Harddisk değişikliği Windows.

A Çevrimdışı

Arf19

Aktif Üye
20 Ara 2018
97
44
Merhabalar. Bende iki dizüstü bilgisayar var. Casper ve Toshiba. Toshibayı oğluma oyun bilgisayarı yapmıştım. Casper daha yeni ve hızlı bir işlemciye sahip. Toshibaya da ssd almıştım. Toshibanın Ssd si ile casperin HDD sini değiştirdim. Her iki bilgisayarda sorun çıkartmadan hazırlanıyor ekranı çıktıktan sonra yeni Ssd ve hddyi kabul ettiler. Windows’ları da etkin görünüyor. Çalışmaları da gayet stabil. Şimdi sorum şu: bir gün bir bilgisayarda 0 dan Windows kursam diğer bilgisayarla ürün anahtarı çakışması olur mu? HDD ve SSD ler değişse de bioslar değişmiyor malum. Umarım anlatabilmişimdir. Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederim.

F Çevrimiçi

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
491
40
Eğer doğru Windows sürümünü kurarsanız sorun olmasa gerek. Ama her iki bilgisayarında aynı Windows sürümüyle geldiğini ve her iki bilgisayarda da Windows anahtarının biosta gömülü yani Windows'un kurulu geldiğini varsayıyorum. Ama Windows kurulu halde HDD değişimi yaparsanız da sorun olacağını sanmıyorum. Onun için de ürün anahtarını elle girerek tekrar aktivasyon yapabilirsiniz diye hatırlıyorum.

A Çevrimdışı

Arf19

Aktif Üye
20 Ara 2018
97
44
Evet iki bilgisayarda da Windows kurulu idi. Bellek değişimleri de sorunsuz oldu. Windows’lar da etkin. Sadece aklıma takılan şu ki; toshibanın Windows anahtarı Casper a Casper’ın ki Toshibaya mı geçti. Eğer öyleyse biosta gömülü olan Windows anahtarları farklı olacak ve bilgisayarlardan birine biostan Windows’u yeniden kuracak olursam diğeri ile çakışma olacak. Bunu önlemek için de Windows ürün anahtarlarına ihtiyacım olacak sanırım. Bunlar da bilgisayarların üzerinde yazmıyor maalesef.

F Çevrimiçi

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
491
40
Evet iki bilgisayarda da Windows kurulu idi. Bellek değişimleri de sorunsuz oldu. Windows’lar da etkin. Sadece aklıma takılan şu ki; toshibanın Windows anahtarı Casper a Casper’ın ki Toshibaya mı geçti. Eğer öyleyse biosta gömülü olan Windows anahtarları farklı olacak ve bilgisayarlardan birine biostan Windows’u yeniden kuracak olursam diğeri ile çakışma olacak. Bunu önlemek için de Windows ürün anahtarlarına ihtiyacım olacak sanırım. Bunlar da bilgisayarların üzerinde yazmıyor maalesef.
HDD değişmekle ürün anahtarını değiştirmiş olmuyorsunuz. Çünkü bu anahtarlar anakart üzerindeki bir bellekte (nvram) saklanıyor ve etkinleştirmenin de o anahtar üzerinden yapılması gerekiyor. Bu arada, biostaki ürün anahtarını bulabileceğiniz ufak yazilimlar veya elle girebileceginiz komutlar var.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
HDD değişmekle ürün anahtarını değiştirmiş olmuyorsunuz. Çünkü bu anahtarlar anakart üzerindeki bir bellekte (nvram) saklanıyor ve etkinleştirmenin de o anahtar üzerinden yapılması gerekiyor. Bu arada, biostaki ürün anahtarını bulabileceğiniz ufak yazilimlar veya elle girebileceginiz komutlar var.
Bu sadece UEFI BIOS için geçerli.

A Çevrimdışı

Arf19

Aktif Üye
20 Ara 2018
97
44
HDD’leri değiştirince de her iki bilgisayarda da çalıştılar. Windows 10 işletim sistemleri de aynı şekilde çalıştı. Ayrıca etkinleştirilmesi gerekmedi. Tekrar kurulum falan da yapmadım. Doğrudan kullanmaya başladım. Windows her iki bilgisayarın da biosları üzerinden kuruluyor bunu biliyorum. Zaten bilgisayarlarda kurulu geldiler. Herhangi bir etkinleştirilme vs yapmadan kullandığım için toshibanın Windows ürün anahtarının Casper’a Casper’ında Toshiba’ya HDD taşımakla taşındığını düşünüyorum. Bu arada söylediğiniz gibi biostaki ürün anahtarları da faklı olacak haliyle. Tabi öyle de olmayabilir. Teknik bilgim tak çalıştıra yettiğinden ancak bu kadar anlatabildim ?. Kusuruma bakmayın. Dediğiniz gibi ben bu ürün anahtarlarını yine de öğreneyim ne olur ne olmaz kenarda bulunsun. İlginiz için teşekkür ederim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
HDD’leri değiştirince de her iki bilgisayarda da çalıştılar. Windows 10 işletim sistemleri de aynı şekilde çalıştı. Ayrıca etkinleştirilmesi gerekmedi. Tekrar kurulum falan da yapmadım. Doğrudan kullanmaya başladım. Windows her iki bilgisayarın da biosları üzerinden kuruluyor bunu biliyorum. Zaten bilgisayarlarda kurulu geldiler. Herhangi bir etkinleştirilme vs yapmadan kullandığım için toshibanın Windows ürün anahtarının Casper’a Casper’ında Toshiba’ya HDD taşımakla taşındığını düşünüyorum. Bu arada söylediğiniz gibi biostaki ürün anahtarları da faklı olacak haliyle. Tabi öyle de olmayabilir. Teknik bilgim tak çalıştıra yettiğinden ancak bu kadar anlatabildim ?. Kusuruma bakmayın. Dediğiniz gibi ben bu ürün anahtarlarını yine de öğreneyim ne olur ne olmaz kenarda bulunsun. İlginiz için teşekkür ederim.
Hayır.
OEM lisanslar sadece lisanslandıkları konfigürasyonlarda çalışırlar.
Sizin laptoplardaki lisanslar OEM lisanstır. Kendinizi satın almadıysanız.
Laptoplar demek ki UEFI BIOS.
Dolayısıyla lisansları taşıma gibi bir durum söz konusu olmadı.

Aynı şey benim bilgisayar için de geçerli.
Bir kere girdim lisans anahtarını, şimdi girmiyorum, kendisi otomatik tespit ediyor.
Çünkü masaüstüm uefi biosa sahip.
Lisans anahtarı bir kere BIOS'a kaydedildi.
İstesem elle silerim o başka.

A Çevrimdışı

Arf19

Aktif Üye
20 Ara 2018
97
44
Hayır.
OEM lisanslar sadece lisanslandıkları konfigürasyonlarda çalışırlar.
Sizin laptoplardaki lisanslar OEM lisanstır. Kendinizi satın almadıysanız.
Laptoplar demek ki UEFI BIOS.
Dolayısıyla lisansları taşıma gibi bir durum söz konusu olmadı.

Aynı şey benim bilgisayar için de geçerli.
Bir kere girdim lisans anahtarını, şimdi girmiyorum, kendisi otomatik tespit ediyor.
Çünkü masaüstüm uefi biosa sahip.
Lisans anahtarı bir kere BIOS'a kaydedildi.
İstesem elle silerim o başka.
Bunu söylediğiniz iyi oldu. Öğrendim de içim de rahatladı. İşte yapmak ile bilmek arasındaki fark bu. Ben de anlamaya çalışıyorum yaptıklarımın nasıl olduğunu. Bu forumun çok katkısını gördüm. İlgilenen cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.

A Çevrimdışı

Arf19

Aktif Üye
20 Ara 2018
97
44
İnsan öğrendikçe mutlu oluyor. Yine de şu Windows anahtarlarını öğreneyim dedim ve küçük bir program indirdim. Hem biosta gömülü anahtarı hem de C de yüklü Windows un anahtarını gösteriyor. Buna göre dediğiniz gibi harddisklerdeki Windows 10 işletim sistemleri takıldıkları bilgisayarın Windows anahtarlarını almışlar. Böylece bir çakışma olması da mümkün değil. Ufuk açıcı bilgiler için tekrar teşekkür ederim. Herkese iyi geceler

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
İnsan öğrendikçe mutlu oluyor. Yine de şu Windows anahtarlarını öğreneyim dedim ve küçük bir program indirdim. Hem biosta gömülü anahtarı hem de C de yüklü Windows un anahtarını gösteriyor. Buna göre dediğiniz gibi harddisklerdeki Windows 10 işletim sistemleri takıldıkları bilgisayarın Windows anahtarlarını almışlar. Böylece bir çakışma olması da mümkün değil. Ufuk açıcı bilgiler için tekrar teşekkür ederim. Herkese iyi geceler
Rica ederiz. Mutlu olmanıza sevindik.
Windows zaten geçersiz lisans algılasa hemen söylerdi.
O konularda hemen tepki vermeyi biliyor. :hihi

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri