Hi-level 43UHL910 görüntü atlama sorunu.

G Çevrimdışı

gulnare

Aktif Üye
25 Şub 2019
70
41
Bir kaç gündür depoda duran, led patlamış tv ile uğraşıyorum. Daha öncede bir kaç defa led değişimi yapmıştım. Son led değişiminden sonra görüntüde aşırı atlama ve tvde yavaşlama başladı. 4k trt yayınında hatta hareketli trt belgesel kanalında da görüntü atlama olayı mevcut.
Youtube da bazı 1080p görüntüleri 720pde gösteriyor. daha üst çözünürlük seçeneklerde yok. Aynı videoyu bilgisayar veya cep telefonunda 1080p sorunsuz oynatıyor. (internette sorun yok 70 mbit kablolu internet mevcut)

Tv biraz eskidi maalesef bu aralar yeni tv bütçe ayırma imkanımda yok. Fiyatlarda her şey gibi uçmuş. 4k çözünürlüğe alışınca, FullHd tvlerin çözünürlüğü az geliyor. Bu tv galiba 4k uyarlama yapıyor, görüntü çok netti.

Led değişimi bu soruna neden olur mu? Öneriniz nedir?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Kare atlama.
Video ile tam belli olmuyor. Snde enaz 24 kare olması gerekirken, anlık olarak takılıp atlaması.
Stuttering oluyor sanırım.
LVDS bağlantılarınızı iyice kontrol ettiniz mi?

Youtube da bazı 1080p görüntüleri 720pde gösteriyor. daha üst çözünürlük seçeneklerde yok. Aynı videoyu bilgisayar veya cep telefonunda 1080p sorunsuz oynatıyor. (internette sorun yok 70 mbit kablolu internet mevcut)

Muhtemelen AV1 ve HEVC codec olmaması nedeniyle göremiyorsunuz.
Harici Android box, uydu alıcısı kullanmanız daha sağlıklı olur.
Bu TV'ler smart konusunda yeterli donanıma sahip değil.

Taktığınız ledlerin çektiği voltaj kaynaklı bir sorun olabilir mi diye düşünmedim değil.
İşlemci ısınması veya besleme kartından anormal bir voltaj geliyor olabilir mi? A Adem Helvacı

G Çevrimdışı

gulnare

Aktif Üye
25 Şub 2019
70
41
Stuttering oluyor sanırım.
LVDS bağlantılarınızı iyice kontrol ettiniz mi?

Muhtemelen AV1 ve HEVC codec olmaması nedeniyle göremiyorsunuz.
Harici Android box, uydu alıcısı kullanmanız daha sağlıklı olur.
Bu TV'ler smart konusunda yeterli donanıma sahip değil.

Taktığınız ledlerin çektiği voltaj kaynaklı bir sorun olabilir mi diye düşünmedim değil.
İşlemci ısınması veya besleme kartından anormal bir voltaj geliyor olabilir mi? A Adem Helvacı

Youtube yeni bir sürüme falan geçmiş olabilir mi? Youtube uygulamasını güncelleme imkanı var mı? Daha önce çözünürlük Hep en yüksekte oynatırdı. Şimdi 4k videoları 1080p de başlatıyor. Manuel 4k ya almadan 4k çözünürlüğe çıkmıyor. Y

İşlemci ısınması veya besleme kartından anormal bir voltaj geliyor olabilir mi?

Parlaklık dinamik ayarlarda kullanıyordum. Sinema moduna alınca bu atlama olayı azaldı baya. Güç kartında yada değiniz gibi güç kartının Voltajı yetmiyor olabilir. Onu ölçecek aletimde maalesef yok.

Ekleme: örnek olarak tv ve pc youtube istatistikleri ekliyorum

20230108_182921.jpg
20230108_182913.jpg

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Youtube yeni bir sürüme falan geçmiş olabilir mi? Youtube uygulamasını güncelleme imkanı var mı? Daha önce çözünürlük Hep en yüksekte oynatırdı. Şimdi 4k videoları 1080p de başlatıyor. Manuel 4k ya almadan 4k çözünürlüğe çıkmıyor. Y
Onlar tarayıcı tabanlı uygulamalar olduğu için normal uygulama gibi güncelleme almaz.
Yapılan şey aslında bir web sayfasında gezinmek gibi.
Donanım kaynaklı drop meydana geliyor gibi.
TV'de atlanan kare olmamış ama dizüstünde 30 kare kayıp yaşanmış.
Hız 70 demişsiniz ama 17-18 gözüküyor.

Masaüstünde yaptığım testi atayım;

Ekran-goruntusu-2023-01-08-204952.png

4K 25 FPS video, 100 megabit hıza karşılık ortalama 90 megabit görülmüş.
Kablo ile bağlanmayı deneyin olmadı.

G Çevrimdışı

gulnare

Aktif Üye
25 Şub 2019
70
41
Onlar tarayıcı tabanlı uygulamalar olduğu için normal uygulama gibi güncelleme almaz.
Yapılan şey aslında bir web sayfasında gezinmek gibi.
Donanım kaynaklı drop meydana geliyor gibi.
TV'de atlanan kare olmamış ama dizüstünde 30 kare kayıp yaşanmış.
Hız 70 demişsiniz ama 17-18 gözüküyor.

Masaüstünde yaptığım testi atayım;

Ekran-goruntusu-2023-01-08-204952.png

4K 25 FPS video, 100 megabit hıza karşılık ortalama 90 megabit görülmüş.
Kablo ile bağlanmayı deneyin olmadı.
Üstat tvde Frame hesabı yapamıyor. O kısım hep öyle kalıyor. Bilgisayara bazen çok yüklenince video ilk açılışta drop giriyor. 3-4 cihazda açık olunca hız düşük gösteriyor. Arkadaşa ziyarete gitim. Onvo 43 inç bir model vardı. Youtube uygulaması farklıydı. Büyük ihtimal yazılımsalda bir sorun var. Müsait olursam yarın tekrar açıp, bağlantıları bir kontrol edeceğim.

Yukarıda oynatırken 4k seçilimiydi?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Üstat tvde Frame hesabı yapamıyor. O kısım hep öyle kalıyor. Bilgisayara bazen çok yüklenince video ilk açılışta drop giriyor. 3-4 cihazda açık olunca hız düşük gösteriyor. Arkadaşa ziyarete gitim. Onvo 43 inç bir model vardı. Youtube uygulaması farklıydı. Büyük ihtimal yazılımsalda bir sorun var. Müsait olursam yarın tekrar açıp, bağlantıları bir kontrol edeceğim.

Yukarıda oynatırken 4k seçilimiydi?
4K seçiliydi evet.
TV'den çok bir şey beklemeyin.
Uygulama aslında aynı, yazılım farkı vardır arada.
Android veya WEBOS biraz daha güncel kalıyordur muhtemelen.
Bir Android box veya PC bağlayarak çözün bu durumu bence.
TV'nin iç bağlantılarını tekrar kontrol edin olmadı.

G Çevrimdışı

gulnare

Aktif Üye
25 Şub 2019
70
41
Televizyonun arkasındaki girişleri kontrol ettim. Anakarttaki bir vida biraz az sıkılmıştı. Diğer kabloların tüm soketleride söküp tekrar taktım. Şuan görüntedeki zıplama çok az kaldı. Önceki gibi diyebilirim. Gözlemlediğim kadarı ile anakart üzerindeki alemiyum levha çok ısınıyor. bu kısmı hafif delik ile delinip havalandırma sağlansa gerekirse anakartta usbden 5 v fan takılsa faydası olur mu?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt