İki Klima Bir Klimadan Az Tüketebilir

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Geçen yılın Haziran ayı faturamın günlük 18.5kW ortalama geldiğini hatırlıyorum. Bu yıla göre daha sıcak bir Haziran olsa da bu yılın Haziran ayı da pek serin sayılmaz.

Geçen yıl tek klimam (12000) vardı ve salondaydı. Kapılar açık olsa da diğer odalara yermiyordu. Yatak odasında uyunmuyordu. Klima 26 derecede bir bölgeyi üşütüyor ama diğer bölgeleri serinletemiyordu.

Bu yıl iki klimamla (12000+9000) salon ve yatak odasını 24 saat 28-30 derece aralığında çalıştırarak serinlik ihtiyacımızı layıkıyla karşılarken tüketimlerimiz ve hava sıcaklıkları da grafikteki gibi.

F4914491-A5DE-4798-B3C8-BD5D5200AD3A.jpg

Son düzenleme:
O Çevrimdışı

oznzkn

Yeni Üye
31 May 2022
4
29
Rezerve :kiskis

İşim bitince bu konuda detay gireceğim zira çok güzel bir konu :ok
Doğru klima kullanımı hakkında bir video ben de beklerim vallahi. Bazı bazı duyuyorum doğru ayarlarda kullanılırsa ciddi miktarda az enerji harcıyorlarmış. (Bir akrabamın dediğine göre 2/24 hep açıkmış ve faturası çok gelmiyormuş ona rağmen) Bir mit mi yoksa gerçek mi öğrenmenin zamanı geldi.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Doğru klima kullanımı hakkında bir video ben de beklerim vallahi. Bazı bazı duyuyorum doğru ayarlarda kullanılırsa ciddi miktarda az enerji harcıyorlarmış. (Bir akrabamın dediğine göre 2/24 hep açıkmış ve faturası çok gelmiyormuş ona rağmen) Bir mit mi yoksa gerçek mi öğrenmenin zamanı geldi.
Aslında bunun mit olmadığını geçen sene 30 gün 24 saat testlerinde ispat ettik ancak kullanım senaryolarına göre durum değişkenlik gösteriyor.

Yine de sohbet videosu çeker yayınlarım seve sevee :)

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Bunu bende deneyimledim, bendede tek klima vardı, geçen yaz bir klima daha alıp 2 klimaya geçince hem konfor, hemde maddi açıdan daha iyi verim almaya başladık.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt