InSight Mars’tan ilk net fotoğrafı gönderdi!

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
BBC Türkçe'nin göre, Mars atmosferine giriş yaparak Kızıl Gezegen'in yüzeyine inen InSight, NASA'nın son altı yılda Mars'a gönderdiği ilk aracı oldu.

Mars'ta görev yapan Opportunity uzay aracının devre dışı kalmasıyla, NASA'nın Mars ile ilgili çalışmaları hızını kaybetmişti.

InSight'ın, Mars'ın yüzeyi ve yeraltı yapısı ile ilgili elde edeceği verileri Dünya'ya göndermesi bekleniyor.

_104487859_nasa_insight_v2.0-nc.png

ilk inceleme resim:
1922229_1_1543266103zJU3q.jpg

InSight Mars yüzeyine olan, yaklaşık 6 ay süren yolculuğunun ardından geçtiğimiz akşam, 7 dakika süren zorlu aşamaları geride bırakarak başarıyla inişini gerçekleştirdi.

İlk fotoğrafı inişin ardından beraberinde götürdüğü yeni uyduları aracılıyla gezegenimize yollayan keşif aracı, ilk net fotoğrafı ise sabah saatlerinde gönderdi.

7 dakika süren bu zorlu sürecin ardından gezegene başarıyla inişi gerçekleştiren keşif aracı, kısa bir süre sonrasında ise Mars yüzeyinden ilk fotoğrafı gönderdi. Elbette iniş iniş dolayısıyla pek net olmayan fotoğrafın ardından sabah saatlerinde ilk net fotoğrafta Dünya’ya ulaştı.

Kadrajda kızıl gezegenden çok InSight yer alsa da gezegenenin uçsuz bucaksız boşluğunu görebiliyoruz. InSight keşif aracının Mars’ın yüzeyinde bulunan Elysium Planttia’da iki yıl boyunca sabit bir şekilde araştırmalar yapması bekleniyor.

işte mars yüzeyinden ilk resim :
Ds-c8TlU0AE0pO2.jpg

Bakılım önümüzdeki süreç bizi nereye sürükler :hihi

smili72 Çevrimdışı

smili72 

Süper Üye
6 Mar 2018
1,532
52
InSight'da kullanılan panel IPS mi yoksa VA mı ? Yan açı duyarlılığı var mı? Garantisi 2 yıl mı 3 yıl mı? Dünyamızın dışına gönderildiğine göre ihraç ürün statüsünde midir? Acil cevaplarsanız sevinirim :haha1:haha1:haha1

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Dün gece nasa TV de canlı izledim fakat keşke inişi canlı izleyebilseydik. Halbuki teleskoplarla bir şekilde bilmiyorum ama belki izlenebilirdi..

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Dün gece nasa TV de canlı izledim fakat keşke inişi canlı izleyebilseydik. Halbuki teleskoplarla bir şekilde bilmiyorum ama belki izlenebilirdi..
aynen öyle anlatımları dinlemek nasip oldu, koca marsa sen uydu gönder buna canlı yayın yapacak bir kamera koyma.
gerçi bu yüzden biz türkler hep diyoruz ki gidilmedi, şüpheli, yok şöyle yok böyle.
Sonra diyorum ki F fikoloji uzaya giden arçatan bahsediyorsun neden bilgiler yetersiz diye, daha günümüzde satış yapılırken bile hdr mi ips mi bilgisi sır gibi saklanırken bunu mı taktın diyorum :hihi

InSight'da kullanılan panel IPS mi yoksa VA mı ? Yan açı duyarlılığı var mı? Garantisi 2 yıl mı 3 yıl mı? Dünyamızın dışına gönderildiğine göre ihraç ürün statüsünde midir? Acil cevaplarsanız sevinirim :haha1:haha1:haha1
özellik veya şekil yok kısacası : taktik maktik yok BAM BAM BAM usulü:sirit:hihi

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
o değilde marsta yaşam var diyorlar ya çok gülüyorum. dünyanın suyu mu çıktı birader marsta ne işiniz var, bizim memleketler bomboş köylerde adam kalmamış, gidin oralarda yaşayın marsta ne işiniz var dümdüz ova işte :hihi

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
o değilde marsta yaşam var diyorlar ya çok gülüyorum. dünyanın suyu mu çıktı birader marsta ne işiniz var, bizim memleketler bomboş köylerde adam kalmamış, gidin oralarda yaşayın marsta ne işiniz var dümdüz ova işte :hihi
aslında geleceğe dönüş için bir plan bu, izlediğim belgeselelrde hep şu söyleniyor, dünyaya kıyamet gelirse marsta bir koloni olur hayat devam eder.
ama bilmiyorlar ki kıyamet sadece dünyaya değil bütün evrene kopacak :hihi

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Aslında kıyamet değilde küresel ısınmadan dolayı çok çok gelecek için atılım yapıyorlar. Mesela venüs gezegeni küresel ısınmadan dolayı ortalama 450 derece civarında... Yani dünyanın aslında güzelim kıymetini bilmediğimiz uzay kıyafeti giymeden rahatça gezdiğimiz dünyanın kıymetini bilmiyoruz. Dünyanın sonu böyle giderse tıpkı venüs gezegeni gibi olacaktır. Güneş sistemimizin dışında da dünya şartlarına benzer gezegenler mevcut fakat ulaşım şu anki şartlarda olumsuz. Işık hızında araçlar icat edilmesi lazım. Birde mars için Amerika silah mühimmat için üs kuracak diyorlar. Bana göre biraz boş muhabbet. İnsight bile en erken şartlarda altı ayda yolculuğu tamamladı.
Birde alon musk un mars'a gönderdiği elektrikli otomobil amacına ulaşamadı. Şuan mars ile jüpiter arasındaki yörüngede ilerliyormuş. Gerçi ulaşsmazsa da belki bir gün bir uzaylı görür selam olur diyordu. Tabiki bu adamı da tebrik etmek gerekiyor. Adam yılmadan usanmadan servetini bu işe harcıyor.
Bilime ilime ve profrsyonelliğe her zaman hayran olmuşumdur. Şimdiden zıplamayla da aya ulaşılmıyor :gul

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Aslında kıyamet değilde küresel ısınmadan dolayı çok çok gelecek için atılım yapıyorlar. Mesela venüs gezegeni küresel ısınmadan dolayı ortalama 450 derece civarında... Yani dünyanın aslında güzelim kıymetini bilmediğimiz uzay kıyafeti giymeden rahatça gezdiğimiz dünyanın kıymetini bilmiyoruz. Dünyanın sonu böyle giderse tıpkı venüs gezegeni gibi olacaktır. Güneş sistemimizin dışında da dünya şartlarına benzer gezegenler mevcut fakat ulaşım şu anki şartlarda olumsuz. Işık hızında araçlar icat edilmesi lazım. Birde mars için Amerika silah mühimmat için üs kuracak diyorlar. Bana göre biraz boş muhabbet. İnsight bile en erken şartlarda altı ayda yolculuğu tamamladı.
Birde alon musk un mars'a gönderdiği elektrikli otomobil amacına ulaşamadı. Şuan mars ile jüpiter arasındaki yörüngede ilerliyormuş. Gerçi ulaşsmazsa da belki bir gün bir uzaylı görür selam olur diyordu. Tabiki bu adamı da tebrik etmek gerekiyor. Adam yılmadan usanmadan servetini bu işe harcıyor.
Bilime ilime ve profrsyonelliğe her zaman hayran olmuşumdur. Şimdiden zıplamayla da aya ulaşılmıyor :gul

Dünyadaki yaşam kötüye gitmesin istiyorlarsa bu denli tüketimi terk edecekler.
Ama işlerine gelmez tabi.:hihi

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt