Hoover Çamaşır Kurutma Makinesi Ses Sorunu

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
fan sesi mi acaba
bu sesi yaparken makineyi biraz öne cekip arka kısmına kulağınızı yaklaştırın ses yüksek gelecek mi değişiklik var mı kontrol ediniz
fan sesi mi acaba
bu sesi yaparken makineyi biraz öne cekip arka kısmına kulağınızı yaklaştırın ses yüksek gelecek mi değişiklik var mı kontrol ediniz

Teşekkürler ilk fırsatta kontrol edeceğim. ama benim hissiyatım sanki başka bir sorun gibi fandan daha farklı bir problem varmış gibi geliyor..

Bu arada makinenin temizliğini yaparken alt kısımdaki hava çıkışının önünde bulunan sünger filtrenin altının ıslandığını farkettim. Filtreyi çıkarıp baktığımda o kısımda ıslaklık vardı. Sesin bununla alakası var mı bilmiyorum ama bunu de belirtmiş olayım..

acaba başka bir fikri olan var mı?

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
vidyo kurutmada mı yıkamada mı çekildi. yıkama programında ise hangi programda yapıyor yada diğer programlarda aynı ses varmı

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Madem eliniz tornavida tutar, yazalım biraz birşey.
Hazreti Guugıl efendi hünkarımıza makina modelini yazınca bolca tahrik kayışı fotosu çıkıyor, buradan da ben tamburun direct drive olmadığını, klasik çamaşır makinalarındaki gibi motor/kayış ikilisi ile döndürüldüğünü çıkarıyorum. (Evet öyleymiş.)

Bolca tahrik kayışı fotosu varsa demek ki arada bir değişen zımbırtı bu kayış. Arabalarda da bazan; özellikle marşa basınca sertleşen kayış insanı sinir eden bir sesle fıy fıy fıy diye öter. Bunu sallamayan, alışan sürücü vitese takar ve tüm mahalleyi fıyyyyyy sesine boyar, basar gider. Küçükken arkasından "işe laan, kayışa işeee" diye bağırırdık. Kamyoncu aağbilerimizden öğrendiğimiz kadarıyla öten kayışa geçici çözüm olsun diye su dökülür. E su yoksa.... :hihi :kiskis:kiskis:kiskis Öyle derdi bedfordçu ağğbiler. Yüklediğiniz video o günlere götürdü beni.

Tabi siz kurutucunun kayışına "bunu" yapmayın. Eğer sorun kayıştaysa, bunu yapabilirsiniz:

Sorun kayışta değilse, motor kömürlerini kontrol edin. Benim çamaşır makinasının kömürleri (tamam sizinki kurutma ama bir motoru var ve motorda da kömürler var) ruhunu teslim etmeye yakınken sıkmada makinadan böyle sesler geliyordu. Kömürler değişti ses gitti. Onun dışında işin yoğuşma kısmına girmek istemiyorum, umalım ki sorun bahsettiğim basit noktalarda olsun. Yoksa kompresör falan derken iş uzar. Siz şu kayış motor ikilisine bi bakın derim.

Ekleme:
Yukarıda TEKNOwest TEKNOWEST in de dediği gibi fan da kontrol etmek gerek ama videodaki gibi ise, motor hem tamburu hem fanı çeviriyor, bi taşla 2 kuş. O bölgeye yoğunlaşılır ise sorun çözülecek gibi.

Son düzenleme:
BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
Arkadaşlar merhaba,

Bu makine ile alakalı işler sarpa sardı, teknik servis tarafından dolandırılıyordum az kalsın.. başımdan geçenleri anlatayım, belki birilerinin işine yarar. geçtiğimiz günlerde motorun gücü gitti, dönsem mi dönmesem mi diye kararsız, biraz çamaşır çıkarttık dönmeye razı oldu.. zaten yukarıda da ara sıra öttüğünü ses çıkarttığını yazmıştım.

Servis çağırdım, adam 5 dakikada motor cortlamış dedi.. Motor değişecek 850 TL ödemesi var dendi. Neyse karar verdim aldılar götürdüler.1 gün sonra ürünü teslim ettiler, 2,5 saat çalıştırmayın dendi, 850 TL ödeme yapıldı. Makinenin altından bir baktım motor aynı motor. Tamir teslim tutanağında motor değişti yazıyor.

Aradım bir ton tantana, yok öyle yok böyle, motor değişmedi ama değişen parçalar 850 den de fazla, yok sekreter formu düzenlememiş gibi abidik gubudik bahaneler.. İşin aslında değişen 2 parça varmış, 2 adet kapasitör ile su tahliye pompası. Toplam maliyeti 230 TL.

Olayın biraz üstüne gidince para iadesine kadar götürdüler işi. Başladık kurban pazarlığına.. bana kapasitör için 120 TL dedi tanesine, su pompası için 175 TL.. Aradım merkezi olayı anlattım, kaça gidiyor bu parçalar servisinize dedim, 230 TL KDV dahil dedi hepsi için..

Servis yetkilisi sonunda 560 TL iade yaptı, Hoover merkeze bilgi verildi.

Eğer ben teslim etmeden ve teslim aldıktan sonra kontrol etmeseydim 290 TL yerine 850 TL benden almış olacaklardı.. Aman diyeyim, yetkili servis de olsa gözünüz açık olsun, insanlarda meslek ahlakı, Allah korkusu kalmamış..

Konu aslında çok daha detaylı ama sanırım mesajı vermek için yeterli.. hadi kalın sağlıcakla :ok

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,622
Arkadaşlar merhaba,

Bu makine ile alakalı işler sarpa sardı, teknik servis tarafından dolandırılıyordum az kalsın.. başımdan geçenleri anlatayım, belki birilerinin işine yarar. geçtiğimiz günlerde motorun gücü gitti, dönsem mi dönmesem mi diye kararsız, biraz çamaşır çıkarttık dönmeye razı oldu.. zaten yukarıda da ara sıra öttüğünü ses çıkarttığını yazmıştım.

Servis çağırdım, adam 5 dakikada motor cortlamış dedi.. Motor değişecek 850 TL ödemesi var dendi. Neyse karar verdim aldılar götürdüler.1 gün sonra ürünü teslim ettiler, 2,5 saat çalıştırmayın dendi, 850 TL ödeme yapıldı. Makinenin altından bir baktım motor aynı motor. Tamir teslim tutanağında motor değişti yazıyor.

Aradım bir ton tantana, yok öyle yok böyle, motor değişmedi ama değişen parçalar 850 den de fazla, yok sekreter formu düzenlememiş gibi abidik gubudik bahaneler.. İşin aslında değişen 2 parça varmış, 2 adet kapasitör ile su tahliye pompası. Toplam maliyeti 230 TL.

Olayın biraz üstüne gidince para iadesine kadar götürdüler işi. Başladık kurban pazarlığına.. bana kapasitör için 120 TL dedi tanesine, su pompası için 175 TL.. Aradım merkezi olayı anlattım, kaça gidiyor bu parçalar servisinize dedim, 230 TL KDV dahil dedi hepsi için..

Servis yetkilisi sonunda 560 TL iade yaptı, Hoover merkeze bilgi verildi.

Eğer ben teslim etmeden ve teslim aldıktan sonra kontrol etmeseydim 290 TL yerine 850 TL benden almış olacaklardı.. Aman diyeyim, yetkili servis de olsa gözünüz açık olsun, insanlarda meslek ahlakı, Allah korkusu kalmamış..

Konu aslında çok daha detaylı ama sanırım mesajı vermek için yeterli.. hadi kalın sağlıcakla :ok
Dikkat etmeniz iyi olmuş.
Genel merkez çamura yatmamış iyi bari. :hihi

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
Arkadaşlar selam,

Benim hoover kurutma makinesi yine ötmeye başladı. bunun nedeni ne olabilir, fikri olan. Aşağıya video'nun linkini ekliyorum.

Kurutma performansında bir sıkıntı yok. 3 saatlik programda ara ara ötüyor, art arda çalıştırdığımızda sıklaşıyor ötmesi..

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
tambur tekerlerinden olabilir iki yan kapağı çıkarınca görürsün iki adet 10 anahtarla sökülüyor onların değişmesi gerekiyor
işlerimin yoğunluğundan dolayı bu hafta sonu ilgilenemedim. Fakat aklıma şöyle bir soru geldi, tambur tekeri olsa sürekli ötmez mi? benim video da paylaştığım ses ara ara ötüyor, özellikle arka arkaya kurutma yaptığımda ötüyor. mesela bir 30-40 saniye ötüyor, 2-3 dakka susuyor sonra yine ötüyor. Su pompasından bu tip bir ses gelir mi acaba?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt