İcra dosyası kapatma parası

Aarslan Çevrimdışı

Aarslan 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
220
33
2015 yılında yani 5 sene önce kredilerimi ödeyemeyip avukatlık olmuştum daha sonra borçlarımı toplu şekilde kapatmıştım.Dün tekrar kredi çekmek için bankaya gittiğimde 2015 yılına ait sistemde banka borcunuz bulunduğu için kredi çıkmıyor dendi ve hangi bankaya ait olduğu görünmüyor dendi. Bende hangi bankaya borcum olduğunu öğrenmek için tek tek eskiden borçlandığım bankaları gezdim ama hepsi borcunuz yok dedi.En son gittiğim banka findex'e yönlendirdi ve oradan sorgulama yaptığımda eski borcum olan bankaların birinde eski borcum değişik şekilde görünüyor yani borç sıfır yazıyor ama eskiden çektiğim kredi miktarımın yanında takipte olduğu yazıyor.

Bende bankanın avukatlık şirketini aradım borcunuz yok ama icra dairesi dosyanı kapatmak için para istiyor dedi.Bende daha önce borcumu kapatmak için konuştuğum kişinin bütün borçlar için verdiği rakamı ödediğimi icra dosyalarının sizin avukatlık şirketinin kapatacağını bana söylendiğini dedim. Bu dediğime karşılık kimin bunu dediğini bilmediğini sadece banka borcu ödenmiş icraya para ödenmemiş dedi birşeyler saydı topladı sistemde görünen üç bin tl borcun dosyasını kapatmak için beşyüz küsür lira para istedi.

İşin özeti bu işte bir şeytanlık olduğunun farkındayım ama bilgim olmadığı için çözemedim. Bu konularda tecrübesi bilgisi olan varmı?

Aarslan Çevrimdışı

Aarslan 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
220
33
İlginç bir durum, bir bilgim yok ne yazık ki.
Gerçekten ilginç çünkü e devlette hiçbir icra dosyam görünmüyor.Bu olay avukatlık şirketinin yaptığı bir uyanıklık diye düşünüyorum. Bu yüzden parayı uzun süre emin olana kadar ödemeyeceğim. Birde bana yarın borcu toplayalım hesap numaralarıyla beraber sana bildirelim mi diye sordu bende toplayın bildirin dedim büyük ihtimalle fiyat yarın daha da yükselecek ama o banka hesaplarının kime ait olduğunu öğrenmek ile araştırmaya başlayacağım.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Gerçekten ilginç çünkü e devlette hiçbir icra dosyam görünmüyor.Bu olay avukatlık şirketinin yaptığı bir uyanıklık diye düşünüyorum. Bu yüzden parayı uzun süre emin olana kadar ödemeyeceğim. Birde bana yarın borcu toplayalım hesap numaralarıyla beraber sana bildirelim mi diye sordu bende toplayın bildirin dedim büyük ihtimalle fiyat yarın daha da yükselecek ama o banka hesaplarının kime ait olduğunu öğrenmek ile araştırmaya başlayacağım.
Hesap numaralarını kesinlikle araştırın çünkü avukatların kişisel hesaba para isteme gibi bir hakları yok diye biliyorum.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Borç varsa eğer (ki yok görünüyor) kimseye para vermeyin... Nereye para yatacaksa ben yatırırım deyin.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Çok zaman geçmiş borcu kapattığın zaman icra dairesine dosya kapatma harcını yatırsaydın 30ila 50 arası ücreti vardı faiz işlemiş 500 küsür olmuş kimi hukuk firmaları dosyayı kapatmıyor bir süre sonra zaman aşımından kapanıyor diye yada bilgi veriyorlar şu kadar harç ücreti var git dosya kapatma harcını yatır icra dosyan kapansın diyorlar biraz beklersen zaman aşımından kendisi kapanır yada git yatır öde makbuzlarını al THH'ye ilgili hukuk firmasını şikayet et maduriyetini olayı anlatan şikayet yaz paranı hukuk firmasından geri iade alırsın o şekilde aciliyeti yoksa zaman aşımını bekle dosya kendisi kapanır ü
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

e-devlet uyap vatandaş portala giriş yap dosya işlemlerine gir dosya sorgulama yap icrayı seç mahkeme tümü de bütün icra dosyaların karşına gelecek oradan detayları yapılan işlemleri borcunu vs görür ilgili icra dairesine gidip borcunu vezneye ödersin

E-devlet Uyap üzerinden sorgula takip durmuş o neden ile normal sorgulamada çıkmaz görünmez harç yatmadığı için dosya kapanmamış sadece dosya nosunu icra dairesi öğren ilgili icra dairesine git işlemlerini yap detaylı bilgiyi onlar sana verecektir

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aarslan Çevrimdışı

Aarslan 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
220
33
Çok zaman geçmiş borcu kapattığın zaman icra dairesine dosya kapatma harcını yatırsaydın 30ila 50 arası ücreti vardı faiz işlemiş 500 küsür olmuş kimi hukuk firmaları dosyayı kapatmıyor bir süre sonra zaman aşımından kapanıyor diye yada bilgi veriyorlar şu kadar harç ücreti var git dosya kapatma harcını yatır icra dosyan kapansın diyorlar biraz beklersen zaman aşımından kendisi kapanır yada git yatır öde makbuzlarını al THH'ye ilgili hukuk firmasını şikayet et maduriyetini olayı anlatan şikayet yaz paranı hukuk firmasından geri iade alırsın o şekilde aciliyeti yoksa zaman aşımını bekle dosya kendisi kapanır ü

e-devlet uyap vatandaş portala giriş yap dosya işlemlerine gir dosya sorgulama yap icrayı seç mahkeme tümü de bütün icra dosyaların karşına gelecek oradan detayları yapılan işlemleri borcunu vs görür ilgili icra dairesine gidip borcunu vezneye ödersin

E-devlet Uyap üzerinden sorgula takip durmuş o neden ile normal sorgulamada çıkmaz görünmez harç yatmadığı için dosya kapanmamış sadece dosya nosunu icra dairesi öğren ilgili icra dairesine git işlemlerini yap detaylı bilgiyi onlar sana verecektir
Dediğin şekilde findex ile icra dosyalarını karşılaştırdım. Tarihler icrada görünen dosyalar ile findex de görünen dosyada birbiri ile tutmuyor.İcra dosyalarında görünen borç bilgileri ile findex de görünen borç bilgileri tutmuyor.Findex de kanuni takipte yazarken icra dosyalarında Kapalı (Haricen Tahsil) ve Kapalı (Takipsizlik) diye yazıyor. Ayrıca bu avukatlık şirketi ile aynı banka borcumdan dolayı 3 dosya görünüyor bunlardan biri findexde görünse neden diğer ikisi görünmüyor ve diğer bankalarında borçları icra dosyaları listesinde aynı şekilde görünüyor ama findex de çıkmıyor.:hmm

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Dediğin şekilde findex ile icra dosyalarını karşılaştırdım. Tarihler icrada görünen dosyalar ile findex de görünen dosyada birbiri ile tutmuyor.İcra dosyalarında görünen borç bilgileri ile findex de görünen borç bilgileri tutmuyor.Findex de kanuni takipte yazarken icra dosyalarında Kapalı (Haricen Tahsil) ve Kapalı (Takipsizlik) diye yazıyor. Ayrıca bu avukatlık şirketi ile aynı banka borcumdan dolayı 3 dosya görünüyor bunlardan biri findexde görünse neden diğer ikisi görünmüyor ve diğer bankalarında borçları icra dosyaları listesinde aynı şekilde görünüyor ama findex de çıkmıyor.:hmm
Haricen tahsil işlenmiş ama dosya kapatma harcı yatırılmamış devletin onu tahsil etmesi lazım senin dosya sistemden düşsün hangi icra dairesi ise git sor durumu anlat baksınlar detaylı bilgi alırsın birde şöyle bir durum var aile bireylerinden birinin kredi kartı varmı o kart üzerinden sizin adınıza ek kart varmı onun kredi kartı takibe düşerse sizde takip e düşüyorsunuz o birine kefil vs oldunuz mu birde bunlar var

Aarslan Çevrimdışı

Aarslan 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
220
33
İcra dosyalarımın hepsinde safahat bölümünde son dosya hareketlerinde dosya kapatıldı yazıyor ama bu avukatlık şirketinin birtane dosyasında findexde görünen borca yakın fiyatlı olan dosyada safahat bölümünde dosya kapatıldı hareketinden iki sene sonra iki hareket daha olmuş ikisindede "Kiymet Takdir Tutanağini Bilgisi Evrağı" açıklaması girilmiş. :hmm

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Dosya borcun yok dosyan kapalı o yönden bir sıkıntı yok dosya kapatma harcı yatırılmamış sıkıntı burda git icra dairesine öğren yapmam gerekeni

İcra dosyalarımın hepsinde safahat bölümünde son dosya hareketlerinde dosya kapatıldı yazıyor ama bu avukatlık şirketinin birtane dosyasında findexde görünen borca yakın fiyatlı olan dosyada safahat bölümünde dosya kapatıldı hareketinden iki sene sonra iki hareket daha olmuş ikisindede "Kiymet Takdir Tutanağini Bilgisi Evrağı" açıklaması girilmiş. :hmm
Mal varlığı araştırması demek kıymet taktiri sen borcunu ödemeşin üzerine kayıtlı birşey varmı diye sorgulama yapmışlar yani dosyan açık takipsizlik gibi birşey var icra dairesine git borcun varmı yok mu öğren anladığım kadarıyla hukuk bürosu o dosya için haricen ödendi bilgiside girmemiş kıymet taktiri için işlem yapıldıysa o borcu ödediysen ilgili hukuk firmasından borcun haricen öndendiğine dağir belge alman lazım yada uyap üzerinden ilgili firma haricen ödeme aldığına dair sisteme bilgi girsin icra dairesine gidersin dosya kapatma harcını yatırdın mı işlem tamamdır

Moderatör tarafında düzenlendi:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Avukatlık bürosunun umursamazlığı, çakallığı, işgüzarlığı ne derseniz deyin artık.

Evet mevcut borçlar ile icra dairesine yatırılan paralar bu kalemde ayrı değerlendiriliyor.

Eski bir batık olarak ilk evliliğimde 50 dolayında icra dosyası olmuş birisi olarak yazıyorum. Yıllarım o dosyaları kapatmak için geçti ancak aynen sizin gibi borcu kapatıp dosyayı kapatmadığım çok oldu para ödemek istemediğim için.

Adamlar haciz ile komple evimi alıp götürdüler 1998 yılında. Bütün ev, 200tl limitli bir kredi kartının hesabını kapatmaya yetmemişti ne yazık ki :)

Senelik %360 temerrüt faizi işletiyorlardı çok iyi hatırlıyorum. İcralar yakamdan düşsün diye hep sadece borç kapattım icra dairelerindeki dosya masrafları durur halen.

Hey gidi,, Allah kimseye yaşatmasın dostlar çok zor günlerdi..

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Avukatlık bürosunun umursamazlığı, çakallığı, işgüzarlığı ne derseniz deyin artık.

Evet mevcut borçlar ile icra dairesine yatırılan paralar bu kalemde ayrı değerlendiriliyor.

Eski bir batık olarak ilk evliliğimde 50 dolayında icra dosyası olmuş birisi olarak yazıyorum. Yıllarım o dosyaları kapatmak için geçti ancak aynen sizin gibi borcu kapatıp dosyayı kapatmadığım çok oldu para ödemek istemediğim için.

Adamlar haciz ile komple evimi alıp götürdüler 1998 yılında. Bütün ev, 200tl limitli bir kredi kartının hesabını kapatmaya yetmemişti ne yazık ki :)

Senelik %360 temerrüt faizi işletiyorlardı çok iyi hatırlıyorum. İcralar yakamdan düşsün diye hep sadece borç kapattım icra dairelerindeki dosya masrafları durur halen.

Hey gidi,, Allah kimseye yaşatmasın dostlar çok zor günlerdi..
Hiç başıma gelmedi umarım gelmez de çok zormuş abi ya ?

I Çevrimdışı

iUysaL

Yeni Üye
26 Nis 2020
19
31
En yakın icra dairesine dosya numarasıyla gidip dosya kapatma ücretini öğrenin 3 bin tl borç için 500 çok fazla bir rakam. Dosya numarasıyla gittiğinizde kapatma ücreti öderseniz kapanacaktır.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri