Hi-Level Elite HLV-SSD30ELT/128G 2.5" 128 GB SATA 3 SSD inceleme , tavsiye , yorum

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Hi-Level Elite HLV-SSD30ELT/128G 2.5" 128 GB SATA 3 SSD incelemesi

Heralde etrafımdaki herkesin bilgisayarına ssd takmışımdır ve özellikle windows 10 sonrası herkese öneririm.Genelde longline marka tercih etsemde baldızın epey belgesi olduğu için 120 gb lık yerine 128 gb alayım dedim.İlginç şekilde longline markadan da ucuzdu.Gönül ister 240 lık alalım ancak fiyatlar çoğu kişi için epey yüksek.Zaten içinden çıkan diski harici yaptığımız için genelde 120 lik alıp takıyorum cihazlara.İncelemeye gelirsek.

Ürün taiwan malı , garantisi 3 yıl.

Kasa plastik ,longline ise metal di.

ürün 128 gb olsada tam kullanılabilir alan 118 gb ancak bu normal bir durum 120 liklerde 110 gb kadar çıkıyor.

Paket içersinden braket , çerçeve ve vida çıkmıyor.

Teknik vaad olarak 560 mb okuma ve 540 mb okuma hızı(sata3) gösterilmiş.Tabi anakartınız sata 2 ise 260 mb lı değerler görmeniz de çok normal.

Windows 10 pro kurdum , ilk başta ilginç şekilde okuma hızı 500 mb lar verirken yazma hızı 80 mb larde kaldı.Ancak intel rapit stroge programını kurduktan sonra olsa gerek ,değerler yükseldi.

İnceleme resimleri :

IMG_20201123_212450.jpg
IMG_20201123_212246.jpg
IMG_20201123_211949.jpg
IMG_20201123_211942.jpg
IMG_20201123_211736.jpg
IMG_20201123_211346.jpg

IMG-20201119-WA0008.jpg

bilgisayar biraz eski 2012 de almıştık ,aldığımızdan beridir sağolsun baldızım temiz kullandı format atmaya ihtiyaç duymadık.

Bios ta uefi olmadığı için açılış hızı mükemmel değil ancak eskisine göre çağ atladı diyebiliriz alet .

Genel olarak nacizane ssd takmadan önce yapılacakları yazayım.

1) Verilerinizi mutlaka ayrı bir flash belleğe koplayayın ve bilgisayara geri yüklemeden eski sistem hard diskinizi biçimlendirmeyin.

2) Windows 10 kuracaksanız ssd den maximum faydalanmak için bios unuzdan sata arayüzünü ahci olarak ayarlayın varsa gen3 vs sata ile ilgili ayarları aktif hale getirin.

3)Flash bellekten kurulum yapacaksanız usb fsd , usb bellek boot kısmından 1. sıraya alın kurulum bittikten sonra 1. kısma ssd yi almayı unutmayın.Bilgisayar sahibi flash bellek takılıyken bilgisayarı açtığında bilgisayar açılmayabilir.

4) Windows kurulumu tamamlandığında crstal mark programı ile okuma yazma hızlarını kontrol edin, bendeki gibi anormallik ler varsa intel rapit stroge programını kurun diğer eksik programları kurun.Özellikle ilk güncellemeleri çekin.Bios yeni nesil ise varsa güncelleme otomatik olarak güncellenebilir bu durumda lütfen cihazın pilinin sağlamlığından emin olun ve enerijinin gitmemesine dikkat edin.Eski nesil ise manuel olarak güncelleme gerekebilir.Çoğu zaman ssd den maximum faydalanmak için bios güncellemesi şart olabiliyor.

5) ben esktra olarak birçok ince ayar çekiyorum.Özellikle Windows search gibi hizmetleri devre dışı bırakıyorum ,diski çok yoruyor.Gereksiz animasyonları kapatıyorum.Açılıştaki program lardan gereksiz olanları devre dışı bırakıyorum.

Son olarakHi-Level Elite HLV-SSD30ELT/128G 2.5" 128 GB SATA 3 SSD tavsiye ederim.

Fyat bilgisi vermeyeceğim zira ülkemizde ki kur istikrarından dolayı fiyatlar günü gününe uymuyor.

Son düzenleme:
meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
ilave olarak m2 ssd ler dışında artık sandisk samsung lara fazla para verilmesine gerek duymuyorum.Kullanılan bellek teknoloji dayanımı artık standart hale geldi sayılır.

Genel olarak longline, hi level, adata, Patriot Burst gibi yüksek hızları vaat eden markaları alıyorum.Aynı segmentte Samsung ve sandisk vs. hızları daha düşük oluyor.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Geneli 2 yıl garanti veriyor 3 yıl olmasına ve garantiyi sunan firmalara da dikkat edin derim.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
@Herkese:

SSD lerde destek neden sadece win ve mac var da,linux yok :alala Merak ettiğimden soruyorum,fotoyu incelediğmde sadece 2 işletim sistemi gördüm ,onlar da mı linux kullanıcılarını "üvey evlat" görüyorlar acaba ,yoksa bunun bilimsel bir açıklaması var mıdır :)

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
İnan bana linux ta ücretli olsaydı onunda olurdu hocam.Kapitalizm in oyunu bunlar Windows sadece bir güncelleme ile kullanıcıları ssd almaya mahkum etti.Hdd li bilgisayar lar işlemcisi ramı istediği kadar iyi olsun kağnı gibi çalışıyor şuan.Windows un resmi açıklamalarında bile yer alıyor ssd alın ram yükseltin diye .

Linux ise sağlam çekirdek yapısı ile yıllardır düşük donanım da bile stabil çalışıyor.Ee linux kullananların ssd ye çok ihtiyacı yok ama Windows mac kullananlar meçbur haliyle de üretici onların logolarını koymuş?

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri