalın mı ince gaz mı?

smili72 Çevrimdışı

smili72 

Süper Üye
6 Mar 2018
1,532
52
LPG'de litre ile kilo aynı şey değil:12 kg tüp içinde ortalama 22 litre LPG var. Tüp kilogram olarak satılıyor LPG/Otogaz litre olarak satılıyor, 1 litre LPG yaz kış farkıyla söylersek 0,54 yada 0,56 kg yapar. Bu gün için hesaplarsak 12 kg tüp fiyatı 68 lira, otogaz litre fiyatı 2,50 TL, *22 litre 55 lira yapar.5 Tem 2015 :polis:sirit:uyku1

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,436
TKartaL TKartaL, Araç LPG yaz ve kış karışım oranı değişir.
Ev tüpünde böyle bir yönetmelik var mi bilmiyorum

karışım oranı ve doldurma basıncı
verimliliği doğrudan belirler
bu sebeple fazla gitmedi dersiniz.

Türkiyede ki oran %30 propan %70 bütan
kışın %50 %50 olduğu iddia ediliyor.

propan 15C 7.5bar sıvılaşır.

örnek dış ortam 40 derece benzinlikten LPG almaya gittiniz
pompa basıncı 8bar geçmiş olsun
bolbol bütanı deponıza doldurmuş olursunuz.

Değerli olan Propandır.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
TKartaL TKartaL,

Aynen tam dediğiniz gibi. Ağırlık olarak fark yok gibi ama bir müddet sonra o kadar az yanmaya başlıyor ki. Piknik tüpü de aynı. Aygaz denedim onda böyle bir olay olmuyor. Bitene kadar aynı şekilde yanıyor. Siz de bir deneyin başka marka ile bakalım ne çıkacak. Böylesi daha pahalıya geliyor.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Yarın bakıp atıyorum buraya :ok
Birde uzun tüp ile tombul tüp arasında fark var mı?
1 lik olanda az yanarsa o da sıkıntı.. Bendeki 3 no galiba...

DSC_0353aeda4945fa264302.jpg

TKartaL TKartaL,

Aynen tam dediğiniz gibi. Ağırlık olarak fark yok gibi ama bir müddet sonra o kadar az yanmaya başlıyor ki. Piknik tüpü de aynı. Aygaz denedim onda böyle bir olay olmuyor. Bitene kadar aynı şekilde yanıyor. Siz de bir deneyin başka marka ile bakalım ne çıkacak. Böylesi daha pahalıya geliyor.
Oran olarak aynı oranda yanıyor fakat çabuk bitiyor. Daha önce aygaz da denedim. Pek farklı gelmemişti. Piknik tüpünü otogazdan dolduruyorum. Tamam her zaman kullanılmıyor ama bitmek bilmiyor..
Bu sefer uzun tüp alacam bir de onu denicem bakalım..

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt