Iphone SE 2016 (Gen 1) Su Temasi Sonrasi Problemler

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,325
39
Selamlar herkese;

1. nesil Iphone SE sahibiyim. Yaklaşık 3 yıl önce, 2020 Haziran ayında, şiddetli yağmur altında ıslandım. Bu esnada telefon cebimdeydi, kılıflı şekilde. Nasıl olduysa cebimin içine dahi su girmiş ve telefon ıslanmış. Telefon kapanınca gittim 2020 modelinden bir tane daha satın aldım. Daha sonra bu cihazı fön makinesi ile kurutup kenara kaldırdım. Bir süre sonra cihaz tekrar açıldı ve sorunsuz şekilde yaklaşık 2.5 yıl boyunca çalıştı. Fakat arada sırada kendi kendine kapanıyor ve telefon açılmadan, sistem kendini tam olarak başlatamadan, aşağıdaki gibi sürekli reset atıyordu. 10-15 resetin ardından telefon açılıyor ve uzun bir süre boyunca sorunsuz kullanıyordum. Yalnız bu esnada ekran kararırken kırmızı ve yeşil renkte, karmaşık çizgiler çıkıyordu.

SE_Restart.gif

Bir kaç ay önce telefon bir kapandı ve bir daha hiç açılmadı. Yaklaşık 2-3 ay boyunca hiç ellemedim, bir kenarda duruyordu. 3 gün önce telefoncuya verdim tamir etmesi için. Yazılım atmayı denemişler ancak başaramamışlar. Tamir edemiyoruz deyip geri verdiler. Ben de hard reset atıp pc'ye bağladım. ITUNES'e girer girmez sistem yazılımsal arızayı algıladı ve telefona kurtarma yazılımı atma seçeneği çıktı. Bütün verileri sildim (Diğer cihazımda yedeği var), fabrika ayarlarına geri döndürüp yeni yazılımı yükledim. Yaklaşık 4.5 GB'lık yazılım indirdi.

Şu an telefon sorunsuz çalışıyor fakat size sormak istediğim 1-2 husus var;

- 3 yıl önceki su temasından eser kalmış mıdır ? Telefonun içini açıp temizlememe gerek var mı ?
- Daha önce telefonun power tuşu değişmişti. Sürekli kendine reset atmasının sebebi bu olabilir mi yoksa yazılımsal mıdır ? Power tuşunda hiçbir sorun yok şu an ve telefon fişek gibi çalışıyor.
- Başka bir öneriniz olur mu ?

Bir şey çok dikkatimi çekti; şu an pil sağlığı %91 görünüyor. Yaklaşık 4 yıl boyuna aktif olarak kullandığım 1. nesil Iphone SE pil sağlığı %91 iken, 2020 yılında satın aldığım 2. nesil cihazın performansı %85'e düşmüş. Çok enteresan gerçekten.

Iphone_SE_1_Pil.jpg

turkomans Çevrimiçi

turkomans 

Aktif Üye
8 Ara 2019
148
31
Pil sağlığı %100 olsa da çok bir performans beklemeyin. İlk çıktığında ben de almıştım 4 yıl kullandım. İos 9 ile gelmişti. Batarya günü kurtarıyordu. SE 1st Gen cihazı ios 15’te kaldı. ios 15’in enerji gereksinimi ios 9’dan çok daha fazla. Üstelik içindeki A9 işlemcinin günümüz işlemcilerine göre enerji tüketimi yine fazla. Bunun için SE 1st Gen’in 1600 mah bataryası yetersiz kalacaktır. 2nd Gen SE 2020 cihazınızın hem işlemcisi yeni hem batarya kapasitesi fazla olduğu için pil sağlığı %85 olsa daha verimli çalışacaktır.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
3 yıl geçmiş ,öncesinde iyice kurutulduysa sıkıntı olmaz gibi ama açma-kapama düğmesinde -ki minicik o düğme- belki sudan dolayı bir takılma kalmış olabilir.Ben bu durumlarda telefonu pirinçin içine yatırdıklarını duydum hatta yaşadım (hanımın eski telefonunda :) )Pirinç tüm suyu çekermiş,aklında olsun :ok

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,325
39
3 yıl geçmiş ,öncesinde iyice kurutulduysa sıkıntı olmaz gibi ama açma-kapama düğmesinde -ki minicik o düğme- belki sudan dolayı bir takılma kalmış olabilir.Ben bu durumlarda telefonu pirinçin içine yatırdıklarını duydum hatta yaşadım (hanımın eski telefonunda :) )Pirinç tüm suyu çekermiş,aklında olsun :ok
Hah, şimdi oldu, bu benim aklıma gelmemişti, teşekkürler 🙂

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,325
39
Pil sağlığı %100 olsa da çok bir performans beklemeyin. İlk çıktığında ben de almıştım 4 yıl kullandım. İos 9 ile gelmişti. Batarya günü kurtarıyordu. SE 1st Gen cihazı ios 15’te kaldı. ios 15’in enerji gereksinimi ios 9’dan çok daha fazla. Üstelik içindeki A9 işlemcinin günümüz işlemcilerine göre enerji tüketimi yine fazla. Bunun için SE 1st Gen’in 1600 mah bataryası yetersiz kalacaktır. 2nd Gen SE 2020 cihazınızın hem işlemcisi yeni hem batarya kapasitesi fazla olduğu için pil sağlığı %85 olsa daha verimli çalışacaktır.
Açıkçası performansından çok memnunum, evde wifi'ya bağlayıp multimedya cihazı olarak kullanıyordum.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,531
Kulaklık, şarj gibi korumasız bölgelerden sıvı gidişine bağlı birden fazla bölgede oksitlenme var gibi.
Tamir için verdiğiniz servisin ne yaptığını bilmeden birşeyler söylemek zor.
FPRRO gibi teknik servislerle görüş belki cihazını kurtarabilirler.

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Anakartta Oksitlenme Oluşmuştur Sökülüp Temizlense Vede Anakart güzelce kurutulup Isıtılsa Sorun Düzelir Bence O Ekran içinde Çizgiler içinse ekranın değişmesi şart.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,325
39
Şimdilik sorunsuz bir şekilde çalışıyor, yeni yazılım attıktan sonra kapanınca açılmama, reset atma gibi sorunlar düzeldi. Bakalım ilerleyen zamanlarda neler olacak.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Oksitlenme mutlaka olmuştur.
Temas arızası olduğu bariz belli bence.
Bir ihtimal oksitlenmeye bağlı kısa devre de oluşuyor olabilir.
Cihazın her türlü sökülüp gözden geçirilmesi lazım.
Yani çalışsa bile oksitlenmeyi yavaşlatıcı hamleler yapılmalı.
BGA chiplerin etrafı korumalıdır, su lehim toplarına gidemez ama bakır yollar, gnd hattı, soketler bir ihtimal korozyona uğramış olabilir.
Ayrıca ses kısma, güç tuşları da cihazın zayıf noktası.
Şarj ve kulaklık soketi de öyle.
Güvenilir biri cihazı yanınızda söksün bir incelesin derim.
Eliniz yatkınsa, uygun tornavida seti ile siz de sökebilirsiniz.
Tabi öncesinde söküm videosu izlemenizde yarar var çünkü yapıştırma yöntemi kullanılmış parça mutlaka vardır.
Panel, arka kapak vs kırma ihtimaline karşı, sökümüne bakın derim.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Bozuk İPhone 4 var atmaya kıyamadım süs eşyası olarak saklıyorum güzel yapmışlar minik ve şık

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,325
39
Oksitlenme mutlaka olmuştur.
Temas arızası olduğu bariz belli bence.
Bir ihtimal oksitlenmeye bağlı kısa devre de oluşuyor olabilir.
Cihazın her türlü sökülüp gözden geçirilmesi lazım.
Yani çalışsa bile oksitlenmeyi yavaşlatıcı hamleler yapılmalı.
BGA chiplerin etrafı korumalıdır, su lehim toplarına gidemez ama bakır yollar, gnd hattı, soketler bir ihtimal korozyona uğramış olabilir.
Ayrıca ses kısma, güç tuşları da cihazın zayıf noktası.
Şarj ve kulaklık soketi de öyle.
Güvenilir biri cihazı yanınızda söksün bir incelesin derim.
Eliniz yatkınsa, uygun tornavida seti ile siz de sökebilirsiniz.
Tabi öncesinde söküm videosu izlemenizde yarar var çünkü yapıştırma yöntemi kullanılmış parça mutlaka vardır.
Panel, arka kapak vs kırma ihtimaline karşı, sökümüne bakın derim.
Isıtılarak ekranın sökülmesi gerekiyor, müsait olduğum bir zamanda girişeceğim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt