Hdd den veri kurtarma. Yardım lütfen!!

dtyakup Çevrimdışı

dtyakup 

Aktif Üye
4 Kas 2020
280
37
Seagate expansion 1tb harddiski laptop görmüyor. Bilgisayarımda görünmüyor. Aygıt yöneticisinde görünüyor . Disk yönetiminde görünmüyor. Tüm usb portlarında denedim değişen birşey yok. Hdd deki kart bozulmuş olabilir diye düşünüp usb to sata kablosu alıp içini açtım. Hdd kartını çıkarıp kablo ile sata diski direk bilgisayara bağladım yine görmedi. Demek ki hdd kartı sağlam.

Hdd ledi yanıyor. İçini açmadan önce hiç titreşim hissedemiyordum. Açtıktan sonra titreşim olduğunu anlayabiliyorum. Arada nadiren dıt dıt ses çıkıyor.

Eşimin laptopa taktığımda hddyi görüyor ama dosyalara erişmeye çalıştığımda g/ç hatası veriyor. İçinde 600 gb fotoğraf video var. Nasıl kurtarabilirim.

IMG_20231114_185010.jpg
IMG_20231114_184554.jpg
IMG_20231114_183441.jpg
IMG_20231114_183429.jpg
IMG_20231114_183211.jpg
IMG_20231114_1828505a580ded985d70c4.jpg

Tara ve düzelt seçeneği çıktı ama iptal dedim. Şimdiye kadar Herhangi bir program kullanmadım. Programlarla çok tarama yapılınca da veri kaybı oluyormuş doğru mu? Dosyaları nasıl kurtarabilirim?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,744
Veri tarama işine bence girme, elinden gelirse aynı model hdd temin edip hdd kartını arızalı olan cihaza aktar.
Genellikle kafa vurma hatası kart kaynaklı oluyor.

D Çevrimdışı

Daidalos 

✌ ✌ ✌ ✌
Süper Üye
22 Kas 2018
810
çok da bişey söyleyemiyorum dediğin gibi elinde aynı marka başka hdd varsa kartları değiştirmeyi denesin ama dıt dıt sesi genelde darbe almış hddlerde ezilme sonucu çizilen plaklardan yada e-blocktan gelir. Dediğin gibi sağlam hdd yi ile elinde ki hdd yinin discslerini değiştirerek deneyebilir. Daha öncesinde easeus data recovery vb. programlarla mount ettiği laptopda veri kurtarmayı deneyebilir

dtyakup Çevrimdışı

dtyakup 

Aktif Üye
4 Kas 2020
280
37
Veri tarama işine bence girme, elinden gelirse aynı model hdd temin edip hdd kartını arızalı olan cihaza aktar.
Genellikle kafa vurma hatası kart kaynaklı oluyor.
Yani hdd kartı mı arızalı? eğer öyleyse Kartı devreden çıkarıp direk sata diski kablo ile bağladığımda neden görmüyor?

Hdd kartı dediğim kısım şu işaretlediğim.

IMG_20231114_1832112.jpg

Bu sata diskten ayrılabiliyor

dtyakup Çevrimdışı

dtyakup 

Aktif Üye
4 Kas 2020
280
37
Kart revizyonu aynı olmalı ayrıca kart üzerindeki eprom diğer kartınki ile değişmeli.
Diskinize ait özgün bilgiler olmadan yeni kartla o diski açamazsınız.
Mevcut diskinizin kartından o çipi lehimle alıp, yeni kartınkini söküp oraya takacaksınız.
Ooov o iş beni aşar o zaman. Lehim tecrübem yok.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,744
Kart revizyonu aynı olmalı ayrıca kart üzerindeki eprom diğer kartınki ile değişmeli.
Diskinize ait özgün bilgiler olmadan yeni kartla o diski açamazsınız.
Mevcut diskinizin kartından o çipi lehimle alıp, yeni kartınkini söküp oraya takacaksınız.
Bak bu kısmı atlamışım :hmm
yada izlediğim videolarda bu kısmı gösterilmedi. :alala

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Bak bu kısmı atlamışım :hmm
yada izlediğim videolarda bu kısmı gösterilmedi. :alala
Ya da arızalı karttaki eeprom okunarak tüm sektör v.b. bilgiler yeni kartın eeprom' una yazılmalı. Aşağı yukarı aynı iş yükü.

Ayrıca kafa hatası çoğunlukla disk plakaları hasar alırsa ortaya çıkar. Zaman zaman beliren kafa hataları yetersiz güçten kaynaklanan hatalardır ve onlarda kart değişimi sonuç verebilir. Sürekli kafa vurması sesi geliyor ve sistem tanımıyorsa daha detaylı (doğrudan plakalardan veri almaya çalışmak) işlem yapılması gerekebilir.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Güç kesintisi de kafayı hataya uğratıp diske zarar verebilir.
Yani disk fiziksel hasar aldıysa iş zor.
Ki performans sorunu varsa yüksek ihtimal fiziksel hasarlıdır.

Geri
Üst Alt