İnternetten klima almak ve klima tavsiyesi

K Çevrimdışı

KingOfShadow 

Aktif Üye
13 Kas 2021
106
22
Merhabalar vestel flora 24btu klima düşünüyorum vesltede 15k internette 12k çok ciddi fark var o yüzden internetten sipariş etmek istiyorum fakat internetten sipariş edilenlerden bazıları vuruk kırık geliyormuş sıkıntı olurmu 12k parayıda riske atasım yok açıkçası ki çok fazla internetten alışveriş yapmış biriyim ve klima öneriside alabilirm şu daha iyi derseniz bakarım

belirtmeyi unuttum sadece soğutması yılda 2 3 ay kullanılacak onun dışında yatıcak cihaz en ucuzu bu diye alıyorum verimlilik falan aramıyorum az kullanılacağı için

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Siz parayı, internetten klima almakla değil, klimayı vestelden almakla çöpe atmış oluyorsunuz zaten :)
Kimin ne marka ürün alacağı beni zerre kadar ilgilendirmiyor olmakla birlikte şu Flora klimalara verilen paralara cidden acıyorum.
Normalde alışverişte hep mantığı ön planda tutup uzun garati sürelerine de vurguda bulunurum fakat bazı durumlar var ki bunu görmezden gelmek gerekebiliyor. Bu da onlardan birisi.

Flora klimalar ile ilgili özellikle geçen sene yaşanan sorunları hem forumda hem de kanalda çok kere dile getirdik, Vestel mühendisleri çaresiz, etkisiz, servisleri ne yazık ki flora kaynaklı sorunlarda ellerinden birşey gelmiyor, firma ile papaz oluyorsunuz ama Teknik Müdürlük denen garabet yer ''bu modeller böyle''' diyerek işin içinden çıkıyor.

Şimdi siz bu yaklaşıma 15K para verip zaten o paranızı çöpe atmış olmuyormusunuz?

Bakın ben DAIKIN ile papaz durumdayım hatta adamlarla mahkemelik oldum biliyorsunuz, ancak kişisel yaklaşmadığım için size açık yüreklilikle diyorum ki ''Kardeşim Flora ile macera dünyasına adım atacağına aynı paraya git DAIKIN güvencesinde AİRFEL 24 lük klima al neden kendini riske atıyorsun?

Flora için 12K 15K diyorsun, Airfel 24 lük klimaya az önce baktım 13K dolaylarında.

K Çevrimdışı

KingOfShadow 

Aktif Üye
13 Kas 2021
106
22
Siz parayı, internetten klima almakla değil, klimayı vestelden almakla çöpe atmış oluyorsunuz zaten :)
Kimin ne marka ürün alacağı beni zerre kadar ilgilendirmiyor olmakla birlikte şu Flora klimalara verilen paralara cidden acıyorum.
Normalde alışverişte hep mantığı ön planda tutup uzun garati sürelerine de vurguda bulunurum fakat bazı durumlar var ki bunu görmezden gelmek gerekebiliyor. Bu da onlardan birisi.

Flora klimalar ile ilgili özellikle geçen sene yaşanan sorunları hem forumda hem de kanalda çok kere dile getirdik, Vestel mühendisleri çaresiz, etkisiz, servisleri ne yazık ki flora kaynaklı sorunlarda ellerinden birşey gelmiyor, firma ile papaz oluyorsunuz ama Teknik Müdürlük denen garabet yer ''bu modeller böyle''' diyerek işin içinden çıkıyor.

Şimdi siz bu yaklaşıma 15K para verip zaten o paranızı çöpe atmış olmuyormusunuz?

Bakın ben DAIKIN ile papaz durumdayım hatta adamlarla mahkemelik oldum biliyorsunuz, ancak kişisel yaklaşmadığım için size açık yüreklilikle diyorum ki ''Kardeşim Flora ile macera dünyasına adım atacağına aynı paraya git DAIKIN güvencesinde AİRFEL 24 lük klima al neden kendini riske atıyorsun?

Flora için 12K 15K diyorsun, Airfel 24 lük klimaya az önce baktım 13K dolaylarında.
Bilmiyordum teşekkürler bilgi için peki Daikin dışında 24 lük ne önerirsiniz normal de 18 lık alacaktım oda 25 M2 falan yetiyormuş ama 24 lük ile arasında ciddi bir fark yok diye 24 lük bakıyorum hem üst kata da faydası olur belki

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bilmiyordum teşekkürler bilgi için peki Daikin dışında 24 lük ne önerirsiniz normal de 18 lık alacaktım oda 25 M2 falan yetiyormuş ama 24 lük ile arasında ciddi bir fark yok diye 24 lük bakıyorum hem üst kata da faydası olur belki
Nasıl yani? Siz 25m2 oda için neden 18 veya 24 klima bakıyorsunuz ki? :alala

28m2 salonumda 12 lik klimayı yaz kış kullanıyorum ben.

Yazık yahu, o paraya gidin bir tane 12 lik MİDEA klima alın keyfinize bakın geçin. Siz istemiyorum deseniz de bu ürün size konforu ekonomiyi ve kaliteyi aynı anda sunar, Geçen yaz bu klimayı aldırdığım tüm dostlar gibi siz de bana dua edersiniz.

K Çevrimdışı

KingOfShadow 

Aktif Üye
13 Kas 2021
106
22
Nasıl yani? Siz 25m2 oda için neden 18 veya 24 klima bakıyorsunuz ki? :alala

28m2 salonumda 12 lik klimayı yaz kış kullanıyorum ben.

Yazık yahu, o paraya gidin bir tane 12 lik MİDEA klima alın keyfinize bakın geçin. Siz istemiyorum deseniz de bu ürün size konforu ekonomiyi ve kaliteyi aynı anda sunar, Geçen yaz bu klimayı aldırdığım tüm dostlar gibi siz de bana dua edersiniz.
Arada kapıyı açar tüm evi serinletirim diye düşündüm bide midealar evet kaliteli de 24 btu klimalarla aynı para pek mantıklı gelmiyor açıkçası

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,610
sanmam ev ısı kaybetmiyor 160m2 evin doğalgaz faturası 250 lirayı geçmedi oda bir iki kere geldi evin sadece önü üstü açık onun dışında sağında solubda arkasında altında daireler var baya faydası oluyor
Isı kaybı az evet ama kapıyı açmanız halinde klimanın termostat yapması daha uzun sürecek muhtemelen.
E bir de klimanın olduğu odada o sırada oturanları da çarpabilir belki bilmiyorum ama.

K Çevrimdışı

KingOfShadow 

Aktif Üye
13 Kas 2021
106
22
Isı kaybı az evet ama kapıyı açmanız halinde klimanın termostat yapması daha uzun sürecek muhtemelen.
E bir de klimanın olduğu odada o sırada oturanları da çarpabilir belki bilmiyorum ama.
ben tahminen evi 2 3 saatte buz gibi yaptırır kapatırım o sırada da istediği kadar tam güç çalışssın kombiyi de o şekilde kullanıyorum 1 saat falan tam yükte çalışıyor ev hamam gibi oluyor o ısının etkisi en az 15 20 saat gidiyordu ve evde çok fazla cam da yok 2 oda da hiç cam yok hatta sıfıra yakın ısı kaybı

hatta şöyle söyleyeyim termostat olmasa bile olur o yüzden en ucuzuna bakıyorum çok az çalışacak çoğu özelliğini kullanmayacam yılın belkide 8 9 ayı hiç kullanılmayacak ömrünün çoğunda yatacak klima bunu yazarken aklıma bir şey geldi bazı şeyler çalışmadıkça ömrü kısalıyor klimada öyle bir şey varmı

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
956
29
Arada kapıyı açar tüm evi serinletirim diye düşündüm bide midealar evet kaliteli de 24 btu klimalarla aynı para pek mantıklı gelmiyor açıkçası
Öyle düşünmeyin efendim. 24'lüğün minimum tüketimi ve sürekli dur kalk yapma ihtimalini de düşünmelisiniz. Ek olarak kapıyı açarak evin soğuğunu veya sıcağını kırmaktan ileriye gidemiyorsunuz. Homojen bir şekilde ısı dağılmıyor. O yüzden kış ve yaz ortalarında klimasız odada yaşam naparsanız yapın zor oluyor. Düzce'de doğalgazla homojen bir şekilde ısınıp gölgeliklerle yazın ortasını bile 24 derecelerde geçirebilirken Antalya'ya taşınıp doğalgazsız 2 klimalı dairede yaz ve kış ortalarında zorlanma tecrübesini edinmiş birisi olarak yazıyorum bunları. Daha kuvvetli makine yerine daha verimli ve konforlu makine tercih etmenizi öneririm.

Doğalgaz olduğu için kış performansı çok önemli değil muhtemelen zaten sizin için. Ben Airfel 12000 ve Airfel 9000 kullanıyorum. İnanın bana oda boyutları hemen hemen aynı olmasına rağmen 9000 olandan çok daha memnunum. En başta açar açmaz soğutmaya başlaması ve yüksek fan hızıyla başlaması beni benden alıyor :hihi

Bu arada tabi benim 12000 btu olanı bir kontrol ettiresim de var. Belki problemlidir zira ikisinin de aynı platformu kullandığı söyleniyor. 12000 olan açtıktan 30 saniye kadar sonra başlıyor ve orta fan hızında başlıyor. Sanarsınız Dünya'yı kurtaracak, öyle bir hazırlanma/gururlanma.

sanmam ev ısı kaybetmiyor 160m2 evin doğalgaz faturası 250 lirayı geçmedi oda bir iki kere geldi evin sadece önü üstü açık onun dışında sağında solubda arkasında altında daireler var baya faydası oluyor
160m2 için 250 lira mükemmel bir fatura bu arada. Babam Düzce'de 2 cepheden sabah 10'dan güneş batana kadar güneş alan 110m2 bir dairede üstü altı ve güneş görmeyen diğer iki yanı da doğalgazla ısınırken 600 liranın altında ödemedi bu kış. Yanlış hatırlamıyorsam kışı 630~980 ₺ arasında geçirdi. Nisan ayında geldi o 630₺ fatura da.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,610
ben tahminen evi 2 3 saatte buz gibi yaptırır kapatırım o sırada da istediği kadar tam güç çalışssın kombiyi de o şekilde kullanıyorum 1 saat falan tam yükte çalışıyor ev hamam gibi oluyor o ısının etkisi en az 15 20 saat gidiyordu ve evde çok fazla cam da yok 2 oda da hiç cam yok hatta sıfıra yakın ısı kaybı
Isınan hava yükselir, soğuyan hava alçalır.
Petek her odada mevcuttur muhtemelen.

2-3 saat kapattıktan sonra tekrar açmak istediğinizde bu sefer daha uzun termostat süreleri yaşanabilir.
Isıtma ile soğutma birbirinden farklı bir olay, klime ile kombi bambaşka olay.
Her odada petek ile ısıtmakla, tek kaynaktan soğuk hava üfletmek bambaşka şey.
Evde bir kere hava sirkülasyonu yaratmanız lazım ki soğuma daha etkili olsun.
Evin içinde klimanın kendi fanı sadece bulunduğu odaya etki eder.
O da en iyi kapı kapalıyken yapar.

Kalorifer peteği ile klima iç ünitesinde bulunan evaporatörünün mantığı aynı değil benim bildiğim.

İşin ustaları tam doğru bilgiyi verir de, bu tür bir senaryo cebinizi baya yakabilir bilginiz olsun.
Böyle bir senaryoda en azından alacağınız klimanın inverter sisteminin midea gibi iyi çalışması lazım.
Göstermelik bir inverter olmaması lazım ki, elektrik faturanıza yüklenmesin.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri