Hayırlı Cumalar

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
müslümanlığı kabul etmesen bile dahi müslüman olanlara saygı duymayı öğrenmelisin kimse sana niye 70 lik içiyorsun demiyor din ve islam alay konusu olamaz olmamalı.
Benm için diyorum, benim günahından sen sorumlu değilsin ben sorumluyum. Hayırlı cumalar için ayrı bir smile kullandım içten bir gülümseme, saygı duyduğum için. Evet ben bir ateistim ve çevremdeki herkes bilir dinlere ne kadar saygılı olduğumu. Evimde inanan arkadaşlara iftar sofrası kuran, yanlarında din için tek kelime etmeyen, üzerine sonuna kadar saygı gösteren biriyim. Bilmeden, anlamadan asıp kesmeyin. Tanıdığım Müslüman arkadaşlarım ve gördüğüm büyük kesim, bıktım bu cuma mesajlarından diyor mesela, bu günah olmuyor ben kendim için olanı söyleyince herkes hemen ahkam kesiyor. Böyle küçük şeylere ahkam kesileceğine ki anlamadan haksız yere. Müslümanlık kullanılarak yapılan çirkinliklere karşı olun. Ben Müslüman olan herkese saygılı bir hayat yaşıyorum.

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,630
59
Evet senin günahından ben sorumlu değilim ancak bu şekilde bir paylaşım saygısızlıktır bu şekilde bir saygı kabul edilemez yüce dinimiz içkiyi ve sarhoş edici ve buna benzer maddeleri kullanmayı men eder her cuma müslümanlarca bir bayram olarak kabul edilir insanların birbirine cuma mesajı atması bir selam verme ve hatırlanma meselesidir sen bunu tabii idrak edememiş olabilirsin senin tanıdıkların,da büyük ihtimalle senin gibidir ama müslüman,mış gibi gözüküyor olabilirler. böyle küçük şeyler dediğin resmen sen kullanılması yasak dinen olan bir beyin bulandırıcı içki ile dini yanyana koyuyorsun ben herzaman dini kullanarak paylaşım yapanların karşısındayım ve olacağım,da sen müslümanlara saygı duymuş olsaydın bu sayfaya bu şekilde bir bir paylaşım yapmazdın hatta buraya bu sayfaya uğramazdın bile ama ne yazık,ki kendince çok iyi birşey yaptım zannediyorsun elbet bir gün yanıldığının farkına varacaksın umarım.
Maide Suresi'nin 90. ayeti geldi:
“Ey iman edenler! (aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.” Kur'an bu ayetiyle içkiyi kesin olarak tamamen yasakladı.

ozlu-sozler-032.jpg

Evvela ateist “kâfir” kavramında dahildir. Her kâfir ateist değil, fakat her ateist kâfirdir.

İslam alimleri, Allah’ın sıfatları konusunda “bila teşbihin ve la temsilin ve la ta’tilin…” derler. Bununla Allah’ın bir benzerinin olmadığını ifade etmekle beraber, onun varlığını yok sayan bir anlayışın da (Ta’tilin de) doğru olmadığını anlatmak istiyorlar. Bu sebepledir ki, İslam literatüründe ateistler “Muattıla” sözcüğüyle ifade edilmiştir.

Aslında İnsanlık tarihi boyunca Allah’ın varlığının inkârı meselesi yok denecek kadar azdır. Bundandır ki, Kur’an-ı Hakim'de üzerinde durulan konu Allah’ın varlığının ispatından ziyade, Allah’ın birliğinin ispatı meselesidir. Çünkü, kâfirler Allah’ı inkâr etmiyor, sıfatlarında yanlış yapıyorlar. Hatta müşrikler bile Allah’ın varlığını inkâr etmiyorlar.

Tur suresinin 29-43. ayetlerinde yer alan ve “Yoksa” anlamına gelen “EM” istifham edatıyla başlayan ayetlerden her biri, inkârın, dalâletin ve dinsizliğin her çeşidini susturan, son derece yoğun, etkili bir hitap harikası ortaya kor. Bedâhetleri, âşikâr gerçekleri inkârcıların tepelerine füzeler gibi indirir. On beş defa "Yoksa?" lafzı ile yapılıp pekiştirme ifade eden soru üslubu (istifham-ı inkârî ve teaccubî) ile "Nasıl olur da bu gerçekleri reddedebilirsiniz, şaşılır sizin aklınıza!" diyerek şüphenin bütün çeşitlerini çürütür ve her bir cümlede inkâr gruplarından bir bölümünün iddialarının hülasasını iptal eder.

Misal olarak konumuzla ilgili olan ateistliği “Onlar bir Yaratan olmaksızın mı yaratıldılar? Yoksa kendi kendilerini mi yarattılar?” mealindeki ayetlerin ışığında şu cümlelerle ortaya koymuştur:

“Veyahut, kâinatı abes ve gayesiz itikad eden felâsife-i abesiyyun gibi, kendilerini başıboş, hikmetsiz, gayesiz, vazifesiz, hâlıksız mı zannediyorlar? Acaba gözleri kör olmuş, görmüyorlar mı ki, kâinat baştan aşağıya kadar hikmetlerle müzeyyen ve gayelerle müsmirdir ve mevcudat, zerrelerden güneşlere kadar vazifelerle muvazzaftır ve evâmir-i İlâhiyeye musahharlardır."

"Veyahut, firavunlaşmış maddiyyun gibi, "kendi kendine oluyorlar, kendi kendini besliyorlar, kendilerine lâzım olan her şeyi yaratıyorlar" mı tahayyül ediyorlar ki, imandan, ubudiyetten istinkâf ederler? Demek kendilerini birer hâlık zannederler. Halbuki, bir tek şeyin hâlıkı, her bir şeyin hâlıkı olmak lâzım gelir. Demek kibir ve gururları onları nihayet derecede ahmaklaştırmış ki, bir sineğe, bir mikroba karşı mağlûp bir âciz-i mutlakı, bir kadîr-i mutlak zannederler. Madem bu derece akıldan, insaniyetten sukut etmişler. Hayvandan, belki cemâdattan daha aşağıdırlar. Öyleyse bunların inkârlarından müteessir olma. Bunları dahi bir nevi muzır hayvan ve pis maddeler sırasına say. Bakma, ehemmiyet verme”
(Nursi, a.g.y).

Diğer ayetlerin açıklaması için de ilgili eserin ilgili yerine bakılabilir.

Tur Suresi’in ilgili ayetlerinin mealleri:

29.
Ey Resulüm, sen irşad ve nasihatına devam et. Sen Rabbinin ihsanı sayesinde kâfirlerin iddia ettikleri gibi kâhin de değilsin, deli de değilsin.

30. Ne o, yoksa onlar senin hakkında: "Ne olacak? Şairin biri! Feleğin onun başına neler getireceğini göreceğiz" mi diyorlar?

31. De ki: "Bekleyin bakalım! Ben de sizin fecî âkıbetinizi bekliyorum."

32. Akılları mı kendilerinden bunu istiyor, yoksa onlar azgın bir toplum olduklarından mı böyle yapıyorlar?

33. Yahut Kur'ân'ı "kendi uydurdu" mu diyorlar? Hayır! Onlar bu iddialarında samimî değiller. Onların inanmaya niyetleri yok da onun için bu kabîl sözler sarfediyorlar. (Vicdanları ağızlarından çıkan bu iddiayı kabul etmez. Zira Araplardan bir ferdin bütün Arapları âciz bırakacak bir eser ortaya koyamayacağını kesin bilirler.)

34. O halde bu iddialarında tutarlı iseler Kur'ân gibi bir söz getirsinler bakalım!

35. Onlar bir Yaratan olmaksızın mı yaratıldılar? Yoksa kendi kendilerini mi yarattılar?

36. Yoksa, gökleri ve yeri onlar mı yarattılar? Hayır, onlar kesin bilgiye ulaşmaya gitmezler.

37. Yoksa Rabbinin hazineleri onların mı yanında? Yoksa kâinatı onlar mı yönetiyorlar?

38. Yoksa onların yükselmelerini sağlayan bir merdivenleri, kuleleri var da o sayede mi göklerin haberlerini dinliyorlar? Öyleyse o haber dinleyenleri kim ise, meleklerin sözlerini dinlediğine dair kesin bir delil getirsin!

39. Yoksa kız çocukları O'nun da, erkekler sizin mi?

40. Yoksa onlardan vahyi tebliğ, risalet ve irşad hizmetlerinden ötürü bir ücret istiyorsun da, onlar ağır bir borç yükü altında eziliyorlar mı?

41. Yoksa gayba dair bilgiler kendilerinin elinin altındadır da, onlar oradan istedikleri tarzda yazıp kopyalıyorlar mı?

42. Yoksa onlar bir tuzak mı kurmak istiyorlar? Şunu bilsinler ki: Asıl kapana kısılacak olanlar, o kâfirler olacaklar.

43. Yoksa onların Allah'tan başka bir tanrıları mı var? Allah onların iddia ettikleri ortaklardan münezzeh ve yücedir.

44. Şayet kendilerinin kötü bir maksatla istedikleri gibi gökten bir parçanın düştüğünü görseler, inatlarından ötürü "Bunlar üst üste yığılmış bulutlardır" derler.

45. O halde sen onları, darbe yiyip çarpılacakları güne kadar kendi hallerine bırak! (Bu âyetin işaret ettiği hadiselerin birincisi, Bedir zaferidir.)

46. O gün hile ve tuzakları kendilerine asla fayda sağlamaz ve yardım da görmezler.

47. Muhakkak ki o zalimlere bundan başka azap da vardır; fakat onların çoğu bunu bilmezler.

48-49. Rabbinin hükmü yerine gelinceye kadar sabret. Çünkü sen Bizim himayemiz altındasın. Namaza kalktığında Rabbini hamd ile tenzih et. Geceleyin de, gecenin sonunda yıldızların batışının ardından da O'na ibadet edip tenzih et. (Namaza kalktığında:"Subhanekellahümme ve bi hamdike" demek, mânası mümkün olduğu gibi, "Uykudan kalktığında" veya "herhangi bir meclisten, bir yerden kalktığında" mânasına da gelebilir.)

Son düzenleme:
Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Evet senin günahından ben sorumlu değilim ancak bu şekilde bir paylaşım saygısızlıktır bu şekilde bir saygı kabul edilemez yüce dinimiz içkiyi ve sarhoş edici ve buna benzer maddeleri kullanmayı men eder her cuma müslümanlarca bir bayram olarak kabul edilir insanların birbirine cuma mesajı atması bir selam verme ve hatırlanma meselesidir sen bunu tabii idrak edememiş olabilirsin senin tanıdıkların,da büyük ihtimalle senin gibidir ama müslüman,mış gibi gözüküyor olabilirler. böyle küçük şeyler dediğin resmen sen kullanılması yasak dinen olan bir beyin bulandırıcı içki ile dini yanyana koyuyorsun ben herzaman dini kullanarak paylaşım yapanların karşısındayım ve olacağım,da sen müslümanlara saygı duymuş olsaydın bu sayfaya bu şekilde bir bir paylaşım yapmazdın hatta buraya bu sayfaya uğramazdın bile ama ne yazık,ki kendince çok iyi birşey yaptım zannediyorsun elbet bir gün yanıldığının farkına varacaksın umarım.
Maide Suresi'nin 90. ayeti geldi:
“Ey iman edenler! (aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.” Kur'an bu ayetiyle içkiyi kesin olarak tamamen yasakladı.

ozlu-sozler-032.jpg
Bilmediğin, tanımadığın kişiler hakkında cümleler kurma. Hak yemiş olursun büyük günah. Ateist halimle senden daha iyi biliyorum bunu. Bana ayetler sunma ben din kitaplarını okudum da ateist oldum. Bunların tartışmasini da seninle yapmayacağım. Ben alkol alıyorum ve dozunu biliyorum çokta mutluyum. Burada sayfalarca tartışmaya girmeyeceğim, anlamsız. Kimseye ve dine hakaret asla etmedim etmem. Lafı doğru yerinden anlasanız sözde anlardınız

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,630
59
ben Allah,ın bana emrettiğini yaptım sen ne istersen yap zaten ne söylesem dinlemeyeceğin belli.

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,630
59
Rablerinden korkanlar bölük bölük cennete sevk edilmektedir. Nihayet oraya vardıklarında kapıları açılır ve bekçileri onlara: Selam sizlere ne hoşsunuz; ebedi olarak içinde kalmak üzere haydi girin oraya derler. Hayırlı Cumalar.

cuma-mesajlari-2021-cuma-mesajlari-yeni-resimli-14386267_5401_m.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri