Herkesin Askerlik Anıları Özeldir

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Kıymetli Annemin vefatından sonra kardeşim bu çerçevelenmiş belge ve içine yerleştirilmiş fotoyu, Özel eşyalarının arasında bulmuş.

Allah var ya ben bir takdir aldığımı dahi hatırlamıyorum.

Evet çok anılarımız var ama çok çok daha fazlası da unuttuklarımız var demek ki.

Belgeyi okuyunca hatırladım, kolordu denetlemesinde Tüm Kıbrıs birlikleri genelinde birinci olmuştuk 3000 metre ve pentatlonda.

Hey gidi..

IMG-20200209-WA0006.jpg

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Hey gidi hey 1995 ha.
Ben askerliğim boyunca maalesef hep memur gibi çalışmak durumunda kaldım.Ne denetleme ne içtima ne de nöbet nedir bilmem.

tarikk Çevrimdışı

tarikk 

Süper Üye
6 Ocak 2018
1,631
33
Rahmetle anıyorum abii...
Gitmeden kimse anlayamaz o duyguyu, yaşadığın an söversin ama yine özlersin o zamanları. Çarşı izni gelsede gezsek yemek yesek diye heyecanla beklerdik. Akşam olmaya yakında tutuşurduk nöbet vakti geliyor diye. Bir de askerdeyken beklenen heyecanlı mesajlar vardı. Ve olmazsa olmaz anı defteri. Şimdi yazarken hatırladım 'elbet birgün' yazardı defterimin başında ve geçen haftalarda nişanlanan eski arkadaşımda kalmıştı. Geri istemek için geç kaldım galiba :))))))))) neyse konuyu bir tivitimle son veriyorum.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Rahmetle anıyorum abii...
Gitmeden kimse anlayamaz o duyguyu, yaşadığın an söversin ama yine özlersin o zamanları. Çarşı izni gelsede gezsek yemek yesek diye heyecanla beklerdik. Akşam olmaya yakında tutuşurduk nöbet vakti geliyor diye. Bir de askerdeyken beklenen heyecanlı mesajlar vardı. Ve olmazsa olmaz anı defteri. Şimdi yazarken hatırladım 'elbet birgün' yazardı defterimin başında ve geçen haftalarda nişanlanan eski arkadaşımda kalmıştı. Geri istemek için geç kaldım galiba :))))))))) neyse konuyu bir tivitimle son veriyorum.

Allah devletimize zeval vermesin, döktüğüm her ter sonuna kadar helal olsun sevgili Tarık. Bir gram dahi negatif bakış açım yoktur askerlik günlerime. Zormuydu? Gerçekten çok çok zordu ama hep yazarım ki, yine çağırsınlar yine giderim.

Twit cuk oturmuş bu arada.

tarikk Çevrimdışı

tarikk 

Süper Üye
6 Ocak 2018
1,631
33
Allah devletimize zeval vermesin, döktüğüm her ter sonuna kadar helal olsun sevgili Tarık. Bir gram dahi negatif bakış açım yoktur askerlik günlerime. Zormuydu? Gerçekten çok çok zordu ama hep yazarım ki, yine çağırsınlar yine giderim.

Twit cuk oturmuş bu arada.
Hazır! Daima hazır! parolası daima geçerli ☺

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Benzer bir ödül hikayesi de bende var...

73/4 tertip olarak 94 yılının Mart ayında Iğdır'da geçici görevli olarak bulunan İstanbul Jandarma Komando Taburu'nun 2.Bölüğe katılırken, 22 asker içerisinden 2 lise mezunundan biri ben ve özellikle de ticaret lisesi mezunu olunca (10 parmak klavye mevzusu) doğrudan bölük yazıcısı yaptılar, "dedem" tezkereci olduğu için pek işlerle ilgilenmiyordu o sebeple beni "çırak" olarak almıştı yazıhaneye, zaten 3 ay sonrasında da tezkere aldı.

Bölük komutanı beni çağırdı gelen yazıyı verdi ve "yeni gelen tertipten 5 isim belirle ve bu yazıya cevaben tabura yaz isimleri bildir, kendini de bu 5 kişinin içine yaz, muhtemelen ödül verecekler ama ne zaman olur bilinmez, süreç uzun olabilir, sen yeni gelen askerlerden isim bildir" dedi. Bende 22 kişi içerisinden kendime yakın bulduklarımdan, kısa sürede anlaşıp kaynaştıklarımdan 4 kişi daha belirleyerek gelen yazıya cevap verdim ve bu muhabbeti unuttum... Bölük komutanı hayli hayli unutmuş...

95 yılı Ocak veya Şubat ayıydı sanırım, belirlediğimiz 5 isime 3 milyon lira (o dönemde üsteğmenin çıplak maaşı 15 milyondu) para ödülü göndermişler, yukarıda Adem hocamın paylaşmış olduğu gibi resmi ve cafcaflı bir belge ile takdim ettiler ama ne teslim töreni oldu... :haha Ben ve bölük komutanımız olayı unuttuğu için önce şaşırdık, sonra verilen isimleri görünce bölük komutanı çıldırdı, ben ise gülmeye başladım.

İsimler belirlendiğinde ben zaten yazıcıydım tamam ama diğer dört arkadaş timde görevliydi fakat, ihtiyaç hasıl oldukça birisi yemekhane çavuşu, diğeri gazi olduğu için bölük karargahına çekildi, birisi bölük komutanının habercisi (postası) oldu, en sonuncusu da koğuşçu olmuş... Yani, hepimiz de geri hizmette görev yapıyoruz...

Bölük komutanı ile birlikte taburun önünde 5'imiz dizildik, komutanın çıldırma sebebi, Komando olarak gelen, dağda cengaver olan askerlerin zamanla bölük karargahına (geri hizmete) çekilmiş olmasıydı... "Bu isimleri kim verdi" dedi, ben gülmeyi bıraktım ve olayın geçen yıl cereyan ettiğini hatırlayarak, komutana da anlattım. O da gülmeye başladı... Sonrasında da; tabur komutanına kendince hava atarak; "bak komutanım, diğer bölüklerin ödül alan askeri yok, benim bölüğümden 5 asker bu ödüle layık görüldü"

Haliyle; tabur komutanının bizim ne iş yaptığımızdan haberi yok, ve diğer iki bölük komutanı isimleri belirlerken, bir yıl sonrasında tezkere almamış asker mevzusunu hesaba katmadığı için yani yazdığı isimler ödül gelene kadar tezkere aldığı için o bölüklerden kimse yoktu orada...

Bölük komutanımız sonrasında bana dedi ki; "olum, hadi sen yazıcıydın, kalan dördünü nasıl buldun seçtin de timdeki askerler bir yıl içinde nasıl bölük karargahına düştüler, biri de benim habercim olmuş" dedi ve bu sefer bastı kahkahayı...:haha

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt